Słońce, wiosna i zakupy

Po przejęciu firmy Tarantella i technologii NAS od firmy Procom Technology, Sun Microsystems zapowiada kolejne zakupy.

Po przejęciu firmy Tarantella i technologii NAS od firmy Procom Technology, Sun Microsystems zapowiada kolejne zakupy.

"Dopiero się rozkręcamy" - zapowiada John Locaino, wiceprezes Sun Microsystems odpowiedzialny za dział oprogramowania, odnosząc się do ogłoszonych niedawno transakcji. Sprzedaż oferowanego przez firmę sprzętu nadal kuleje, dlatego Sun Microsystems koncentruje się na oprogramowaniu i usługach. Kluczowe znaczenie dla borykającej się od kilku lat z problemami finansowymi spółki ma zaprezentowana przed kilkoma miesiącami inicjatywa Sun Grid. Dokonane i zapowiadane przejęcia mają wyposażyć Sun w rozwiązania niezbędne do stworzenia kompleksowej oferty tego typu. "Dzięki tym transakcjom tworzymy infrastrukturę dla utility computing. To kolejne technologie, które mogą zostać zintegrowane z Sun Grid" - mówi John Locaino.

Na NAS można liczyć

Przejęcie praw do technologii NAS (Network Attached Storage) firmy Procom Technology nie będzie stanowiło dla klientów Sun Microsystems rewolucji. Od ponad roku Sun Microsystems licencjonował jej oprogramowanie, instalując je w urządzeniach Sun StorEdge 5000. Transakcja z Procom, której wartość wyniosła 50 mln USD, ma doprowadzić do obniżenia kosztów, a więc także do oferowania urządzeń NAS po bardziej konkurencyjnych cenach.

Czas jest dobry - na rynku NAS sporo się ostatnio dzieje. Hitachi Data Systems wprowadziła na rynek urządzenia NAS w postaci kart blade. Natomiast IBM zdecydował, że będzie oferował urządzenia produkowane przez firmę Network Appliance. EMC oferuje już rozwiązania NAS oparte na macierzach Clariion, zaś HP planuje wprowadzenie na rynek StorageWorks Enterprise File Services (EFS) Clustered Gateway. To ostatnie rozwiązanie będzie oparte na skalowalnym systemie klastrowym licencjonowanym od firmy PolyServe.

Technologie przejęte od Procom znajdą również miejsce w ofercie Sun Grid. Według przedstawicieli Sun rynek NAS będzie w najbliższych latach bardzo dynamicznie wzrastać. Również analitycy spodziewają się, że NAS stanie się szybko standardowym (obok sieci SAN) elementem krajobrazu w korporacyjnych centrach danych, w których dane w postaci dokumentów przyrastają szybciej niż dane w systemach bazodanowych.

Popyt na dostęp

Z kolei technologie przejęte za 25 mln USD wraz z firmą Tarantella bezpośrednio wzmocnią ofertę Sun Grid. Posiadająca ok. 12 tys. klientów Tarantella oferuje technologie serwerowe, które umożliwiają użytkownikom dostęp do aplikacji z wykorzystaniem tzw. chudego klienta, czyli dowolnych urządzeń wyposażonych w obsługującą Javę przeglądarkę internetową. Bezpośrednim konkurentem Tarantella jest Citrix Systems.

Technologia Tarantella, skądinąd bardzo zacna i zbierająca bardzo dobre oceny, tchnie nowe życie w rozwijane przez Sun i oferowane ze zmiennym szczęściem oprogramowanie terminalowe oferowane z urządzeniami Sun Ray. Ich popularność nie była dotychczas zbyt wielka, przed ostatnią aktualizacją (pisaliśmy o niej w CW 02/2005) nie nadawały się one do pracy w sieciach WAN, a i obecnie nie są pod względem pasma szczególnie oszczędne.

"Urządzenia Sun Ray zostaną zintegrowane z technologią Tarantella tak szybko jak będzie to możliwe" - zapowiada John Locaino. Na razie nie podano jednak żadnego planu ani terminu. Wiadomo już jednak, że technologia Tarantella zostanie zintegrowana z systemem operacyjnym Solaris. Dzięki temu użytkownicy platformy Sun będą mogli korzystać z aplikacji działających w środowiskach Windows, Unix czy nawet mainframe, ponieważ oprogramowanie Tarantella działa na wszystkich tych platformach.

Najciekawszym wątkiem całej sprawy jest być może nie samo przejęcie Tarantella, ale fakt ogłoszony niedawno wspólnie przez Sun i Microsoft. W ramach porozumienia obu firm, które dopiero teraz zaczynają powoli wychodzić poza ogólnikowe deklaracje, Sun Microsystems zakupi od Microsoftu licencje na oprogramowanie RDP, będące fundamentem Windows Terminal Services!

Połączenie technologii RDP i Tarantella Secure Global Desktop z rozwiązaniami wypracowanymi przez Sun po stronie serwera, a także w dziedzinie zarządzania użytkownikami może zaowocować ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście - najwcześniej pod koniec br.

Spóźnione fundamenty

Zakupy zakupami, a tymczasem, jak podaje serwis News.com, Sun jest zmuszony opóźnić wprowadzenie na rynek ostatecznych wersji technologii będących fundamentami systemu Solaris 10: skalowalnego systemu plików Zettabyte File System (ZFS) oraz środowiska wykonawczego dla aplikacji Linux (nazwa kodowa Janus).

Obydwie technologie stanowią ważne elementy strategii Sun mającej na celu ożywienie zainteresowania Solaris i podniesienia konkurencyjności wobec Linuxa i innych wersji systemów Unix.

Wcześniej zapowiadano, że premiera ZFS odbędzie się w drugiej połowie 2005 r. Janus miał ukazać swoje oblicze jeszcze wcześniej. Według Suna opóźnienie jest korzystne, ponieważ użytkownicy unikną problemów. Dokładnego terminu premier nie sprecyzowano -wiadomo jedynie, że będzie to pierwsza połowa 2006 r.


TOP 200