Słodka migracja

HP inwestuje w platformę Integrity, by zwiększyć tempo migracji do Itanium 2.

HP inwestuje w platformę Integrity, by zwiększyć tempo migracji do Itanium 2.

Pomimo słabych wyników sprzedaży serwerów Itanium, nie zmienia dat wycofywania ze sprzedaży platform AlphaServer (produkcja do końca 2006 r., wsparcie do 2011 r.) i PA-RISC (produkcja do 2005 r). Na dorocznej konferencji HP World w Chicago przedstawiciele kierownictwa firmy pokazali, że worek z pomysłami na "osłodzenie" migracji do platformy Integrity nie jest pusty.

Systemowe atrakcje

Itanium poza priorytetami

Itanium poza priorytetami

Jedną z poważniejszych przeszkód w migracji na platformę Itanium była rozbieżność wersji (a więc funkcjonalności) systemu operacyjnego HP-UX dla procesorów PA-RISC 9000 i Itanium 2. Sytuacja ma się zmienić po wprowadzeniu nowej wersji systemu - HP-UX 11i v3, która ma być wspólna dla obu platform. Niestety, liczba funkcji do ujednolicenia jest spora i pojawienie się jednolitego systemu, planowane początkowo na koniec br., zostało przesunięte na 2005 r. W październiku br. pojawią się wybiórcze udoskonalenia w ramach wersji oznaczonej jako HP-UX 11i v2. Rozbudowane zostaną funkcje związane z klastrowaniem, wysoką dostępnością oraz zasobów. Wersja ta będzie po raz pierwszy umożliwiać obsługę 128 procesorów zarówno na PA-RISC, jak i Itanium 2.

Aby zachęcić klientów do migracji na platformę Integrity, HP zamierza w przyszłym roku rozbudować oprogramowanie wirtualizacyjne VSE (Virtual Server Environment). Do tej pory umożliwiało ono równoległe uruchamianie na jednym serwerze wielu kopii systemu HP-UX.

Nowa wersja ma pozwolić na jednoczesne działanie wielu kopii systemów HP-UX, Windows Server i Linux, co powinno uczynić platformę Integrity znacznie bardziej atrakcyjną dla klientów rozglądających się za możliwościami konsolidacji.

Przy okazji ucięto plotki, jakoby 64-bitowy system operacyjny HP-UX miał być portowany na platformy x86 oraz że system ten miałby być udostępniony na zasadach open source.

Ostatnia Alpha

Na konferencji HP ogłosiło najnowszą, ostatnią wersję procesorów z serii Alpha. Układy o nazwie EV7z są taktowane zegarem 1,3 GHz i będą montowane w 3 liniach serwerów. Najwyższy model AlphaServer GS1280 z nowymi procesorami w podstawowej konfiguracji będzie kosztować ok. 96 tys. USD. HP oferuje też nieco tańsze wersje układów z zegarem 1,15 GHz, które trafią do modeli GS80 (od 49 tys. USD) i GS 47 (od 27 tys. USD).


TOP 200