Slack oskarża Microsoft o stosowanie monopolistycznych praktyk

Firma Slack Technologies ogłosiła wczoraj, że składa oficjalnie do Unii Europejskiej skargę przeciwko Microsoftowi, w której twierdzi iż wykorzystuje on w sposób niezgodny z prawem swoją dominację na rynku IT, starając się w ten sposób zwalczać konkurencję.

Slack

Slack twierdzi, że Microsoft powiązał swoje narzędzie do pracy grupowej Teams z dominującym na rynku pakietem biurowym Office w taki sposób, że jego użytkownicy zmuszeni się do instalowania tego narzędzia, blokując jednocześnie pracę mechanizmu pozwalającego usuwać go z systemu.

Jak wiadomo Microsoft udostępnia oprogramowanie Teams wielu swoim klientom biznesowym korzystającym z usług pakietu Office 365, nie pobierając za to żadnej opłaty. Oferuje również bezpłatną wersję tego produktu, z usług którego korzysta obecnie ok. 75 mln użytkowników. Slack podaje, że z usług jego narzędzia tego typu korzysta 12,5 mln użytkowników.

Zobacz również:

  • Kolejny zakup Microsoftu
  • Salesforce sfinalizował przejęcie Slack’a
  • Wsparcie dla Windows Server w nowej formule

Kolejny krok w tej sprawie musi teraz podjąć Komisja Europejska. Musi zdecydować czy skarga firmy Slack jest zasadna. Jeśli uzna, że jej zastrzeżenia nie są pozbawione podstaw, może oficjalnie uruchomić procedurę sądową mającą zdecydować, jakie kroki powinny zostać podjęte przeciwko firmie Microsoft.


TOP 200