Słabe wyniki SAP-a

Pierwszy kwartał br. finansowego przyniósł firmie wzrost przychodów o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak zysk firmy spadł o 43%. W związku ze spadkiem przychodów w rejonie obu Ameryk ze stanowiska zrezygnował dyrektor wykonawczy SAP America.

W zakończonym 31 marca I kwartale roku finansowego 2000 SAP odnotował zysk w wysokości 53 mln USD, czyli o 43% niższy niż przed rokiem (92,6 mln USD). Przychód firmy tymczasem wzrósł o 10%, tj. do poziomu 1,2 mld USD (1,1 mld USD).

"Byliśmy przygotowani na niezbyt dobry I kw. i taki właśnie on był" - powiedział Henning Kagermann, dyrektor wykonawczy SAP-a. Dodał też, że główną przyczyną słabych wyników była w dużym stopniu zwiększona konkurencja na rynku oprogramowania internetowego, szczególnie na rynku amerykańskim. W związku z tym firma zamierza znacznie zwiększyć nakłady przeznaczone na rozwijanie oferty MySAP.com.

22% (75,1 mln USD) sprzedanych licencji oprogramowania stanowiły przychody uzyskane w ramach MySAP.com (16% w ostatnim kw. ub.r.). Jednakże całościowa sprzedaż oprogramowania wzrosła od początku roku zaledwie o 4%, natomiast o 43% wzrosły przychody z utrzymania i obsługi systemów. Sprzedaż usług szkoleniowych i konsultingowych była natomiast niższa odpowiednio o 3% i 14%.

Najlepszą sprzedaż firma odnotowała w regionie EMEA, gdzie wzrosła ona o 15%, osiągając wartość 570,6 mld USD. Przychody z rynków amerykańskich spadły o 3%, tj. do 409 mld USD, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku wrosły o 40% i wyniosły 130,4 mln USD.

Po ogłoszeniu wyników, Kevin McKay, dyrektor wykonawczy SAP America, zrezygnował z pełnionych obowiązków. Odrzucił on propozycję rady nadzorczej, która zaoferowała mu stanowisko dyrektora finansowego całej firmy. Jego stanowisko obejmie Wolfgang Kemna, dyrektor zarządzający SAP Germany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200