Skype i reszta świata

Jeszcze do niedawna telefonia internetowa kojarzyła się z marnej jakości substytutem tradycyjnych rozmów w sieciach stacjonarnych czy komórkowych. Kiepska jakość połączeń, trudności z przebiciem się przez zabezpieczenia sieci komputerowych czyniły z niej produkt mało atrakcyjny. Obraz telefonii internetowej zmienił się wraz z pojawieniem się komunikatora głosowego Skype, który udowodnił, że za wysoką jakość rozmów i funkcjonalność aplikacji nie trzeba wcale płacić.

Jeszcze do niedawna telefonia internetowa kojarzyła się z marnej jakości substytutem tradycyjnych rozmów w sieciach stacjonarnych czy komórkowych. Kiepska jakość połączeń, trudności z przebiciem się przez zabezpieczenia sieci komputerowych czyniły z niej produkt mało atrakcyjny. Obraz telefonii internetowej zmienił się wraz z pojawieniem się komunikatora głosowego Skype, który udowodnił, że za wysoką jakość rozmów i funkcjonalność aplikacji nie trzeba wcale płacić.

Skype jest dziś niekwestionowanym liderem telefonii internetowej. Oprogramowanie do pogaduszek głosowych przez sieć zostało pobrane ze strony producenta 120 mln razy i ma już blisko 40 mln wiernych użytkowników. Każdego dnia liczba użytkowników Skype powiększa się o ponad 150 tys. Aplikacja dostępna jest obecnie w 22 wersjach językowych dla systemów operacyjnych MS Windows, Linux, Mac OS i Pocket PC. Marka Skype w telefonii internetowej nie ma dziś sobie równej, właściwie stała się jej synonimem. Polska jest dla Skype jednym z podstawowych kierunków ekspansji, bo jest dla niego drugim pod względem popularności krajem na świecie.

Mamy 3,2 mln zarejestrowanych użytkowników. Polska to numer dwa, po Stanach Zjednoczonych, spośród 210 krajów i terytoriów, gdzie używany jest nasz komunikator - mówi Hannah McCree z londyńskiego biura Skype.

Błyskawiczny wzrost popularności komunikatora opiera się przede wszystkim na unikalnej, wysokiej jakości połączeń głosowych. Twórcy Skype, Niklas Zennström i Janus Friis, wykorzystali w swoim rozwiązaniu technologię połączeń bezpośrednich (peer to peer - P2P) oraz kodek szwedzkiej firmy Globar IP Sound. Mieszanka obu składników okazała się wybuchowa i przerosła oczekiwania nawet największych optymistów. Połączenia realizowane przy użyciu Skype nie przypominały już jakością kiepskiego walkie-talkie, oprogramowanie bez trudu omijało też zabezpieczenia sieci komputerowych. Sukces Niklasa Zennströma i Janusa Friisa nie jest dziełem przypadku, w momencie projektowania Skype obaj posiadali już ogromne doświadczenie z organizacją i funkcjonowaniem sieci P2P. Byli założycielami KaZaA - najpopularniejszego na świecie systemu wymiany plików.

Dziś twórcy aplikacji podkreślają, że Skype to oprogramowania komunikacyjne o najszybszej dynamice przyrostu użytkowników w historii. Skype rośnie szybciej niż znany niemal wszystkim internautom serwis bezpłatnej poczty elektronicznej Hotmaila czy inny komunikator ICQ.

Z sieci i do sieci

Skype i reszta świata

Niklas Zennström, twórca Skype

Skype umożliwia wykonywanie darmowych rozmów głosowych i tekstowych we własnej sieci, nawiązywanie połączeń konferencyjnych i przesyłanie plików. Przechowuje też listę kontaktów na serwerze, co umożliwia łatwy dostęp do własnej książki adresowej z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Od niedawna oferuje też możliwość importowania kontaktów z Outlooka. Podstawową funkcjonalnością Skype znacznie nie wyprzedza konkurencji, jeśli jednak dodawana jest jakaś funkcja, to użytkownik może być pewny, że ona działa.

Przewagą Skype są płatne usługi dodatkowe znacznie rozszerzające możliwości komunikatora. Chodzi o możliwość wykonywania połączeń do sieci publicznych (stacjonarnych i komórkowych), wykorzystywania numeracji publicznej i tym samym przyjmowania połączeń ze zwykłych sieci telefonicznych oraz obsługę poczty głosowej.

Uruchomiona w lipcu 2004 r. usługa SkypeOut umożliwiająca wykonywanie połączeń do sieci publicznych ma już blisko 1,5 mln użytkowników. Koszt minuty połączenia do sieci stacjonarnych w większości krajów Unii Europejskiej wynosi zaledwie 8 gr brutto. 18 razy taniej niż w najpopularniejszym wśród abonentów Telekomunikacji Polskiej planie standardowym. Za tyle samo zadzwonić można do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii. W większości przypadków zdecydowanie droższe (choć i tak atrakcyjniejsze od stawek telekomów) są połączenia do sieci komórkowych - wynika to jednak z przyjętego modelu rozliczeń międzyoperatorskich. Droższe są też połączenia lokalne i międzystrefowe w Polsce, koszt minuty połączenia wynosi 12 gr brutto. Ceny połączeń są niezależne od miejsca, z którego wykonywane jest połączenie. Nie ma więc znaczenia, czy użytkownik dzwoni z Nowego Jorku do Krakowa, czy wykonuje połączenie lokalne w Warszawie.

W kwietniu Skype uruchomił kolejne dwie funkcjonalności komunikatora - możliwość wykorzystywania publicznej numeracji (obecnie z 8 krajów, w tym Polski) do przyjmowania połączeń z sieci tradycyjnych oraz obsługę poczty głosowej. Polscy użytkownicy Skype mogą na razie korzystać z numeracji w strefie warszawskiej (z prefiksem 22) należącej do GTS Polska. Właściciel komunikatora zapewnia, że trwają prace nad uruchomieniem numeracji z innych regionów kraju.

Nie mamy jeszcze ustalonego kalendarza uruchomienia numeracji z innych miast, ale pracujemy nad tym z naszym partnerem telekomunikacyjnym - mówi Hannah McCree.

Koszt rocznej subskrypcji usługi SkypeIn nie jest mały - wynosi ponad 120 zł brutto. To niewiele w porównaniu z kosztami, jakie generuje tradycyjny abonament za linię telefoniczną w sieci stacjonarnej, ale trzeba pamiętać, że do odbioru połączeń przez SkypeIn potrzebny jest włączony komputer. Poza Polską możliwość skorzystania z numeracji publicznej mają tylko mieszkańcy Danii, Finlandii, Francji, Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wlk. Brytanii. Za terminowanie ruchu do sieci publicznej odpowiadają operatorzy telekomunikacyjni o światowym zasięgu - Colt, iBasis, Level 3, Teleglobe, Cable & Wireless oraz B3G Telecom.

SkypeIn może być traktowany jako substytut telefonii mobilnej. Przydzielony numer jest bowiem ruchomy i będzie funkcjonował wszędzie tam gdzie aplikacja ma połączenie z Internetem. Przebywając w Australii, do odbierania rozmów można wykorzystywać więc numer warszawski, bez ponoszenia horrendalnie drogich kosztów roamingu. Idealne rozwiązanie dla osób często podróżujących.

Plany rozwoju

W najbliższych miesiącach Skype kolejny raz zaskoczy swoich użytkowników nową funkcjonalnością. Komunikator będzie standardowo oferował możliwość wykonywania wideorozmów oraz wypuści specjalną wersję dla biznesu. Tu jednak zdaniem specjalistów Skype może napotkać problemy.

Telefonia internetowa zapewnia już możliwości i funkcjonalności zbliżone do najbardziej złożonych tradycyjnych systemów telekomunikacyjnych. Także jakość głosu jest doskonalsza. Rozwój sieci Internet, a w szczególności jej szybkości umożliwia komunikatorom internetowym tworzenie tanich połączeń głosowych o coraz lepszej jakości. Problemem dotąd nie do końca rozwiązanym jest zapewnienie dodatkowych funkcjonalności - występujących w rozwiązaniach korporacyjnych oraz brak mechanizmów Quality of Services (zapewnienie pasma bądź priorytetyzacja pakietów głosowych) - tłumaczy Zbigniew Piwko, dyrektor handlowy firmy Unicom, dystrybutora rozwiązań Ericsson Enterprise.

Nie wiadomo jak Skype chce przekonać biznes do swoich rozwiązań, na razie szczegóły projektu owiane są tajemnicą.

W III kwartale na rynku pojawią się pierwsze telefony komórkowe z zainstalowanym Skype. To efekt zawartego w lutym przymierza z drugim co do wielkości producentem telefonów komórkowych na świecie amerykańską Motorolą. Użytkownicy komunikatora wykorzystujący ryczałtowe taryfy na usługi transmisji danych w telefonii mobilnej będą mogli rozmawiać ze sobą za darmo przy użyciu telefonów komórkowych, praktycznie bez ograniczeń.

Dziś rozwiązania wspierające Skype można już znaleźć u dostawców rozwiązań dla telefonii stacjonarnej. Siemens oferuje na polskim rynku 5 modeli telefonów bezprzewodowych Gigaset oraz specjalną przystawkę do komputera, które mogą być wykorzystane do wykonywania połączeń przez komunikator. Zdaniem producenta zainteresowanie klientów takimi rozwiązaniami jest relatywnie duże.

Siedziba Skype mieści się w Luxemburgu. Firma ma też biura w Londynie oraz Tallinie, zatrudnia 125 pracowników. W części należy do funduszy inwestycyjnych, możliwe więc, że stanie się w przyszłości łupem któregoś z tradycyjnych telekomów. Na razie wraz ze wzrostem liczby użytkowników, każdego dnia rośnie wartość firmy.

Skype wchodzi do Polski

OnetSkype to nazwa komunikatora, który jest efektem współpracy między najpopularniejszym polskim portalem Onet.pl a Skype Technologies.

Komunikator dystrybuowany przez Onet będzie na początku wierną kopią starszego brata, później portal chce go rozbudować o nowe moduły by połączyć jego funkcjonalność z innymi usługami Onetu. Portal chce zarabiać na usługach płatnych OnetSkype - SkypeOut, SkypeIn i poczcie głosowej. W tym celu rozbudował dostępne w Skype formy płatności m.in. o mTransfer. Wprowadzenie zlokalizowanej wersji Skype na polski rynek ma pomóc portalowi w walce o prymat rynku komunikatorów internetowych. Dziś jego niekwestionowanym liderem jest Gadu-Gadu.

Siła Skype w partnerach

Firma współpracuje z globalnymi i lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi (np. Colt, Cable & Wireless, Teleglobe), producentami sprzętu (np. Siemens, Logitech, Plantronics) i regionalnymi mediami by zapewnić produktowi najwyższą jakość rozmów i szybkie dotarcie do lokalnych społeczności. Media (m.in. portale i wortale) poprzez program afiliacyjny mają być głównym motorem wzrostu popularności Skype na regionalnych rynkach i skutecznie walczyć z miejscową konkurencją. Firma szuka silnych i perspektywicznych partnerów na całym świecie. W zamian za udane partnerstwo chce dzielić się przychodami z płatnych usług, daje też możliwość modyfikowania funkcjonalności komunikatora tak aby jak najlepiej odpowiadał on potrzebom lokalnych społeczności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200