Skuteczne poszukiwanie pracy
-
- 22.05.2009, godz. 10:41
Kryzys sprawia, że pracownicy boją się zmiany firmy - bezpieczna posada okazuje się cenniejsza niż pokusa lepszych warunków u nowego, ale niepewnego pracodawcy. Mimo rosnącego bezrobocia handlowcy nadal mogą przebierać w ofertach.
W tym roku zmiany na rynku pracy są bardzo wyraźne - wynika z raportu agencji Work Express. Jeszcze w 2008 r. pracownicy chętnie skakali z posady na posadę, szukając coraz lepszych warunków, zwłaszcza finansowych. Teraz stają się wierni stabilnemu pracodawcy, nawet jeśli nie do końca spełnia on ich oczekiwania. Niemal o jedną trzecią spadła liczba podań o pracę.
Dla osób poszukujących pracy coraz ważniejsze stają się rekomendacje, portale społecznościowe i biznesowe. Firmy chętniej zatrudniają osoby polecone przez dotychczasowych pracowników. Kandydaci stają się bardziej aktywni w swoich poszukiwaniach, korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy, pojawiają się na targach pracy. Jednak najchętniej szukają ogłoszeń przez internet.
Zobacz również:
- 2023 – firmy planują rekrutacje
- Polacy stworzyli algorytm AI łączący klasyczną algorytmikę z uczeniem maszynowym
W I kw. br. liczba ofert pracy wzrosła o 35% w porównaniu z ostatnimi miesiącami 2008 r. Są to oferty skierowane głównie do handlowców (wzrost o 20%), księgowych (10%) i inżynierów (13%).
Handlowców poszukiwano aż w 35% wszystkich ogłoszeń, księgowych w 21%, osób z branży technologicznej i IT - w 17%, a specjalistów ds. logistyki i transportu - w 9%.
Rynek pracy, jak zwykle, premiuje osoby z wysokimi kwalifikacjami. Najwięcej ofert na początku tego roku było dla specjalistów (63%), również osoby chcące zdobyć stanowisko kierownicze miały z czego wybierać (25%), zaledwie co dziesiąta oferta była przeznaczona dla potencjalnych asystentów.
Ze statystyk Work Express wynika, że w tym roku pracy szukają przede wszystkim osoby, które straciły lub spodziewają się utraty zatrudnienia (55%). W ubiegłym roku odsetek ten wynosił zaledwie 15%. O poprawie sytuacji zawodowej myśli zaledwie co trzecia osoba zostawiająca swoje cv. Taki sam odsetek chce zmienić pracę z powodu kryzysu w branży, w której pracował dotychczas. W tym roku pojawiło się także sporo kandydatów (20%), którzy wrócili z zagranicy. Prawdopodobnie w związku z tym coraz więcej kandydatów może pochwalić się znajomością języków obcych (17%).