Skuteczne czyszczenie danych przy użyciu Linuksa

Jednym z najważniejszych elementów codziennej pracy administratora jest zapewnienie bezpieczeństwa danych zapisanych na dyskach twardych lub innych nośnikach magnetycznych. Przy czym ochrona danych polega także na ich skutecznym usunięciu. Na ogół jest to lekceważony fragment polityki bezpieczeństwa, którego nieprzestrzeganie może rodzić poważne skutki, zarówno w przypadku wycieku danych personalnych, jak też i danych firmowych

W swojej pracy często spotykamy się z sytuacjami, takimi jak:

• konieczność odesłania uszkodzonej jednostki (desktop/laptop) do naprawy zapewnianej przez serwis zewnętrzny;

• modernizacja stacji roboczej - wymiana dysku twardego na większy/szybszy model, wraz z powrotem wymiennej jednostki do puli;

• migracja danych w zestawach serwerowych/macierzowych;

• przekazanie pupularnych pamięci flash USB (pendrive) czy kart pamięci (SD/CF/microSD) innemu użytkownikowi;

• kasacja uszkodzonych komputerów;

• uszkodzenia i kasacji dysków twardych, pamięci flash USB, kart pamięci.

We wszystkich tych przypadkach oczyszczenie dysków jest więcej niż zalecane - pozostawienie krytycznych dla firmy lub ważnych osobistych danych na nośnikach, nad którymi tracimy kontrolę jest poważnym niedopatrzeniem. W dobie zagęszczenia informacji, jakie niesie ze sobą pojedynczy cyfrowy plik, nie ma danych, których nie warto byłoby chronić. Popularne przekonanie: "tam było tylko kilka zdjęć", nie jest żadną wymówką, gdy nawet mało wytrawny włamywacz może z danych EXIF odczytać geolokację zdjęć, czas wykonania, czasem tagi związane z osobami na nich obecnymi.

Skuteczne czyszczenie danych przy użyciu Linuksa

Narzędzie nwipe oparte na DBAN (Darik’s Boot and Nuke), specjalnej mini-dystrybucji Linuksa przeznaczonej do czyszczenia danych.

O ile dane prywatne są po prostu narażaniem naszego i naszych bliskich bezpieczeństwa, o tyle brak odpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych osób trzecich jest przestępstwem ściganym z urzędu (Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r.).

W pełni profesjonalne kasowanie zawartości dysków twardych w środowiskach o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa odbywa się za pomocą degauserów (odpowiednich urządzeń operujących polem elektromagnetycznym). Bywa, że nośniki niszczone są fizycznie lub po prostu składowane w wewnętrznych magazynach. W tym artykule skupimy się na kilku podstawowych i darmowych metodach na podniesienie poziomu bezpieczeństwa przy użyciu narzędzi dostępnych w popularnych systemach linuksowych.

Formatowanie to zdecydowanie za mało

Wstępem do rozważań o konieczności usunięcia danych, jest znikoma pod tym względem skuteczność procesu popularnego formatowania, czyli ponownego zakładania wskazanego systemu plików. Wielu użytkowników - o zgrozo również specjalistów IT - wierzy, iż dysk po sformatowaniu nie zawiera żadnych sensownych danych, a nowemu właścicielowi z pewnością nie będzie chciało się ich żmudnie odzyskiwać. Założenie z natury błędne, o czym miało okazję się przekonać min. kilku pracowników jednej z polskich instytucji rządowych (jeden z głośnych przypadków odzyskania danych niejawnych i danych osobowych).

Obrazowo, formatowanie systemu plików możemy porównać do wyrwania kartki indeksu z książki - jak łatwo dostać się do pozostałej treści nie trzeba chyba tłumaczyć. Jeżeli pojemność nośnika nie jest duża, to popularne aplikacje open source - np. Recuva czy linuksowy foremost - radzą sobie z tym nawet w kilka minut.

Dlatego trudno polecić tą metodę do zabezpieczania naszych cyfrowych śladów - jej niska skuteczność nie gwarantuje żadnego realnego poziomu bezpieczeństwa dla naszych danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200