Skupieni na produkcji

Strategia polegająca na rezygnowaniu z dystrybucji na rzecz produkcji własnych rozwiązań jest od dwóch lat przyczyną spadku przychodów JTT Computer SA. W tym roku ma on zostać zahamowany.

Strategia polegająca na rezygnowaniu z dystrybucji na rzecz produkcji własnych rozwiązań jest od dwóch lat przyczyną spadku przychodów JTT Computer SA. W tym roku ma on zostać zahamowany.

Zmniejszające się przychody JTT Computer to efekt przyjętej przed trzema laty strategii koncentrowania się na produkcji komputerów. "Jeszcze cztery lata temu sprzedaż własnych rozwiązań stanowiła jedynie 30% naszych przychodów, pozostałą zaś część dystrybucja produktów innych firm, w tym np. komputerów IBM" - mówi Piotr Podlawski, wiceprezes zarządu JTT Computer. Obecnie - jeśli włączyć do przychodów ze sprzedaży komputerów Adax także koszt zakupu przez klientów dostarczanych wraz z nimi monitorów - proporcje te się odwróciły.

Zakończone porządki

Skupieni na produkcji

Paweł Ciesielski, prezes zarządu JTT Computer

W ciągu dwóch lat przychody JTT Computer spadły o 120 mln zł, do ok. 343 mln zł w 2002 r. "Nie spodziewamy się już tak dużych spadków. Obecna oferta firmy jest oparta na własnych produktach i wspierających je urządzeniach oraz wybranych komponentach. Sądzimy nawet, że w 2003 r. utrzymamy przychody na poziomie tych z ubiegłego roku. Koncentrujemy się przede wszystkim na wyniku operacyjnym, o którym decydują produkty własne, generujące ponad 70% marży firmy" - mówią przedstawiciele wrocławskiego producenta komputerów. Jednocześnie zredukowano zatrudnienie o ok. 30%, w większości w 2002 r. "Powodów jest kilka, poza odejściem od dystrybucji, także likwidacja biur lokalnych i wdrożenie systemu internetowego, za pośrednictwem którego jest składanych obecnie ok. 40% zamówień. Pozwoliło to zmniejszyć liczebność działu handlowego" - dodają. W roku 2002 JTT Computer sprzedało w Polsce ok. 74 tys. komputerów. W tym roku plan zakłada sprzedaż na poziomie ok. 80 tys. sztuk.

Odejście od dystrybucji dotyczy także produktów sieciowych takich firm, jak Molex czy D-Link. Oficjalnie JTT nadal jest dystrybutorem ostatniego z tych producentów, ale jest to tzw. dystrybucja martwa. Obecnie wrocławska firma sprzedaje jedynie rozwiązania sieciowe Enterasysa. To efekt przejęcia przez firmę w 2001 r. 10% akcji JTT, która od ub.r. reprezentuje Enterasys w Polsce. "Odpowiada za to osobna spółka w naszej grupie kapitałowej" - mówi Piotr Podlawski. Nie wiadomo, czy Enterasys zwiększy udziały w JTT. "To raczej pytanie do naszego inwestora. Na tę chwilę ta inwestycja jest dla nas wystarczająca. Pytanie jednak, co się stanie, gdy wejdziemy do Unii Europejskiej" - zastanawia się wiceprezes JTT.

Zdaniem przedstawicieli JTT wysoki koszt kredytów powoduje, że firmy IT, które korzystają z nich, zazwyczaj potrzebują dodatkowego kapitału, dlatego poszukują innych źródeł finansowania. JTT wciąż rozważa wejście na warszawską giełdę - jednak nie nastąpi to szybko ze względu na panującą na Giełdzie Papierów Wartościowych dekoniunkturę. Niełatwe jest także pozyskanie inwestora, a negocjacje zwykle są długotrwałe i trudne. Przedstawiciele firmy liczą jednak na szybki zwrot kilkunastu milionów złotych zapłaconych urzędowi skarbowemu z tytułu "nie odprowadzonego podatku VAT". JTT czeka na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

Adax na rynek korporacyjny

Skupieni na produkcji

JTT Computer

Niedawno - w ramach rozwoju produkcji własnej - JTT Computer podpisało umowę z krakowską firmą ABA. Dzięki temu JTT instaluje oprogramowanie ABA na produkowanych przez siebie terminalach sieciowych JTT ABA-X2. Umowa została podpisana zapewne w ramach przygotowań do przetargu w Ministerstwie Finansów, które zamierza zakupić ponad 12 tys. terminali dla izb skarbowych i 2 tys. dla Głównego Urzędu Ceł. Wartość pierwszego przetargu jest szacowana na 40 mln zł. "Przez pierwsze pół roku sprzedaliśmy ok. 600 terminali, głównie do izb skarbowych, wojska i policji. Cienki klient staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w administracji. Wielkość tego rynku w tym roku szacujemy na ok. 25 tys. sztuk" - mówi Piotr Podlawski.

W czwartym kwartale 2002 r. JTT wprowadziło do oferty pierwszy komputer PC przeznaczony dla klientów korporacyjnych - ADAX Delta. Wrocławska firma zaczyna konkurować na tym rynku z producentami zachodnimi, w tym z HP. W ostatnich trzech miesiącach ub.r. JTT Computer sprzedało 5000 komputerów na rynek korporacyjny, głównie administracji i wojsku, a w pierwszym kwartale br. kolejne 2000 komputerów - Adax Delta. "Przygotowujemy już nowe konfiguracje tej linii, zdobywając m.in. niezbędne certyfikaty producentów oprogramowania. Ich premiera będzie miała miejsce w październiku br." - mówi wiceprezes zarządu JTT.

MENiS i ISO

Dla przedstawicieli JTT dużym ubiegłorocznym sukcesem było wygranie czterech z sześciu przetargów zorganizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Częściowo było to spowodowane wycofaniem się z nich jednego z dwóch największych konkurentów - Optimusa. W sumie JTT dostarczyło 11,1 tys. komputerów i 336 serwerów w ramach budowy pracowni internetowych w szkołach. Kolejnym sukcesem było uzyskanie przez firmę certyfikatu zarządzania jakością ISO 9001:2000.


TOP 200