Skrzynka pełna możliwości

Urządzenie WebRamp umożliwia podłączenie małych sieci do Internetu bez potrzeby stosowania oddzielnych serwerów DNS, DHCP i routera.

Urządzenie WebRamp umożliwia podłączenie małych sieci do Internetu bez potrzeby stosowania oddzielnych serwerów DNS, DHCP i routera.

Podłączenie nawet małej firmy do Internetu może być dużym problemem, szczególnie gdy nie zatrudnia ona osoby obeznanej w instalacji i konfiguracji podstawowych usług internetowych, takich jak DNS i DHCP, a także konfiguracji routingu. Problem ten stara się rozwiązać firma Ramp Networks, która wprowadziła na rynek kilka wersji urządzenia WebRamp. Jest to jednocześnie koncentrator sieciowy, terminal ISDN, serwer DHCP i router. Urządzenie WebRamp jest dostępne w kilku wersjach: M3, M3t i Entre. Najprostszym z tych modeli jest WebRamp M3. W jednym pudełku nabywca otrzymuje czteroportowy koncentrator Ethernet o przepustowości 10 Mb/s na każdym z portów, wyposażony w trzy porty szeregowe, pozwalające podłączyć trzy modemy, umożliwiające komunikację z Internetem. Połączenia realizowane za ich pomocą są agregowane, dzięki czemu użytkownik dysponuje linią komunikacyjną o przepustowości równej sumie przepustowości wykorzystywanych modemów. Urządzenie zaś pozwala podłączyć dowolne modemy analogowe (do 56 Kb/s) lub zewnętrzny terminal ISDN.

Bardziej zaawansowanym modelem jest WebRamp M3t. Jest on dostarczany w takiej samej konfiguracji jak model M3, ale umożliwia ponadto "oddelegowanie" jednego lub dwóch modemów do obsługi użytkowników zdalnie łączących się z urządzeniem. Dzięki temu może on także pełnić funkcję serwera dostępowego, umożliwiającego dostęp modemowy zarówno do Internetu, jak i do sieci lokalnej.

WebRamp Entre jest wyposażony w cztery porty Ethernet i wbudowany terminal ISDN. Urządzenie zamiast podłączenia do zewnętrznych modemów oferuje użytkownikowi możliwość podłączenia analogowego telefonu i faksu (może pełnić funkcję konwertera między urządzeniami analogowymi a cyfrową linią ISDN). Może też komunikować się z Internetem poprzez linie o łącznej przepustowości 128 Kb/s (dwa kanały po 64 Kb/s).

Internetowe pudełko

Wszystkie urządzenia WebRamp mają zbliżone funkcje. Pełnią one funkcję routera między Internetem (z którym łączą się zdalnie) a prostą, lokalną siecią komputerową. Urządzenia mogą realizować funkcję translacji adresów IP, dzięki czemu w sieci lokalnej może być stosowana dowolnie duża, prywatna klasa adresowa, podczas gdy routing informacji do Internetu może odbywać się nawet za pomocą jednego adresu IP (wystarczy jedno konto u dostawcy usług internetowych). Możliwe jest także statyczne powiązanie adresów IP. WebRamp pełni także funkcję serwera DHCP, który automatycznie przydziela adresy IP stacjom pracującym w sieci lokalnej. Wtedy na lokalnych komputerach wystarczy zainstalować protokół TCP/IP, by bez dodatkowej konfiguracji umożliwić im komunikację w Internecie. Wszystkimi urządzeniami można administrować za pomocą przeglądarki WWW lub podłączeń terminalowych.

Zdalny dostęp

WebRamp M3t, obsługujący zdalny dostęp modemowy do sieci lokalnej i Internetu, może autoryzować użytkowników poprzez protokoły PAP, CHAP i MS CHAP. Za dodatkową opłatą można także nabyć oprogramowanie WebRamp IP Tunneling Support Kit, wzbogacające model M3t o możliwość budowania sieci wirtualnych na bazie protokołu PPTP. Rozwiązanie takie może być wykorzystywane do podłączania w bezpieczny sposób małych, lokalnych biur do centrali większych firm przy wykorzystaniu Internetu zamiast dedykowanych linii dzierżawionych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200