Skrzat z miłą aparycją

W GNOME 2.6 odnajdujemy wiele funkcji znanych użytkownikom systemu Mac OS X.

W GNOME 2.6 odnajdujemy wiele funkcji znanych użytkownikom systemu Mac OS X.

Z opóźnieniem wywołanym włamaniem na główny serwer projektu na rynku pojawiła się kolejna wersja graficznego systemu okienkowego dla komputerów osobistych - GNOME 2.6. To druga istotna premiera w ostatnich miesiącach. Niedawno została opublikowana najnowsza wersja konkurencyjnego środowiska - KDE.

GNOME 2.6 (GNU Network Object Model Environment) będzie stanowić część dystrybucji Red Hat i Gentoo, a także oferowanego przez Sun Microsystems Java Desktop System - dystrybucji Linux SuSE 8.2, wyposażonej m.in. w platformę J2SE 1.4.2, pakiet StarOffice 7.0. i wiele innych aplikacji. Będzie również dostępny jako opcja dla innych dystrybucji Linuxa: Mandrake i Novell SuSE.

Wygoda i funkcjonalność

Lista nowości zawartych w wersji 2.6 jest długa. Wprowadzono nowy panel otwierania plików oraz nowy menedżer plików Nautilus - podobny do tego używanego w Mac OS X. Nautilus pamięta ustawienia okna każdego katalogu i umożliwia łatwą nawigację z poziomu klawiatury. Zawiera też ułatwienia, takie jak wybór opcji po wprowadzeniu pierwszych liter oraz prosta konfiguracja listy widoków kolumn. Całości dopełniają predefiniowane szablony dokumentów i nowy zestaw "wtyczek" dla programistów. Panel ustawień systemu daje administratorowi narzędzia do ograniczania wprowadzania zmian konfiguracyjnych przez użytkowników.

Kolejne nowości to m.in. łatwy dostęp z poziomu pulpitu do napędów nośników wymiennych i sieciowych systemów plików (także przez sftp i SMB), bez konieczności każdorazowego wpisywania hasła do zdalnego serwera. Nowością jest też aplikacja Dashera, służąca do pisania jedynie za pomocą wskaźnika myszy, stworzona przede wszystkim z myślą o osobach niepełnosprawnych. Można jej używać zarówno na komputerach osobistych, jak i na palmtopach.

Twórcy GNOME poprawili przeglądarkę Epiphany. Usprawnili automatyczne uzupełnianie adresów URL, wprowadzili domyślne foldery do ładowania plików, przeprojektowali pasek narzędzi, umożliwili sortowanie "historii", np. przeglądanie wg dat, i import zakładek.

Poprawiono GnomeMeeting - wprowadzono m.in. mechanizmy ułatwiające wybieranie numeru i konfigurowanie nowych połączeń, a nowy system wtyczek wspiera dodatkowe urządzenia audio i wideo.

Kompresja i PDF

Kolejna nowość GNOME 2.6 to FileRoller - pakiet do , wspierający format RPM, umożliwiający łatwą instalację plików bez konieczności ich kompilowania.

GNOME 2.6 został także wyposażony w nową wersję Yelp - przeglądarki plików PDF. Oprócz paska zakładek i możliwości odczytu plików chronionych hasłem, Yelp zintegrowano z przeglądarką WWW, dzięki czemu po kliknięciu w osadzony w pliku PDF odnośnik URL skojarzona z nim strona otwiera się automatycznie.

400 tys. Hiszpanów

Oczywiście, GNOME jest nadal rozwijany w nowych kierunkach z myślą także o odbiorcach korporacyjnych i administracji. Zwłaszcza sektory rządowy i samorządowy są tu wdzięcznym odbiorcą. Obecnie największą instalację GNOME stworzono w jednym z hiszpańskich urzędów centralnych, gdzie został zainstalowany na 200 tys. komputerów, z których korzysta ponad 400 tys. osób.


TOP 200