Skrypty na skróty

ScriptBuilder ułatwia budowanie skryptów wykorzystywanych przez serwer WWW.

ScriptBuilder ułatwia budowanie skryptów wykorzystywanych przez serwer WWW.

Każdy, kto buduje internetowy serwis albo nim zarządza i stara się zoptymalizować jego działanie - ma do czynienia ze skryptami. I jeśli nie pracuje w środowisku jednoplatformowym - to z różnorodnymi skryptami, od JavaScript, poprzez skrypty komunikacyjne z bazą danych napisane w środowisku Active Server Pages, VBScript, aż po skrypty do obsługi interfejsu CGI zaimplementowane we wciąż najpopularniejszym Perlu.

Pomocnym narzędziem (lecz tylko dla profesjonalistów) może okazać się ScriptBuilder - zintegrowane, częściowo wizualne środowisko służące do budowy i testowania skryptów. Program opracowany przez firmę NetObjects obsługuje nie tylko wymienione środowiska skryptowe, lecz także bardziej specjalizowane języki, jak Cold Fusion Markup Language. Na początku trzeba wybrać pożądany język (Java Script, VBScript, Java lub Perl). Wówczas program tak rekonfiguruje zawarty edytor, by pojawiły się odpowiednie narzędzia obsługujące konkretny język skryptowy. Program pozwala na jednoczes-ną pracę z kodem HTML, podświetlając wszystkie słowa kluczowe.

Sprawdzanie składni

Funkcja Autoscripting pozwala na automatyczne rozwijanie słów kluczowych w tworzonych skryptach (co przyspiesza ich pisanie), Syntax Check zaś umożliwia sprawdzenie poprawności składni skryptów (niestety, tylko w przypadku JavaScript i VBScript opcja ta działała poprawnie). Tym, co odróżnia ten program od standardowych edytorów kodu, jest zestaw narzędzi, widoczny w oknie podstawowego interfejsu programu. Za jego pomocą można wbudowywać fragmenty kodu do skryptów, przywoływać standardowe elementy czy informacje pomocnicze.

Osobne okno Reference Panel daje bogaty zbiór informacji o językach i technikach interesujących osoby zajmujące się tworzeniem skryptów. Dokumentacja została zbudowana z wykorzystaniem języka XML, można więc ją samemu rozbudowywać bądź dodawać własne znaczniki.

Jeszcze raz

Program pozwala na dwa sposoby wykorzystać zbudowane skrypty (co zwykle jest trudne, zważywszy na ich zanurzenie w kodzie HTML). W oknie Script Library Panel można sięgać bezpośrednio do fragmentów kodu, które można przeciągać do okna edytora. Te fragmenty (snippets) można ściągać z internetowego serwisu programu ScriptBuilder przygotowanego przez producenta - firmę NetObjects. Natomiast w przypadku skryptów JavaScript z Component Gallery zawartej w listwie narzędziowej można wskazywać komponenty, które zwiększą funkcjonalność danego skryptu.

Istotną wadą programu jest brak mechanizmów wspomagania pracy zespołowej. Zdecydowanie jest to narzędzie dla pojedynczego programisty tworzącego skrypty.

<hr size=1 noshade>Script Builder 3.0

Producent: NetObjects Inc.

http://www.scriptbuilder.com

Cena: 149 USD za pojedynczą licencję

Obsługiwane platformy: Windows NT, 95 i 98