Skrypty bliżej bazy

Dostawcy komercyjnych serwerów baz danych integrują je ze środowiskiem PHP.

Dostawcy komercyjnych serwerów baz danych integrują je ze środowiskiem PHP.

Technologii PHP długo odmawiano oficjalnego uznania w zastosowaniach komercyjnych, wskazując na braki funkcjonalne wobec technologii takich jak J2EE czy .Net. Działy IT wiedzą jednak swoje. PHP jest popularnym środowiskiem do budowy aplikacji internetowych i intranetowych, pozwalającym łatwo, a przy tym niedrogo, tworzyć i modyfikować aplikacje o niewielkim i średnim stopniu skomplikowania. Koszty rozwoju aplikacji to obecnie jeden z głównych wyznaczników wyboru platformy aplikacyjnej.

Zacieśnianie związków

Pierwszy ruch wykonał IBM, który w lutym br. porozumiał się z twórcą PHP - firmą Zend Technologies, by wspólnie stworzyć platformę aplikacyjno-bazodanową. W ten sposób powstał Zend Core for IBM, który "prosto z pudełka" integruje się z bazami DB2 i Cloudscape, a także wspiera przechowywanie danych w formacie XML i komunikację poprzez SOAP. Rozwiązanie jest oparte na najnowszej wersji komercyjnego serwera aplikacyjnego PHP - Zend 5.0.

Przyjaźń z PHP deklaruje także Oracle. Zend Core for Oracle będzie dostępny jako darmowe rozszerzenie pakietu PHP w wersji open source - jego wsparciem zajmie się Zend Technologies. Zend Core for Oracle dla platforem: Red Hat Linux, Suse Linux, Solaris i AIX pojawi się w III kw., zaś wersje przeznaczone dla Windows XP i 2003 - w pierwszym kwartale 2006 r.

Z PHP... bezpieczniej

Zarówno IBM-owi, jak i Oracle zależy na wsparciu PHP, by móc łatwiej sprzedawać licencje na serwery baz danych oraz usługi wsparcia technicznego. Na dłuższą metę bardzo prawdopodobna jest integracja PHP także z oferowanymi przez obie te firmy serwerami aplikacji J2EE i powiązanymi z nimi mechanizmami transakcyjnymi i integracyjnymi. Uprościłoby to zarządzanie i podniosło funkcjonalność tych platform, a przede wszystkim ułatwiło życie programistom.

Nie jest wykluczone, że wkrótce taki manewr wykona BEA Systems. Ta akurat firma nie ma w ofercie bazy danych, ale może traktować (podobnie zresztą jak pozostali) integrację z PHP jako ruch wyprzedzający - przeciw serwerom niekomercyjnym, oczywiście.

Nie można nie zauważyć, że zarówno IBM, BEA Systems, jak i Sun (Oracle w mniejszym stopniu) odczuwają na plecach oddech firmy JBoss - oferującej serwer aplikacyjny J2EE, a także firm wspierających serwer JOnAS, w tym m.in. firmy Red Hat.

Widmo ASP .Net

Inny powód zainteresowania wielkich dostawców technologią PHP to z pewnością wzrost funkcjonalności technologii ASP .Net Microsoftu, umożliwiającej bardzo łatwą integrację aplikacji WWW z serwerem baz danych SQL Server. Wykorzystanie w takich zadaniach J2EE to bardzo często przysłowiowe wyciąganie armat przeciwko muchom, zaś standardowe dynamiczne technologie, jak Java Server Pages i Java Server Faces nie są tu dostatecznie konkurencyjne, a już na pewno nie są tak popularne jak PHP.

PHP - proste jest piękne

W odróżnieniu od języka Java i C#, które są językami kompilowanymi, PHP to język interpretowany, w zasadzie skryptowy. Możliwości opisu logiki w PHP nie są w PHP tak finezyjne, jak w przypadku Javy i C#, atrakcyjność PHP polega jednak na prostocie i wynikającej z niej wydajności. Atutem PHP jest ponadto łatwość szkolenia nowych programistów, a także powszechna dostępność już wyszkolonych kadr.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200