Skopiowany obszar w zapasie

Veritas wzbogaca funkcjonalność Volume Managera - systemu do archiwizowania danych.

Veritas wzbogaca funkcjonalność Volume Managera - systemu do archiwizowania danych.

Najważniejszym z zaprezentowanych przez Veritas rozszerzeń Volume Managera jest FlashSnap - moduł, pozwalający na natychmiastowe wykonywanie kopii zapasowych. Oprogramowanie umożliwia wykonywanie "fotograficznych" kopii wybranych obszarów danych, które można później wykorzystać do celów analitycznych lub archiwizacyjnych. Istotne jest, że wykonanie kopii nie wymaga wyłączenia aplikacji lub bazy danych - konieczne jest jednak wprowadzenie jej na kilka sekund w stan hibernacji. Zresztą tylko pierwsza kopia jest wykonywana w całości; kolejne powstają przyrostowo, przez dopisanie zmian do kopii pierwotnej.

Oprogramowanie FlashSnap współpracuje z macierzami wszystkich liczących się dostawców, w tym Sun, HP, EMC i Hitachi. Obecnie jest dostępna wersja działająca wyłącznie na systemie Sun Solaris. Veritas zapewnia jednak, że w ciągu 6 miesięcy będą gotowe także wersje dla HP-UX, AIX 5L i Windows NT 4.0/2000.

Podobną funkcjonalność zapewnia oprogramowanie produkowane przez konkurentów firmy Veritas. EMC dołącza do swoich macierzy aplikację SnapView, pozwalającą wykonać do 92 kopii. Klienci Network Appliance wraz z serwerami plików otrzymują dwie aplikacje: SnapMirror i SnapRestore, pozwalające wykonać do 20 kopii. Z kolei Legato Systems oferuje oprogramowanie Snap-Image. Veritas FlashSnap umożliwia wykonanie sekwencji maksymalnie 32 kopii pojedynczego obszaru danych.

Wygodne kopiowanie

Kolejną nowością w ofercie Veritas jest aplikacja Volume Replicator, służąca do przenoszenia danych pomiędzy dyskami a macierzami, także znajdującymi się w odległych lokalizacjach. Jedną z funkcji tego oprogramowania jest automatyczne przesyłanie ostatniej kopii zapasowej do lokalizacji głównej po awarii systemu produkcyjnego. Na wszystkich systemach, których dane podlegają kopiowaniu, muszą działać agenty aplikacji.

Podczas przenoszenia danych w systemie Volume Replicator poszczególnym aplikacjom lub użytkownikom można nadać priorytety, np. kolejność wykonywania kopii czy maksymalnie dostępne pasmo sieciowe. Wszystkie parametry można łatwo ustawić za pomocą kreatorów. Volume Replicator wymaga uprzedniej instalacji systemu Veritas Volume Manager. Na razie dostępne są dwie wersje, działające na platformach: Sun Solaris i HP-UX. Wersje dla Windows 2000 i AIX 5L przechodzą jeszcze testy. Ceny zaczynają się od 9 tys. USD.

Wygoda dla baz IBM

Ostatnią z nowości jest pakiet Veritas Database Edition for DB2 1.0 przeznaczony dla baz IBM, działających na platformie Sun Solaris. Oprogramowanie ułatwia zarządzanie pamięciami masowymi wykorzystywanymi przez DB2, w tym wykonywanie szybkich kopii zapasowych. Wspomaga także odzyskiwanie danych po awarii. Podobnie jak dla baz Oracle i Sybase, do pakietu przeznaczonego dla baz DB2 można dokupić opcję High Availability, pozwalającą budować klastry typu fail-over. Zakup rozwiązań dla DB2 wiąże się z wydatkiem co najmniej 6,4 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200