Sklep bez lady i koszyka

Coraz więcej firm zainteresowanych jest otwarciem sklepu elektronicznego. O czym powinni pamiętać?

Coraz więcej firm zainteresowanych jest otwarciem sklepu elektronicznego. O czym powinni pamiętać?

Internetowe sklepy to zagrożenie dla tradycyjnego handlu. Wobec jego rozmiarów skala wszystkich transakcji zawieranych w Internecie jest nadal mała, choć powoli pojawiają się przedsięwzięcia, które właśnie dzięki sieci globalnej mogły odnieść sukces. W Polsce internetowych sklepów właściwie w ogóle nie ma - większość z nich to jedynie reklamowe witryny, za pośrednictwem których można poprzez pocztę elektroniczną złożyć zamówienie. Nieliczni na razie próbują integrować systemy składania zamówień z oprogramowaniem finansowo-księgowym i obsługą magazynu. Warto więc podglądać pionierów elektronicznego handlu w Internecie, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.

Elementy składowe

Budowa elektronicznego sklepu wymaga utworzenia wirtualnego wyobrażenia lady, magazynu lub katalogu sprzedaży wysyłkowej - wszystkiego co jest interfejsem sklepu widocznym w internetowej przeglądarce. Pod nim umieszczony zostaje serwer. Ma on zajmować się przetwarzaniem zamówień, łącznością z bazą danych, kontrolą płatności i przesyłaniem informacji, stanowiących źródło informacji, które wyświetlane są użytkownikowi.

Twórcy internetowych sklepów powinni wiedzieć, do kogo kierują ofertę. Sklep może być zajmować się obsługą innych podmiotów gospodarczych lub odbiorców ostatecznych. W tym przypadku najczęściej zapomina się, że przeciętny klient często traktuje robienie zakupów jako atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu. Internetowy sklep powinien także pamiętać o socjologicznym aspekcie dokonywania zakupów, które w pewnym stopniu mają dać użytkownikowi pozytywne odczucia. Stanowi to pole dla inwencji i współzawodnictwa.

Kilka przykazań

* Trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcemy prowadzić sprzedaż w Internecie. Gdy nie mamy wystarczająco przekonywających argumentów, nie należy rozpoczynać działalności.

* Warto pamiętać o potencjalnych klientach internetowego sklepu. Użytkownikami tego medium są bowiem przede wszystkim młodzi, wykształceni mężczyźni, często niezamożni studenci (zwłaszcza w naszym kraju).

* Większość internetowych programów, które mogą posłużyć do zbudowania internetowego sklepu, nie będzie można wykorzystać do prowadzenia naszej sprzedaży. Aby przystosować je do naszych potrzeb, konieczne są inwestycje.

* Eksperci radzą, by posiadany budżet podzielić na trzy części - pierwsza z nich ma posłużyć do zbudowania prototypowej wersji sklepu. Na bazie pierwszych doświadczeń zainwestujmy drugą część. Trzecią należy wydać na promocję, bez której trudno myśleć o powodzeniu internetowego sklepu.

* Jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą techniczną lub brakuje czasu, by ją zdobyć, warto poszukać partnerów, którym można by zlecić wykonanie koniecznych prac. Na polskim rynku działa już kilka firm, które oferują pomoc w stworzeniu internetowego sklepu.

* Gdy już mamy sklep, trzeba zastanowić się, w jaki sposób przekonać internautów, by skierowali na niego przeglądarki. A więc promocja, ale zawsze zgodna z regułami netykiety. Ostrożnie z wysyłaniem informacji o sklepie nainternetowe listy dyskusyjne (za wyjątkiem pl.internet.nowosci, która jest właściwym miejscem do prezentowania nowych zasobów internetowych). Promocja to przede wszystkim umieszczenie dowiązań do naszego sklepu (w postaci bannerów na najpopularniejszych serwerach), za co trzeba na ogół zapłacić, oraz wprowadzenie dokładnych danych o sklepie do internetowych serwisów wyszukiwawczych (są też takie i w Polsce).

Inne pomysły

Inwencja internetowych przedsiębiorców nie jest ograniczona do sklepów oferujących książki będą płyty CD, czyli przedmiotów, które zazwyczaj kupuje się w tradycyjnych sklepach. Pojawiły się przedsięwzięcia nowego rodzaju, które bez Internetu właściwie nie miałyby racji bytu. Powstały serwisy będące źródłem informacji o produktach i usługach innych firm. Przykładem są: Inquiry.com (www.inquiry.com), PCOrder (www.pcorder.com), PCTravel (www.pctravel.com) czy PartNet (www.part.net). Przydatna może być informacja o zmianach cen i dostępności towarów (sprzedawanych na aukcjach i wyprzedażach). Tego rodzaju wiadomości prezentowane są przez Internet Liquidators (www.internet.liquidators.com) lub Onsale (www.onsale.com).

Istnieją również sklepy oferujące multimedia: obrazy i dźwięki. Tutaj znane są takie serwery, jak Build-a-Card (www.buildacard.com), PhotoDisc (www.photodisc.com), PhotoNet (www.photonet.com) czy SonicNet (www.sonicnet.com). Niezwykle popularne są także oferty sprzedaży oprogramowania drogą elektroniczną. Na tym polu aktywne są m.in. firmy: Megasoft (www.megasoft.com), CyberSource (www.software.net), Online Interactive (www.atonce.com), Portland Software (www.portsoft.com).

Niektóre serwisy tworzą centralne biura, zawierające informacje o ofertach różnych sklepów. Użytkownik, zainteresowany konkretną tematyką, może poprzez nie dotrzeć do różnych konkurencyjnych ofert. Najbardziej popularnymi miejscami są w tym przypadku: DealerNet (www.dealernet.com), Internet Shopping Network (www.isn.com) czy Earth Web Direct (direct.gamelan.com). Dodatkowe rozszerzenie oferty pośrednictwa między kupującym a sprzedawcą stanowią miejsca, poprzez które można prowadzić negocjacje i przedstawiać własne potrzeby. Przykładem jest NECX (www.necnx.com), Womex (www.womex.com), Unibex (www.unibvex.com) czy GE's Trading Process Network Post (tpn.geis.com).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200