Składanie aplikacji

Pakiet Composer 4 przyspiesza składanie aplikacji z gotowych komponentów.

Pakiet Composer 4 przyspiesza składanie aplikacji z gotowych komponentów.

Composer 4 to najnowsza wersja pakietu narzędziowego IEF, opracowanego wiele lat temu przez oddział software'owy Texas Instruments (TI) dla wewnętrznych potrzeb firmy. Sukces produktu w firmie został zdyskontowany w produkcie handlowym, używanym przez największe przedsiębiorstwa i organizacje do tworzenia złożonych aplikacji do obsługi biznesu. Dawniej IEF stosowano głównie do tworzenia aplikacji dla dużych komputerów typu mainframe. Obecna wersja, oprócz zmiany nazwy, rozszerza możliwości pakietu w zakresie analizy, projektowania i generowania aplikacji dla wielu platform sprzętowych i systemowych, w tym różne wersje na Unixa i Windows NT.

Gotowe komponenty

W pakiecie Composer dopracowano metody używania gotowych komponentów, napisanych lokalnie w firmie lub kupowanych, do szybkiego tworzenia aplikacji biznesowych. Składanie aplikacji z komponentów pozwala na zmniejszenie kosztów przygotowania aplikacji oraz ogranicza możliwość porażki projektu, gdyż do jego tworzenia używa się komponentów, które już przetestowano w innej aplikacji lub ich jakość gwarantuje dostawca.

Wielokrotne używanie komponentów nie zapewnia jednak automatycznie sukcesu projektu: konieczna jest zmiana mentalności programistów w zakresie udostępniania innym swych pomysłów, programów i modułów programowych. Wprawdzie zawsze istnieje możliwość zakupienia gotowych komponentów, a nawet dostępne są kompletne wzorce aplikacji, ale pełną wielokrotną używalność zapewniają komponenty dobrze przystosowane do specyfiki przedsiębiorstwa, a więc opracowane na miejscu.

Aplikacje klient/serwer

Composer 4, wykorzystując doświadczenia poprzednich wersji narzędzia TI, zapewnia środowisko do tworzenia małych, średnich i dużych aplikacji klient/serwer oraz aplikacji typu host/terminal. Proces budowy aplikacji jest niezależny od przewidywanej platformy sprzętowej, na której aplikacja ma być uruchamiana. Composer umożliwia podział aplikacji na wiele warstw; typowa struktura trójwarstwowa aplikacji polega na uruchamianiu na oddzielnych komputerach serwera bazy danych, komunikującego się z serwerem aplikacji, który dopiero komunikuje się ze stacjami klienta. W strukturze wielowarstwowej można wydzielić np. procesy intensywne obliczeniowo i przenieść je na oddzielną maszynę.

Decyzję co do podziału aplikacji na warstwy podejmuje się na końcowych etapach jej tworzenia, co znacznie uelastycznia proces. Różne warstwy aplikacji współpracują ze sobą za pomocą jednego z wielu protokołów komunikacyjnych (LU6.2, NetBIOS, TCP/IP, potoki) i pośrednich warstw oprogramowania (pakiet komunikacji między aplikacjami IBM MQSeries). Możliwe jest także korzystanie w aplikacji z usług monitorów transakcji (BEA Tuxedo, Transarc Encina, IBM CICS).

Repozytorium

Repozytorium to składnica informacji o obiektach, komponentach i modułach aplikacji, niezbędne do efektywnego stosowania techniki składania aplikacji z komponentów. Repozytorium, w terminologii TI zwane encyklopedią, stanowi mocną stronę Composera. Docenił to Microsoft, proponując firmie Texas Instruments wspólne opracowanie repozytorium dla swych narzędzi do tworzenia aplikacji (Visual Basic, Visual C++ i in.).

Kontrola wersji

Zawsze stanowiła mocną pozycję Composera, wyróżniającą go spośród konkurencji. Pozwala ona utrzymywać różne modele tego samego systemu na kolejnych etapach rozwoju aplikacji. Jeżeli obiekt zostanie zmieniony w jednym modelu, kontrola wersji pozwala przenieść go do innych jego kopii, np. do kopii przeznaczonej do testowania. Kontrola wersji pozwala także wrócić do wcześniejszych wersji modelu.

Bazy danych

Composer nadaje się do tworzenia aplikacji współpracujących z większością dostępnych na rynku serwerów baz danych: DB2, Informix, Oracle, OpenIngres, MS SQL Server, NonStop SQL i in.

Generacja kodu

Moduły generacji kodu aplikacji pozwalają na stworzenie kodu w C++ lub w Cobolu dla specyfikowanego środowiska uruchamiania aplikacji oraz generują kod, definiujący bazę danych (DDL i SQL) dla aplikacji.

Wiele aplikacji można wygenerować w całości. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba zintegrowania specjalistycznego modułu opracowanego dla innych potrzeb lub zintegrowania aplikacji z typowymi programami biurowymi, można je dołączyć na etapie łączenia kodu, a aplikacje biurowe za pomocą techniki DDE.

<hr size=1 noshade>Pakiet Composer 4

Przedstawiciel TI w Polsce: Hector (tel. 022-330-285).

Koszt jednego stanowiska programistycznego ok. 40 tys. USD (plus VAT).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200