Skasować datę

Producenci kas fiskalnych zapewniają, że ich urządzenia nie sprawią problemów w roku 2000.

Producenci kas fiskalnych zapewniają, że ich urządzenia nie sprawią problemów w roku 2000.

"O niezgodności urządzeń fiskalnych z kryterium roku 2000 świadczyć może jedynie ich ewidentnie błędne działanie, związane ze złym interpretowaniem daty w przetwarzaniu danych. Chodzi tu o błędy w raportowaniu, zapisywaniu oraz odczytywaniu danych o operacjach zanotowanych w module fiskalnym" - mówi Bartosz Januszek z JTT Silesia.

Wśród ankietowanych przez nas producentów kas fiskalnych jedynie Elzab, IBM i Siemens przyznały, że niektóre z wcześniej produkowanych przez nich urządzeń fiskalnych mogą nie spełniać kryterium roku 2000. Cezurą, od której już wszystkie wyprodukowane urządzenia fiskalne winny być w porządku, jest rok 1997. Zdecydowana większość producentów jest przekonana, że wszystkie dostarczone przez nich urządzenia nie sprawią problemów po 31 grudnia br.

Utrudniona weryfikacja

O tym, że takie zapewnienia mogą być omylne, boleśnie przekonały się Polskie Koleje Państwowe. Urządzenia fiskalne firmy Avista, drukujące bilety kolejowe, odmówiły posłuszeństwa już 1 stycznia 1999 r. Na stacjach kolejowych zainstalowanych było w tym czasie już ponad 1,5 tys. takich urządzeń.

"Wcześniej uzyskaliśmy od producenta zapewnienia, że jego urządzenia są odporne na problem daty. Okazało się jednak, że programista, który pisał moduł fiskalny, popełnił jakiś błąd" - mówi Andrzej Janowski, kierownik Wydziału Systemów Przewozów Pasażerskich w Centrum Informatyki Kolejnictwa. Drukarka fiskalna miała inną datę niż obsługujący ją komputer i brak tej synchronizacji zablokował system. Skończyło się na ręcznym wypisywaniu biletów, firma zaś dokonała szybkiej wymiany oprogramowania.

Obecnie PKP przeprowadziły testy posiadanych kas, stwierdzające poprawność ich pracy w roku 2000. Były one prowadzone na urządzeniach stosowanych jako szkoleniowe. Wśród użytkowników urządzeń fiskalnych panuje rozbieżność opinii, czy wolno do sprawdzenia poprawności działania przestawić czasowo datę w urządzeniu fiskalnym. Wiadomo bowiem, że użytkownik urządzeń fiskalnych nie może ich samodzielnie serwisować. Uprawnienia do tego nadaje producent (przy udziale Ministerstwa Finansów) serwisantowi niezależnemu od użytkownika.

"Nie można przestawiać daty w sfiskalizowanej drukarce czy kasie. Jest to zabronione" - wyjaśnia Janusz Hadryś, dyrektor działu informatyki w Makro Cash and Carry. "My przeprowadzaliśmy próbę w naszym laboratorium na drukarce testowej, która nie jest sfiskalizowana" - dodaje. Makro zmuszone było przebudować aplikację, która obsługuje drukarki fiskalne w jego sklepach. Zasugerował to producent drukarek, które okazały się niezgodne. Tylko w jednym przypadku (konkretnie w sklepie w Poznaniu) Makro musiało wymienić wszystkie zainstalowane kasy fiskalne.

Z kolei w Billa Polen testy takie przeprowadzono. Przestawiono datę i zasymulowano przejście z 31 grudnia 1999 r. na 1 stycznia 2000 r. Wszystko działało bez zarzutu. Zdaniem pracowników działu informatyki firmy, przepisy zabraniają wyłącznie zmiany informacji zapisanych w pamięci urządzenia. Nie ma to nic wspólnego z przestawianiem daty.

Dziurawa homologacja

Początkowo Ministerstwo Finansów nie zwracało uwagi na zgodność z kryterium roku 2000 w procesie homologacji kas. "Rozpoczęliśmy rozsyłanie zapytań do producentów urządzeń fiskalnych w styczniu 1999 r." - mówi Janusz Siuda, doradca ministra w Departamencie Podatków Pośrednich resortu finansów. "Większość urządzeń, według zapewnień producentów, nie powinna sprawiać problemów" - uspokaja.

Rozbieżne są natomiast opinie producentów i dystrybutorów urządzeń fis- kalnych, od jak dawna w celu otrzymania homologacji w Ministerstwie Finansów konieczne jest uzyskanie zgodności z kryterium roku 2000. Janusz Siuda twierdzi, że każdy producent ubiegający się o homologację zobowiązany jest do przedstawienia pisemnego zaświadczenia, iż jego produkty są zgodne. "Nie jest to wymóg prawny, ale tak wygląda to w praktyce. Czekamy na odpowiednie rozporządzenie ministra, które sprawi, że stanie się to wymogiem formalnym" - mówi Janusz Siuda.

Przygotowanie urządzeń też nie oznacza, że nie wystąpią problemy. Mogą się one pojawić, gdy programista popełnił błąd w module systemu współpracującego z drukarką lub kasą fiskalną. Właściwy algorytm interpretacji daty ma kluczowe znaczenie dla wszelkich danych fiskalnych. Prawidłowo zbudowane urządzenie fiskalne, uzyskawszy złą datę, powinno wyświetlić informacje o błędzie. Dlatego problemy związane z rokiem 2000 raczej uniemożliwią prowadzenie sprzedaży niż doprowadzą do zapisywania złych danych fiskalnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200