Skanery z Actown

Na polskim rynku pojawiła się ostatnio nowa rodzina kolorowych, stacjonarnych skanerów o wysokiej rozdzielczości. Jej producentem jest mało u nas znana tajwańska firma Actown. Są to urządzenia o dobrych parametrach technicznych, nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i umiarkowanej cenie. Dzisiaj przedstawiamy opis modelu ActScan II o rozdzielczości 4800 dpi.

Na polskim rynku pojawiła się ostatnio nowa rodzina kolorowych, stacjonarnych skanerów o wysokiej rozdzielczości. Jej producentem jest mało u nas znana tajwańska firma Actown. Są to urządzenia o dobrych parametrach technicznych, nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i umiarkowanej cenie. Dzisiaj przedstawiamy opis modelu ActScan II o rozdzielczości 4800 dpi.

Instrukcja i instalacja

Skaner ActScan II jest dostarczany wraz z kartą interfejsu SCSI-2, kompletem kabli, sterownikami dla DOS/Windows, programami iPhoto Plus i Readiris oraz zestawem dokumentacji. Urządzenie może współpracować z komputerami Macintosh, SUN lub PC. W tym ostatnim przypadku, wg zapewnień producenta, do uruchomienia skanera trzeba mieć dowolny komputer PC z jednym wolnym gniazdem rozszerzeń i ewentualnie zainstalowanym systemem Windows. W praktyce okazuje się jednak, że bez 486-ki z 8 MB pamięci nie da się pracować.

Instalacja urządzenia wymaga zamontowania wewnątrz komputera karty interfejsu, podłączenia skanera i zainstalowania sterowników. Jeżeli inne urządzenia, w które wyposażony jest komputer nie wchodzą w konflikt z kartą interfejsu, po ok. 2 min skaner jest gotów do pracy. Jeżeli pojawi się konflikt adresów należy przestawić przełączniki umieszczone w dolnej części obudowy urządzenia.

Dane technczne

ActScan II ma wymiary 520x368x132 mm i waży ok. 8 kg. Jest więc dość duży i masywny. Urządzenie wyposażono w element skanujący typu CCD firmy Toshiba, który umożliwia jednoprzejściowe skanowanie dokumentów, także folii o rozmiarach do 216x355 mm, czyli formatu Legal. Dodatkowo można kupić automatyczny podajnik papieru na 50 arkuszy i przystawkę do skanowania slajdów. Ten ostatni element umożliwia pracę ze zdjęciami o maks. formacie 152x203 mm. Skaner jest przystosowany do pracy z 24-, 8- i 1-bitowym kolorem (tryby true color, 256 gray scale i bi-tone) i zużywa 20 W mocy w trybie czuwania oraz ok. 70 W podczas pracy.

Sterowniki

ActScan II jest wyposażony w sterownik standardu TWAIN, który umożliwia współpracę z takimi programami jak: Photoshop, Draw, Picture Publisher. Interfejs ten pozwala na wybranie trybu skanowania (true color, 256 odcieni szarości lub bi-tone), rozdzielczości (typowa - 300 dpi, zgodna z rozdzielczością domyślnej drukarki lub zadana), a także dostarcza narzędzi do kadrowania, powiększania wycinka oraz regulacji pasma odwzorowywania kolorów, wielkości nasycenia barw czy kontrastu i jasności. Sterownik jest także wyposażony w suwak ograniczający drogę skanowania, przycisk pozwalający na zdefiniowanie typu skanowanego materiału (przezroczysty lub nie), funkcję invert (odwrócenie), możliwość ręcznego ustawiania krzywej gamma (funkcji korygującej odwzorowywanie pikseli), opcję pozwalającą uzyskać efekt zamglenia oraz przycisk Preview do bieżącego kontrolowania skutków regulacji ustawień przed rozpoczęciem skanowania.

Oprogramowanie

Do skanera dołączone są dwa programy: iPhoto Plus firmy U-Lead, edytor map bitowych i Readiris firmy Image Recognition Integrated Systems, tzw. "inteligentny" (rozpoznawanie znaków), który jest przystosowany do pracy z dokumentami napisanymi w wielu językach, także w języku polskim.

iPhoto Plus umożliwia edycję skanowanych obrazów i uzyskanie efektów specjalnych (szum, przeskalowanie, poprawa jasności lub kontrastu itd.) oraz ich zapis w różnych formatach (w tym używając kompresji JPEG).

Readiris współpracując bezpośrednio ze skanerem pozwala na zamianę skanowanego dokumentu na tekst formatu ANSI lub ASCII. Program umożliwia skanowanie tabeli z umieszczaniem informacji wprost w komórkach arkusza kalkulacyjnego Excel (dołączono odpowiednie makro) oraz dostarcza narzędzi do wykonywania podobnych operacji pod kontrolą innych programów przy wykorzystaniu serwera, który można uruchamiać własnym makropoleceniem. Readiris jest wyposażony w łatwy, intuicyjny interfejs i stanowi poważną konkurencję dla tak znanych aplikacji OCR jak np. popularna Recognita.

Podczas pracy

Czas skanowania strony formatu A4 (w trybie true color z rozdzielczością 300 DPI) nie przekracza 35 s. Przy okazji skanowania dokumentów o dużym formacie wyszło na jaw, że producent pomyślał także o takich "drobnostkach" jak możliwość zadeklarowania innego katalogu na pliki tymczasowe, potrzebna w sytuacji, gdy w trakcie pracy zabraknie miejsca na dysku.

Program Readiris wyposażono w możliwość "nauki" i uczulono na sytuacje, w których mógłby popełniać błędy wskutek niejednoznacznej interpretacji skanowanych znaków. Dzięki temu osiągnięcie bezbłędnej translacji tekstów drukowanych na komputerowe jest łatwe. Inne zalety programu to możliwość definiowania obszarów kolumn w tabelach za pomocą myszy oraz rozpoznawanie druku wykonanego czcionką proporcjonalną i nieproporcjonalną.

Uwagi

Actwon Corporation, producent skanera jest mało znaną w Polsce, dalekowschodnią firmą, która specjalizuje się w produkcji sprzętu optoelektronicznego. Jedyną jej referencją jest informacja pochodząca od dystrybutora, że obecnie firma ta ma trzy fabryki, w których produkuje ok. 60 tys. skanerów miesięcznie.

Trudno jest ocenić bezawaryjność urządzeń oraz jakość dostępnych w kraju usług serwisowych. Bliższe zapoznanie się z produktami tej firmy sugeruje jednak, że ma ona szanse na naszym rynku. W ofercie Actwon znajdują się takie urządzenia jak pracujący z wykorzystaniem zimnych lamp katodowych, 30-bitowy, kolorowy skaner stacjonarny o rozdzielczości 9600 DPI, który nie ma w ogóle odpowiednika na polskim rynku, jak też tanie skanery stołowe, mogące stanowić alternatywę dla urządzeń znanych producentów.


TOP 200