Skalowalność w pudełku

PowerSystem to pakiet łączący system MFG/PRO i serwery intelowskie IBM. Jest przeznaczony dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających do 150 osób.

PowerSystem to pakiet łączący system MFG/PRO i serwery intelowskie IBM. Jest przeznaczony dla małych przedsiębiorstw, zatrudniających do 150 osób.

Polskie oddziały firm QAD i IBM zaprezentowały wspólną ofertę preinstalowanego systemu ERP PowerSystem. Instalacje oprogramowania będą działać na platformie Windows NT i intelowskich serwerach IBM Netfinity. "Wybraliśmy komputery Netfinity oparte na procesorach Intela , gdyż jesteśmy świadomi ograniczeń finansowych polskich firm" - mówi Krzysztof Kowalczyk, odpowiedzialny za linię Netfinity w IBM Polska. Wdrożenie PowerSystem ma trwać - według zapewnień przedstawicieli obu firm - 4-6 miesięcy. Firmy kierują ofertę do przedsiębiorstw, które jeszcze nie uporały się z problemem roku 2000.

Pierwsze kroki

Aktualna, spolonizowana wersja MFG/PRO, sprzedawana w pakiecie PowerSystem, funkcjonalnie nie różni się od proponowanej przez QAD Polska. Firma zwraca szczególną uwagę na rozwiązania specyficzne dla kilku branż: przemysłu medycznego, spożywczego, maszynowego i elektronicznego oraz motoryzacyjnego i artykułów konsumpcyjnych. Zastosowaną bazą danych może być - w zależności od preferencji klientów - Progress lub Oracle.

W powstałym w listopadzie ub.r. w Warszawie IBM Solution Partnership Center, QAD był jedną z pierwszych dużych firm testujących swoje oprogramowanie. Porozumienie z QAD to pierwszy tego typu krok IBM Polska. Dotychczas serwery IBM, przede wszystkim AS/400, były jedynie sprzedawane jako maszyny przeznaczone dla niektórych pakietów ERP. W przypadku PowerSystem klient otrzymuje gwarancję zamkniętego kosztu wdrożenia, ustalanego każdorazowo dla konkretnego klienta.

Sęk we wdrożeniu

QAD i IBM w dużym stopniu uzależniają wielkość tej kwoty od wymaganego wysiłku wdrożeniowego. "Koszt usługi wdrożeniowej, ściśle związany z poziomem informatycznej świadomości w firmie, jest najbardziej elastyczną składową ceny rozwiązania" - ocenia Jacek Rakoczy z QAD Polska. W przybliżeniu za kompletną instalację trzeba będzie zapłacić 50-250 tys. USD. Płatności mogą być realizowane nawet w kilkudziesięciu ratach. QAD zapewnia, że we własnym zakresie może świadczyć, powiązane z projektem wdrożenia, usługi doradztwa biznesowego, ale jedynie "w mniejszych firmach".

Za dużo mocy?

Choć teoretycznie w ramach pakietu PowerSystem można kupić każdy z serwerów Netfinity, to ze względu na wysokie wymagania sprzętowe systemów klasy ERP, zalecane są mocniejsze maszyny. Dla średnio wymagających instalacji przewidziano 3 modele serwerów serii 5500. Największe zapotrzebowanie na moc obliczeniową ma zapewnić seria 7000. Mimo że przedstawiciele IBM wspominają nawet o kilkuserwerowych klastrach, oferta PowerSystem jest przeznaczona - jak zapewniają - przede wszystkim dla przedsiębiorstw zatrudniających do 150 osób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200