Skała nie utonie

Sun Microsystems wycofał się z planów wprowadzenia na rynek procesora UltraSPARC V. Zastąpią go nowe układy o kodowych nazwach: Niagara i Rock.

Sun Microsystems wycofał się z planów wprowadzenia na rynek procesora UltraSPARC V. Zastąpią go nowe układy o kodowych nazwach: Niagara i Rock.

Długoterminowa strategia Suna wobec platform sprzętowych właśnie się zmieniła. Wbrew wcześniejszym deklaracjom firma rezygnuje z kontynuacji obecnej linii układów UltraSPARC. Stanie się tak pomimo faktu, że układy UltraSPARC V (Gemini) już istnieją i są na etapie testów. Zamiast na nich, Sun zamierza skupić swoje wysiłki na nowych, znacznie wydajniejszych, acz kompatybilnych z dotychczasowymi, konstrukcjach o kodowych nazwach: Niagara i Rock.

Skąd ten nagły zwrot? "W obliczu pogarszającej się sytuacji finansowej Sun jest zmuszony skoncentrować się na bardziej obiecujących projektach" - wyjaśnia rzecznik prasowa korporacji. Przedstawiciele Sun Microsystems twierdzą, że UltraSPARC V miał pełnić jedynie funkcję "pośrednika" między UltraSPARC IV a bardziej wydajnym układem Rock. Firma chciała, by klienci niezadowoleni z wydajności UltraSPARC IV, którzy nie chcą czekać na Rock, mieli możliwość wykorzystania UltraSPARC V.

Kamienie i wodospady

Nowa architektura mikroprocesorów będzie łączyć technologię MAJC (Microprocessor Architecture for Java Computing) Suna z rozwiązaniami do sprzętowej obsługi przetwarzania wielowątkowego opracowanymi przez przejętą w 2002 r. firmę Afara WebSystems. Według zapowiedzi firmy w pierwszej edycji jeden układ będzie mógł równocześnie przetwarzać do 32 wątków! Takie procesory powinny działać znacznie szybciej, i dla klientów Suna to dobra wiadomość.

Układy o kodowej nazwie Niagara będą przeznaczone dla serwerów kompaktowych (blades) oraz urządzeń sieciowych. Według przedstawicieli Suna Niagara będzie oferować nawet 15 razy większą wydajność niż wykorzystywane obecnie w komputerach blade procesory UltraSPARC III. Pierwsze procesory z tej serii nie pojawią się wcześniej niż na początku 2006 r. Po ich premierze na rynek trafią serwery z układami Rock przeznaczone dla "zwykłych" serwerów.

Gordon Haff, analityk The Illuminata Group, twierdzi, że Rock będzie jednym z najbardziej wydajnych procesorów na rynku zarówno dla jedno-, jak i wielowątkowych aplikacji. System operacyjny Solaris 10, który ma trafić na rynek jeszcze w tym roku, będzie rozpoznawać różne rodzaje pakietów i kierować je wprost do odpowiednich potoków przetwarzania. Sun nie podał na razie daty premiery procesora Rock. Wiadomo tylko, że nastąpi to mniej więcej za dwa, trzy lata. Do tego czasu firma będzie oferować serwery z procesorami UltraSPARC IV+.

Potrzebny śmiały manewr

Sun przeznaczył na rozwój UltraSPARC V ogromne sumy, które, jak widać, raczej się nie zwrócą. Być może jednak lepiej wykonać bardziej śmiały ruch, niż powoli grzęznąć na oczach klientów i akcjonariuszy. Jedenaście kolejnych kwartałów bez zysku to już nie przelewki. Po dwóch kwartałach tego roku obrachunkowego Sun zanotował spadek przychodów z 5,7 do 5,4 mld USD.

Strata netto zmniejszyła się z 2,4 mld do 411 mln USD. W bieżącym kwartale firma spodziewa się poniesienia straty na poziomie 750-810 mln USD.

To właśnie dlatego w ramach reorganizacji Sun zamierza zwolnić ponad 3 tys. pracowników - ok. 10% załogi. Inżynierowie pracujący dotychczas nad procesorem UltraSPARC V zostaną przesunięci do projektów Niagara i Rock. Sun ma nadzieję, że pozwoli to przyspieszyć tempo prowadzenia prac nad nowymi układami. W ciągu najbliższych lat firma zamierza nadal modyfikować układy UltraSPARC IV.

<hr size=1 noshade>Za dwa, trzy lata...

Fragment rozmowy z Davidem Yen, wiceprezesem Sun Microsystems odpowiedzialnym za procesory i produkty sieciowe.

Czy decyzja o wstrzymaniu rozwoju Gemini i UltraSPARC V przyspieszy wprowadzenie na rynek Rock i Niagara?

Skała nie utonie
Tak, zdecydowanie pomoże, ponieważ znacząca liczba inżynierów pracujących dotychczas nad UltraSPARC V będzie teraz pracować nad Rock i Niagara.

Kiedy można się spodziewać premiery nowych procesorów?

Niagara 1 - nasz pierwszy układ z nowej serii - trafi na rynek na początku 2006 r. Kolejne układy Niagara i Rock pojawią się później.

Sun mówił to już wcześniej. W jaki sposób zmieniły się więc plany wprowadzania procesorów na rynek?

Na pewno zabezpieczy to harmonogram przed opóźnieniami, a być może uda się coś przyspieszyć.

Ilu inżynierów zostanie przesuniętych do nowych zadań?

Decyzja dotyczy kilkuset inżynierów. Dzięki temu w najbliższym czasie nie będziemy zatrudniać nowych specjalistów.

Co to wszystko oznacza dla przyszłości architektury UltraSPARC? Czy będą kolejne procesory z tej serii, czy też UltraSPARC umarł?

Wszystkie nowe procesory będą kompatybilne z UltraSPARC. Decyzja o tym, czy nadal będziemy używać nazwy UltraSPARC, jeszcze nie zapadła. To jednak całkiem odrębna sprawa.

Rozmowę przeprowadził Robert McMillan z IDG News Service.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200