Skąd miasta mają wziąć prąd

Jak tego dokonać?

Samorządzie, pamiętaj o prądzie

Według "Polityki energetycznej Polski do 2030 r." istotnym elementem wspomagania jej realizacji jest aktywność władz samorządowych. "Niezmiernie ważne jest, by w procesach określania priorytetów inwestycyjnych przez samorządy nie była pomijana energetyka" - czytamy w rządowej strategii. Co więcej, należy dążyć do korelacji planów inwestycyjnych gmin i firm energetycznych. Obecnie potrzeba planowania energetycznego jest tym istotniejsza, że najbliższe lata stawiają przed gminami ogromne wyzwania, w tym m.in. w zakresie sprostania wymogom środowiskowym, czy wykorzystania funduszy unijnych na rozwój regionu. Wiąże się z tym konieczność poprawy stanu infrastruktury energetycznej, w celu zapewnienia wyższego poziomu usług dla lokalnej społeczności, przyciągnięcia inwestorów oraz podniesienia konkurencyjności i atrakcyjności regionu. "Dobre planowanie energetyczne jest jednym z zasadniczych warunków powodzenia realizacji polityki energetycznej państwa" - puentują autorzy "Polityki...".

Te cele wymuszają działania zarówno od strony prawno-organizacyjnej, jak i technologicznej. By powstały stabilne, przejrzyste warunki funkcjonowania podmiotów w obszarze gospodarki paliwowo-energetycznej, trzeba dokonać dogłębnej reformy prawa energetycznego, skutkującej stworzeniem pakietu nowych regulacji prawnych. Co istotne, mają je zastosować komercyjne firmy energetyczne, działające w warunkach konkurencyjnych rynków paliw i energii lub rynków regulowanych. Oznacza to, że interwencjonizm państwa w funkcjonowanie sektora musi mieć ograniczony charakter i jasno określony cel, jak zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i wypełnienie międzynarodowych zobowiązań Polski, szczególnie w zakresie ochrony środowiska.

W każdym razie, gdy rząd ustali narodowy cel wzrostu efektywności energetycznej w zakresie zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych, to jego spełnienie spada na barki przedsiębiorców energetycznych. To oni muszą zwiększyć sprawność wytwarzania energii elektrycznej oraz zmniejszyć straty energii elektrycznej w przesyle i dystrybucji. Ale jednocześnie mechanizmy wsparcia pozostają w rękach rządu, który może stymulować rozwój kogeneracji ze źródeł poniżej 1 MW np. poprzez wymóg posługiwania się świadectwami pochodzenia.

Polityka energetyczna dotyka każdego z nas, ponieważ narzuca stosowanie obowiązkowych świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków i mieszkań przy wprowadzaniu ich do obrotu oraz wynajmu. Również na wszelkich urządzeniach i produktach zużywających energię musi się znaleźć informacja o ich energochłonności. Ale na tym nie koniec. Jak wiadomo, przykład idzie z góry. Toteż Ministerstwo Gospodarki, które odpowiada za politykę energetyczną, zobowiązuje sektor publiczny do pełnienia wzorcowej roli w oszczędnym gospodarowaniu energią. Jak widać - wykręcanie żarówek na komisariatach policji nie było wcale przypadkową akcją... Sam gmach Ministerstwa ma świecić przykładem, że jest to możliwe.


TOP 200