Siódme dziecko Palma

3Com rozpoczął w USA sprzedaż naręcznego komputera Palm VII z modułem komunikacji bezprzewodowej w paśmie radiowym.

3Com rozpoczął w USA sprzedaż naręcznego komputera Palm VII z modułem komunikacji bezprzewodowej w paśmie radiowym.

Niestety, komputer naręczny Palm VII nie przyda się jeszcze polskim użytkownikom. Nie wiadomo czy w ogóle będzie sprzedawany w Europie. Palm Computing (oddział 3Com) wyposażył go w moduł komunikacji bezprzewodowej i tym samym, przynajmniej na razie, ograniczył zastosowanie Palm VII poza USA.

Najpierw sieć

Wykorzystanie funkcji telekomunikacyjnych wymaga rozbudowanej sieci usługowej, która zapewnia nie tylko fizyczną możliwość realizacji połączeń, ale również ich taryfikację i sterowanie przepływem informacji. Sieć taka została zbudowana w USA na bazie istniejącego systemu łączności bezprzewodowej Mobitext w ramach porozumienia 3Com z firmą BellSouth. Stosując tę sieć, Palm VII zapewnia dostęp do Internetu, ale tylko do specjalnie przystosowanych stron WWW. Budowa takiego, sprawnie działającego systemu jest bardziej złożona niż wyprodukowanie Palm VII - zależy nie tylko od 3Com, ale również dostawców usług telekomunikacyjnych i internetowych.

Prawie nic nowego

Konstrukcja Palm VII jest bardzo podobna do wprowadzonego w marcu br. modelu Palm IIIx, ale dodanie modułu do komunikacji bezprzewodowej w paśmie radiowym (8 Kb/s) istotnie rozszerza możliwości zastosowań palmtopa.

3Com duży nacisk położył na łatwość obsługi funkcji telekomunikacyjnych. Zdalne połączenie jest nawiązywane automatycznie po wyciągnięciu antenki. Od razu też jest uruchamiana odpowiednia aplikacja wyświetlająca okna dialogowe, umożliwiające wprowadzenie zapytań i ściągnięcie żądanych informacji.

Za prostym interfejsem kryje się jednak skomplikowany system. Zapytanie wysłane przez Palm VII jest analizowane przez specjalizowany serwer komunikacyjny, który transformuje je do formatu akceptowanego przez aplikację obsługującą odpowiednią stronę WWW, a następnie łączy się z nią. Odpowiedź jest przekształcana w odwrotnym kierunku. Zaletami są efektywna transmisja przy stosunkowo wąskim paśmie przenoszenia 8 Kb/s oraz możliwość identyfikacji użytkownika i szyfrowania przesyłanych informacji. Komputer ma także funkcję obsługi poczty elektronicznej. Osoby przyzwyczajone do korzystania z aplikacji pocztowych w komputerze PC mogą jednak czuć pewien niedosyt. Palm VII nie informuje automatycznie o nadejściu nowych listów i nie pozwala na odczyt załączników.

Z punktu widzenia funkcjonalności Palm VII nie jest urządzeniem oryginalnym. Już przed kilkoma laty Motorola wprowadziła naręczne komputery z bezprzewodowym interfejsem komunikacyjnym - Envoy i Marco. Ich produkcję wstrzymano w 1997 r. ze względu na mały popyt. Na rynku dostępne są też bezprzewodowe modemy do notebooków. Największym zagrożeniem dla Palm VII będą telefony komórkowe wyposażone w miniprzeglądarki internetowe. Już latem tego roku ma pojawić się Motorola i1000 - telefon umożliwiający dostęp do poczty elektronicznej. Jego sugerowana cena to 300 USD - dwukrotnie mniejsza niż Palm VII.


TOP 200