Siódma wersja trafia w dziesiątkę

W sprzedaży jest już dostępna kolejna wersja znanego pakietu graficznego CorelDraw 7

W sprzedaży jest już dostępna kolejna wersja znanego pakietu graficznego CorelDraw 7.

Siódme wydanie popularnego pakietu CorelDraw jest dużym wydarzeniem na rynku profesjonalnego oprogramowania graficznego. Pakiet zawiera dziesięć aplikacji, w tym trzy najważniejsze - Draw, PhotoPaint i Dream˙3D. Szybkość działania oraz wiele nowych funkcji kwalifikuje go do najlepszych tego typu produktów dla systemu Windows. Nowa wersja CorelDraw pozwala na korzystanie z grafiki wektorowej, rastrowej, modelowania 3-wymiarowego i jest dostosowana do współpracy z Internetem. Jednocześnie do pakietu dołączona jest ogromna biblioteka rysunków, clip-artów, trójwymiarowych obiektów i zdjęć fotograficznych, umieszczonych na dodatkowym dysku CD-ROM.

32-bitowy CorelDraw˙7 opracowano specjalnie dla systemów operacyjnych Windows˙95 i Windows˙NT˙4.0. Takie czynności, jak przerysowanie obrazu na ekranie monitora, import plików i wiele innych, są wykonywane prawie dwa razy szybciej niż w poprzedniej wersji CorelDraw˙6, co sprawdzono przy wykorzystaniu komputera Dell˙XPS, Pentium 133˙MHz i Windows˙95.

Jedną z ważniejszych innowacji pakietu CorelDraw˙7 jest Property Bar (listwa narzędziowa), która zależnie od kontekstu czynności czy rodzaju przetwarzanego obiektu automatycznie uaktywnia odpowiedni dla danego zadania zestaw narzędzi. Aby usprawnić pracę, Corel zmienił też grupowanie niektórych funkcji, np. opcje formatowania tekstu są obecnie dostępne w jednym oknie dialogowym, zamiast - jak poprzednio - w trzech.

Łatwiejsze jest również korzystanie z narzędzi CorelDraw - posługując się mechanizmem "przesuń i upuść", można przesunąć na przetwarzany obiekt kolory, rysunki clipart, rodzaje wypełnień itp. znajdujące się w dostępnych paletach lub bibliotekach. Na przykład narzędzie Fill pozwala na przeniesienie standardowego lub specjalnie opracowanego cieniowania bezpośrednio na obiekt przez naciśnięcie prawego klawisza, przesunięcie myszy i zwolnienie klawisza.

W podobny sposób można korzystać z narzędzia Transparency i półprzezroczysty deseń o określonej fakturze powierzchni nasunąć na przetwarzany obiekt, uzyskując efekty wizualne. Tego typu narzędzia do tworzenia efektów specjalnych można znaleźć również w innych aplikacjach pakietu.

Photo Paint˙7 został, podobnie jak Draw˙7, wyposażony w zależną od kontekstu pracy listwę narzędzi Property Bar. W odróżnieniu od poprzednich wersji program lepiej zarządza dostępną pamięcią wirtualną (operacyjną i masową), co bardzo pomaga przy przetwarzaniu dużych plików. Photo Paint potrafi też wypełniać powierzchnie kolorem o zadanym z góry gradiencie zmian kolorystyki. Bardzo ciekawe w działaniu jest narzędzie Image Sprayer. Pozwala ono na "napylanie" jednego zdjęcia na drugie, co umożliwia uzyskanie zaskakujących efektów - przenikających się obrazów.

Także Corel Draw˙3D uzupełniono o kilka istotnych funkcji. W porównaniu z poprzednim wersjami, łatwiejsza jest modyfikacja obiektów trójwymiarowych - można np. ustalić jakąś część modelu i obracać go wokół niej lub też stosować narzędzia deformacyjne (nacisk, skręcanie, wykrzywianie itp.).

CorelDraw7 zawiera też narzędzia internetowe, które umożliwiają powiązanie tekstu z odpowiednim obiektem. Program pozwala na edycję dokumentów w formatach HTML, GIF, JPEG czy Barista (nazwa opracowanej przez Corel technologii, opartej na języku Java). Natomiast Photo Paint˙7 umożliwia powiązanie obiektów z mapami bitowymi dla stron WWW (zarówno po stronie serwerowej, jak i dla klientów) oraz eksport animacji JPEG lub GIF.

Warto jeszcze wspomnieć o najnowszych technologiach debiutujących w Corel Draw˙7, jak paleta kolorów Pantone Hexachrome oraz zarządzający kolorystyką system Kodak ColorSync˙2.0. Są to techniki stosowane do tej pory tylko w pakietach dla silnych stacji roboczych.

Najnowszy produkt Corela znajdzie na pewno wielu zwolenników również w Polsce - o jego popularności na naszym rynku świadczą dość liczne ogłoszenia, na jakie można natknąć się w prasie codziennej ("fachowca znającego CorelDraw zatrudnię"). CorelDraw˙6 doczekał się polonizacji. Niestety, na razie Corel nie ma w planie lokalizacji wersji siódmej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200