Singular Polska nie będzie sprzedawał systemu Baana

Baan Polska pod koniec grudnia 2001 r. wypowiedział częściowo Singular Polska umowę o współpracy. Firma ma jedynie prowadzić centrum lokalizacyjne, oferować wsparcie techniczne i szkolenia klientom Baana.

Baan Polska pod koniec grudnia 2001 r. wypowiedział częściowo Singular Polska umowę o współpracy. Firma ta nie będzie już dystrybutorem rozwiązań Baana. Singular ma jedynie prowadzić centrum lokalizacyjne, oferować wsparcie techniczne i szkolenia klientom Baana. Partnerami firmy są: CiS, DST, Demos, Efbud, Info-Power, Optimus Enterprise, Ster-Projekt i Talex. Na razie polski oddział Baana nie zamierza zwiększać ich liczby.

<B>Nie łączyć kompetencji</B>

Singular nadal jednak - będąc właścicielem 85% udziałów we Wschodnioeuropejskim Centrum Lokalizacyjnym Baana (BEELC) - będzie odpowiedzialny za lokalizację produktów tej firmy. Centrum ma także oferować wsparcie techniczne dla polskich klientów. BEELC ma dwa oddziały w Atenach i Krakowie.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Chińskie drony wycofane z Rosji i Ukrainy

Niewykluczone, że w ciągu kilku miesięcy w krakowskim oddziale BEELC powstanie centrum szkoleniowe Baan Polska, rozszerzając obecną ofertę szkoleniową BEELC. Prowadzone mają być w nim kursy dla klientów i partnerów, którzy mają wdrażać i sprzedawać najnowsze wersje produktów tej firmy - Baan 5 i iBaan.

"Decyzja o odebraniu dystrybucji Singularowi wynika z chęci uniknięcia sytuacji, w której ten sam partner był dystrybutorem, a jednocześnie - lokalizując nasze produkty - zaopatrywał innych partnerów. Uprzywilejowanie jednego z partnerów mogło być przez nich postrzegane jako nieuczciwa konkurencja. Według moich informacji także Singular w Grecji przestał być dystrybutorem Baana, bo w tym kraju także działa nasze centrum lokalizacyjne" - mówi Alexandre Lubomirski, dyrektor generalny Baan Polska.

<B>Za mało klientów</B>

"Nie byliśmy także zadowoleni ze sprzedaży naszych rozwiązań przez Singular w Polsce. Liczymy na większą aktywność naszych nowych partnerów, z którymi podpisaliśmy umowy kilka miesięcy temu" - dodaje. Alexandre Lubomirski spodziewa się podpisania już w pierwszym kwartale 2002 r. kilku nowych umów na wdrożenie systemów Baan 5 i iBaan.

W 2001 r., oprócz kontraktów międzynarodowych firma nie pozyskała praktycznie żadnych nowych krajowychklientów, z wyjątkiem tych, którzy kupowali moduł kadrowo-płacowy firmy DST z Rudy Śląskiej. Został on opracowany w narzędziach Baana i stanowi integralną część systemu tej firmy. "Nigdy nie mieliśmy własnego rozwiązania do zarządzania kadrami. Zwykle tworzyli go nasi partnerzy. Polskie rozwiązanie - dzięki temu, że stworzone w naszych narzędziach programistycznych - stanowi praktycznie integralną część naszego systemu. Dlatego chcemy, aby był sprzedawany także poza Polską. Pierwszymi jego użytkownikami będą prawdopodobnie nasi niemieccy klienci" - mówi Alexandre Lubomirski.

<B>Być albo nie być</B>

Nie wiadomo na razie jak zachowają się w tej sytuacji przedstawiciele Singular Polska. Według nieoficjalnych informacji firma zwolniła większość osób odpowiedzialnych za wdrożenia BaanaNie dotyka to jednak biura w BEELC, którego prace toczą się bez żadnych zakłóceń.. Singular rozważa również sprzedaż swoich udziałów w BEELC. Być może będzie to oznaczać całkowite wycofanie się firmy z Polski. Z drugiej jednak strony Singular wprowadził niedawno do swojej oferty systemy brytyjskich firm Alpha Nova i Coda. Firma oferuje również własne rozwiązanie - Singular Retail System.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200