Silny debiut Pocket PC

Microsoft, wprowadzając na rynek platformę naręczną Pocket PC, zadbał o wsparcie dla niej przez ważnych producentów oprogramowania i integratorów systemów.

Microsoft, wprowadzając na rynek platformę naręczną Pocket PC, zadbał o wsparcie dla niej przez ważnych producentów oprogramowania i integratorów systemów.

Jednym z dużych producentów wspierających nową platformę Microsoftu jest SAP, który planuje udostępnić na Pocket PC przenośną wersję rozwiązań MySAP.com. Firma zamierza udostępnić odpowiednie narzędzia do zarządzania kontaktami z klientami (CRM), zarządzania łańcuchem dostaw oraz funkcje systemu wspomagania decyzji i rozwiązań handlu elektronicznego. W ramach podpisanej z producentem Windows umowy SAP wkrótce będzie dostarczał zestaw narzędzi programistycznych SAP Mobile Data Framework, które mają pomóc programistom w przedsiębiorstwach w tworzeniu dostosowanych do własnych wymogów aplikacji korporacyjnych.

Zobacz również:

  • Pierwszy tablet otrzymał Androida 13 - nie jest to sprzęt Google

Wśród innych twórców oprogramowania biznesowego, którzy zamierzają rozbudować ofertę pod katem Pocket PC, znaleźli się m.in. Baan, Computer Associates International, Oracle i Sybase. Ponadto Microsoft poinformował, że podpisał już stosowne umowy ze 130 integratorami systemów, w tym Cap Gemini Group i EDS, którzy zamierzają pomagać swoim klientom we wdrożeniach aplikacji i usług opartych na nowej platformie.

<B>Zastosowania specjalistyczne</B>

Pierwszymi firmami, które oficjalnie zapowiedziały wykorzystanie urządzeń Pocket PC, są Starwood Hotels i Avis Europe, sieć wypożyczalni samochodów. Pierwsza z firm, do której należy sieć hoteli Sheraton i Westin, zamierza wykorzystywać Pocket PC wyprodukowane przez Symbol Technologies do śledzenia statusu warunków panujących w pokojach hotelowych, druga - do statusu wypożyczanych samochodów.

Firmy będą wykorzystywać okrojone wersje urządzeń Symbol Technologies z serii PPT 2700, które umożliwiają korzystanie z lokalnych sieci bezprzewodowych i są wyposażone w czytniki kodów paskowych. Ponadto są one wstrząsoodporne i zabezpieczone przed wpływem wody i kurzu. Symbol liczy, że jej urządzenia, wykorzystujące najnowszy system operacyjny Microsoftu, znajdą również zastosowanie na różnych rynkach, a w szczególności przy wspomaganiu sprzedawców różnych branż, pracowników logistyki, pocztowców, personelu szpitalnego, czy strzegących bezpieczeństwa publicznego.

<B>Dla domu i dla firmy</B>

Wśród wprowadzonych na amerykański rynek urządzeń Pocket PC przeznaczonych dla użytkowników domowych znalazł się iPaq Compaqa, wyposażony w klawisze przypominające te z popularnej kieszonkowej konsoli do gier Game Boy. Producent liczy, że jego kosztujące 499 USD urządzenie zaspokoi zarówno prywatne, jak i służbowe potrzeby klientów. iPaq wyposażony jest w procesor StrongArm 206 MHz, 32 MB pamięci RAM, gniazdo rozszerzeń i kolorowy wyświetlacz. Bateria pozwala mu na nieprzerwaną pracę przez 12 godzin.

Hewlett-Packard zaprezentował z kolei handhelda Joranda 540, który zarówno ceną, jaki i funkcjami zbliżony jest do urządzenia Compaqa.

Casio z kolei przedstawiła cztery nowe modele naręcznych komputerów wykorzystujących nowy system Microsoftu: E-115, EM-500, EG-80 i EG-800. Różnią się one między sobą funkcjami, a ich ceny wynoszą ponad 599 USD.

<B>Część strategii bezprzewodowej</B>

Microsoft pozycjonuje swoją nową platformę jako część komputerowej strategii bezprzewodowej, która ma objąć wszystkie jego produkty i usługi.

Zdaniem Roberta O'Hary, nadzorującego tworzenie bezprzewodowych rozwiązań w Microsofcie, "mobilność usług oprogramowania" będzie głównym elementem przyszłych planów firmy. Dodał on, że Microsoft chce ułatwić osobom pracującym w terenie dostęp do firmowych danych za pomocą prostych w użyciu produktów.

Microsoft tworzy produkty i usługi dla różnego rodzaju sprzętu poza Pocket PC, w tym dla telefonów komórkowych - argumentował R. O'Hara. W przyszłości komputerowe urządzenia bezprzewodowe mogą pojawiać się m.in. jako wyposażenie aut, dodał specjalista, podkreślając, że radioodtwarzacze samochodowe Volkswagena już wykorzystują wcześniejszą wersję systemu Windows CE.

***

Microsoft wprowadza na rynek Pocket PC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200