Silny StrongARM

Nowa generacja miniaturowych procesorów Intela może przyczynić się do wzrostu zastosowań przenośnych urządzeń komputerowych.

Nowa generacja miniaturowych procesorów Intela może przyczynić się do wzrostu zastosowań przenośnych urządzeń komputerowych.

Intel zaprezentował procesory StrongARM nowej generacji o częstotliwości do 600 MHz i poborze mocy nie przekraczającym 0,5 W. Jest to pierwsze znaczące ulepszenie architektury tych układów od czasu przejęcia przez Intela technologii StrongARM od Digital Equipment. Procesory będzie można kupić w I połowie 2000 r.

Układy będą produkowane przy wykorzystaniu technologii 0,18 ľm. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, dostępne mają być procesory o częstotliwościach 150-600 MHz, wydajności 185-750 MIPS i poborze mocy 40-450 mW. Oznacza to 2-3-krotny wzrost wydajności w porównaniu do procesorów StrongARM obecnej generacji. Mimo wielu ulepszeń, nowa architektura ma być zgodna z dotychczasową, co oznacza, że procesory będą mogły pracować pod kontrolą m.in. Windows CE, OS-9 i JavaOS bez konieczności modyfikacji oprogramowania. Dobrą wiadomością dla Intela jest też informacja o opracowywaniu przez konsorcjum Symbian (Motorola, Nokia, Ericsson i Psion) wersji systemu Epoch OS do StrongARM. Tylko najpopularniejszy system operacyjny do palmtopów - Palm OS - nie jest przystosowany do współpracy z układami Intela i na razie brak informacji o takich planach.

Do niedawna Intel był praktycznie nieobecny na rynku miniaturowych układów RISC przeznaczonych m.in dla. komputerów naręcznych. Pierwszą oznaką zainteresowania tym segmentem rynku było przejęcie od Digital Equipment oddziału zajmującego się projektowaniem i produkcja układów StrongARM. Procesory te są obecnie wykorzystywane w kartach do kontroli systemów dyskowych RAID, urządzeniach kryptograficznych, ręcznych skanerach i komputerach naręcznych. Inaczej niż w przypadku układów do komputerów PC, Intel nie ma tu jednak pozycji dominującej. Przykładowo - wśród wielu modeli komputerów naręcznych pracujących pod kontrola Windows CE prawdopodobnie jedynym, który wykorzystuje StrongARM 233 MHz, jest Jornada firmy Hewlett-Packard.