Silna reprezentacja Linuxa na targach Comdex Fall

Do najważniejszych wydarzeń targów Comdex Fall należała prezentacja długo oczekiwanej nowej wersji linuxowego środowiska graficznego KDE 2.0. Wsparcie dla KDE wyraziły m.in. firmy: Borland, , Caldera, SuSE. Konkurencyjne środowisko Gnome wspierają natomiast Sun, Red Hat i VA Linux. Gnome jest ukierunkowane na obsługę funkcji sieciowych. "Dzięki konkurencji oprogramowanie dla Linuxa może stać się tylko lepsze" - mówił Linus Torvalds, twórca systemu, który w Las Vegas wziął udział w kilku dyskusjach panelowych.

Pytania do Linusa

W wywiadzie udzielonym podczas targów przedstawicielom serwisu Freeos. com Torvalds zapowiedział, że kolej- ne wersje jądra 2.4 będą obsługiwać kilka rodzajów systemów plików z dziennikiem (journaling), w tym ext3fs, JFS (IBM) i ReiserFS. Stwierdził jednak, że domyślnym systemem plików nadal pozostanie ext2. Zapowiedział on też ukazanie się w bliżej nie określonej przyszłości oddzielnej subedycji jądra, zintegrowanego z niektórymi komponentami serwera WWW Apache.

Linus Torvalds odpowiedział na zarzuty dotyczące problemów z obsługą wątków w systemie Linux. "Ludzie przenoszą przyzwyczajenia z Unixa. Model obsługi wątków w Linuxie znacznie różni się od stosowanego np. w Sun Solaris. W wersji 2.5 obsługa wątków zostanie jednak rozszerzona tak, aby ułatwić przenoszenie aplikacji z Unixa na Linuxa" - tłumaczy twórca systemu.

Wiele uwagi poświęcono Linuxowi jako systemowi wbudowanemu w urządzenia powszechnego użytku. Za wykorzystaniem systemu do tego celu przemawia jego niewielka objętość i obsługa sieci. Atrakcyjność Linuxa dla producentów gadżetów wynika również z "otwartości". Firmy Palm czy Microsoft nie są chętne do dostosowywania swoich systemów do dziesiątek urządzeń. Linux daje producentom swobodę - sami mogą dokonać zmian w systemie i tworzyć aplikacje.

Istnieją jednak zastosowania, w których Linux nie jest najlepszym wyborem. Przynajmniej na obecnym etapie rozwoju, ustępuje dedykowanym systemom czasu rzeczywistego w telefonii komórkowej i motoryzacji.

Targowe ciekawostki

Ofertę linuxową prezentowało kilkadziesiąt firm. Izraelska Epitera przedstawiła animowanego asystenta o nazwie Kandu. Program ułatwia zdalne rozwiązywanie problemów, umożliwiając przejęcie kontroli nad oddalonym komputerem.

Firma Intervideo przedstawiła oprogramowanie LinDVD, umożliwiające współpracę Linuxa z napędami DVD. Firma planuje najpierw udostępnić je producentom urządzeń wbudowanych. Wersja "konsumencka" pojawi się pod koniec I kw. 2001 r. w cenie ok. 30 USD. W drugiej połowie przyszłego roku firma opublikuje interfejsy API. IBM natomiast ogłosił, że dostosuje do Linuxa aplikację do rozpoznawania mowy - ViaVoice. TurboLinux zaprezentował oprogramowanie klastrowe EnFuzion, wykorzystywane do zadań wymagających wielkiej mocy obliczeniowej. Pokazano także prezentację, gdy EnFuzion w niecałą minutę łamał pięcioznakowe hasło Windows NT.


TOP 200