Silna polska reprezentacja w finale MS Imagine Cup 2007

W finale tegorocznej edycji organizowanego przez Microsoft międzynarodowego konkursu Imagine Cup zobaczymy aż 17 Polaków. Nasi reprezentanci staną do rywalizacji w 7 z 9 finałowych kategorii - żaden kraj nie może pochwalić się lepszym rezultatem.

Co ciekawe, w Imagine Cup 2006 pod względem liczby kategorii, w których mieliśmy szanse na wygrane, również byliśmy najlepsi. Teraz polscy reprezentanci będą stanowić najliczniejszą drużynę spośród państw regionu EMEA. Więcej finalistów mają tylko teamy z Chin, Indii i Brazylii.

Tegoroczny finał konkursu Microsoft Imagine Cup jest już piątym z kolei. W konkursowe szranki stanęło ok. 150 tys. osób z ponad 190 krajów, w tym 1545 z Polski. Zawodnicy o najwyższe laury walczą w 9 kategoriach, składających się w sumie na 3 główne sekcje:

- Rozwiązania technologiczne (projektowanie oprogramowania, projektowanie systemów wbudowanych, projektowanie aplikacji internetowych)

- Bitwa na umiejętności (projekt Hoshimi - bitwa programistyczna, technologie informatyczne, algorytmy)

- Sztuka cyfrowa (film krótkometrażowy, fotografia, projekt interfejsu).

Mottem tegorocznego konkursu jest hasło "Technologia, która ułatwia edukację każdemu z nas". Łączna suma nagród sięga 170 tys. dolarów. Finał konkursu odbędzie się w Seulu (Korea Płd.) w sierpniu.

Poznań - informatyczna stolica Polski?

Zwraca uwagę fakt, iż ponad połowa polskich finalistów Imagine Cup 2007 to studenci poznańskiej Politechniki. Studenci tej uczelni regularnie biorą udział i odnoszą sukcesy w renomowanych konkursach programowania. W poprzednich edycjach konkursu także było o nich głośno, np. w 2005 r., kiedy programiści z Poznania pokonali konkurentów w kategorii Visual Gaming (obecnie Projekt Hoshimi).

Rozmawialiśmy z tej okazji z przedstawicielem Politechniki Poznańskiej. Mikołaj Sobczak z Instytutu Informatyki PP powiedział nam wtedy "Instytut Informatyki jest najlepszą jednostką nauczania informatyki w Polsce - można wobec tego nazwać nas Informatyczną Stolicą Polski. Poczucie, że pracuje się w takim miejscu, jest od lat jednym z czynników najbardziej motywujących mnie do pracy".

Czytaj więcej

13 polskich finalistów wyłoniono w drodze rywalizacji online, pozostałe 4 osoby reprezentują drużynę InPUT, zwycięską w krajowym finale Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Wśród 17 naszych zawodników znalazło się 9 studentów Politechniki Poznańskiej, dwóch Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Uczelnie takie jak Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski "wystawiły" po jednym uczestniku finału.

Oto nasi reprezentanci w poszczególnych kategoriach finałowych:

- Projektowanie systemów wbudowanych: Piotr Kryger, Mikołaj Małaczyński, Piotr Ślęzak i Jakub Pawłowski (wszyscy z Politechniki Poznańskiej)

- Projekt Hoshimi: Kamil Piechociak i Paweł Podlasiński (obaj z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach)

- Technologie Informatyczne: Paweł Wojcicki Jarocki (Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie)

- Algorytmy: Radosław Czyż (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki), Przemysław Dębiak - zdobywca drugiego miejsca w ubiegłorocznej edycji konkursu oraz finalista w kategorii Project Hoshimi (Uniwersytet Warszawski)

- Fotografia: Iwona Bielecka - ubiegłoroczna finalistka w kategorii Project Hoshimi (Wojskowa Akademia Techniczna), Małgorzata Łopaciuk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

- Film Krótkometrażowy: Julia Górniewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Jacek Barcikowski (Politechnika Poznańska); oboje wezmą udział w finale Imagine Cup już po raz trzeci. W 2006 r. uplasowali się na drugim miejscu.

- Projektowanie Oprogramowania: zespół InPUT w składzie - Szymon Wybrański, Michał Zygmunt, Michał Tartanus i Marek Wronowski (wszyscy z Politechniki Poznańskiej).

Warto przypomnieć, iż Polacy odnosili już sukcesy w minionych edycjach Imagine Cup. W zeszłym roku Polacy zajęli cztery miejsca na podium w dwóch kategoriach finałowych. W kategorii Algorytmy nasi rodacy zajęli wszystkie miejsca na podium, a w kategorii Film Krótkometrażowy polski zespół był drugi.

Więcej informacji

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200