Siła w informacji

Tymczasem zmiany wprowadzone w kodeksie postępowania karnego (kpk), związane z wprowadzeniem systemu rejestrowego zgłaszania przestępstw i wykroczeń, zwalniają funkcjonariuszy policji z obowiązku wszczynania postępowań przygotowawczych w sytuacji, gdy suma strat nie przekracza kwoty trzykrotnego najniższego wynagrodzenia pracowniczego. Decyzję o wszczęciu postępowania przygotowawczego podejmowałby komendant komisariatu. Wszystkie informacje o zgłoszonych przestępstwach i wykroczeniach będą jednak musiały zostać odnotowane w KSIP. Na razie do realizacji nowych zapisów kpk przygotowane są jednostki policji na poziomie komend powiatowych.

Docelowo funkcjonariusze w komisariatach także mają uzyskać dostęp do KCIK. Będzie to możliwe po wyposażeniu stanowisk komputerowych w szyfratory z certyfikatem ABW. Projekt ten zaplanowano na dwa lata.

Z kamerą do wypadku

W ciągu najbliższych miesięcy policja zamierza także wyposażyć kilkaset radiowozów patroli ruchu drogowego w komputery, kamery cyfrowe i drukarki. Wyposażenie policjantów w urządzenia cyfrowe do utrwalania obrazu wypadków drogowych i przekazywania ich ubezpieczycielom pozwoli ograniczyć proceder wyłudzania odszkodowań. Pilotażowe wdrożenie systemu zrealizowano w Szczecinie. "Projekt ma unikalny charakter. System o takim zakresie nie działa w żadnym kraju europejskim. W Czechach udało się zrealizować taki projekt, ale system działa tylko w jednym z regionów kraju" - twierdzi Zbigniew Chwaliński.

W najbliższym czasie zostanie także uruchomiony system wspomagania dowodzenia w Krakowie, który zgodnie z planem miał być wykorzystywany już w październiku 2002 r. "Projekt przedłużył się ze względu na opóźnienie w zakupach samochodów wyposażonych m.in. w systemy GPS i systemy łączności TETRA. System jest gotowy i zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych tygodni" - wyjaśnia Zbigniew Chwaliński.

Z braku środków policji nie uda się rozpocząć podobnych projektów w Trójmieście i aglomeracji katowickiej. Na razie systemy wspomagania dowodzenia działają w Łodzi, Szczecinie i Warszawie.

Sukcesywnie, głównie ze środków funduszy pomocowych Unii Europejskiej, prowadzone są projekty związane z tworzeniem narzędzi analizy kryminalnej, które mają być szczególnie przydatne w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, a także rozbudową systemu AFIS - w którym są gromadzone obrazy linii papilarnych - oraz systemu gromadzącego informacje o śladach biologicznych przestępców. Ze względu na wysokie koszty utrzymywania systemu gromadzącego informacje DNA (oprócz systemu informatycznego niezbędne są infrastruktura do przechowywania fizycznych śladów oraz kosztowne pakiety do zbierania śladów) policja planuje dodawanie jedynie ok. 50 tys. rekordów rocznie.


TOP 200