Siła autorskich projektów

Grupa VAN jest świetnym przykładem tego, że informatyka nie musi być rozdęta, aby być skuteczna, innowacyjna i przyjazna dla użytkownika.

Nie mamy działu IT, bo wszystko outsourcujemy. Choć z pewnością mamy proces IT, w którym zorganizowaliśmy poszczególne obszary zgodnie z propozycjami biblioteki ITIL.

Adam Kasperowicz, szef procesu IT, którego biznesowe podejście nadaje charakter całej informatyce Grupy VAN

Grupa VAN działa od 1989 r. Aktualnie zatrudnia ponad 350 osób w 21 lokalizacjach w Polsce i 5 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest firmą logistyczną, która realizuje zlecenia na przewóz towarów, a także świadczy usługi magazynowe i inne, obsługując ponad 330 tys. zleceń transportowych rocznie. "W zasadzie nie mamy działu IT, bo wszystko outsourcujemy. Choć z pewnością mamy proces IT, w którym zorganizowaliśmy poszczególne obszary zgodnie z propozycjami biblioteki ITIL" - mówi Adam Kasperowicz, szef procesu IT, którego biznesowe podejście nadaje charakter całej informatyce Grupy VAN, ewidentnie wychodzącej nie z serwerowni, lecz z organizacji.

Z punktu widzenia użytkownika

Pomysły na rozwój systemów IT wychodzą od użytkowników - spedytorów i zarządu - i są pochodną doświadczeń w zarządzaniu organizacją i kontaktów z klientami i przewoźnikami. Projekty nowego oprogramowania tworzone są w ramach organizacji i zlecane do realizacji zewnętrznym, często bardzo niewielkim firmom. "Przykładamy dużą wagę do odpowiedniej dokumentacji każdego projektu i zachęcamy autorów systemów do pracy choćby w dwuosobowych zespołach, aby w razie wypadku losowego nie zostać na lodzie" - mówi Adam Kasperowicz. Często zdarza się, że prototypowe wersje nowych funkcjonalności wdrażane są pilotażowo w prostej formie w firmowym intranecie, a później, po okresie gromadzenia doświadczeń, wchodzą do głównego nurtu jako część systemu e-Van.

Głównym narzędziem zarządczym wykorzystywanym w Grupie VAN jest autorski moduł intranetowy BSC - Balanced ScoreCard. Zawiera on m.in. przejrzysty i nieprzeładowany informacją pulpit menedżera, umożliwiający śledzenie na bieżąco wszystkich istotnych parametrów kondycji przedsiębiorstwa. Z kolei działalność operacyjna jest wspierana przez system e-Van, który początkowo był prostym systemem zarządzania realizacją zleceń transportowych i rozliczeń z kontrahentami. W tej chwili system można zakwalifikować jako system klasy ERP, obejmujący zasięgiem prawie wszystkie obszary i procesy przedsiębiorstwa. Funkcjonalność systemu e-VAN jest wzbogacona m.in. o komunikację SMS z kierowcami, dane z wywiadowni gospodarczej i inne - dzięki wykorzystaniu Web Services - a integracja z systemami klientów jest realizowana z wykorzystaniem EDI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200