Signal może wycofać się z Wielkiej Brytanii

Signal rozważa wycofanie się z rynku UK w przypadku zmiany przepisów prawnych pozwalających przejrzeć wiadomości użytkowników.

Signal jest jednym z najbezpieczniejszych komunikatorów sieciowych, który posiada wdrożone szyfrowanie end-to-end. Prezes Signal poinformowała o planach wycofania się z Wielkiej Brytanii w momencie przyjęcia nowych przepisów prawnych, które osłabią szyfrowanie end-to-end i wymuszą zastosowanie backdoorów dla służb porządku publicznego.

Signal na iOS i Androida
Źródło: signal.org

Signal na iOS i Androida

Źródło: signal.org

Meredith Whittaker w wywiadzie dla BBC przekazała, że Signal z pewnością opuści Wielką Brytanię jeżeli aplikacja będzie musiała podważyć zaufanie, którym darzy swoich użytkowników.

Zobacz również:

  • WhatsApp może opuścić Wielką Brytanię
  • Od SMS i MMS do błyskawicznych wiadomości przez Internet
  • ChatGPT zmierza do komunikatora Slack

Dla Signal bezpieczeństwo użytkowników stawiane jest na pierwszy miejscu.

Nowy akt prawny Online Safety Bill, który ma zostać wdrożony w Wielkiej Brytanii zawiera przepis pozwalający na żądanie uzyskać dostęp do mediów społecznościowych i platform komunikacyjnych, aby zidentyfikować materiały związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci za pośrednictwem określonych technologii.

The Guardian uważa, że Whittaker skrytykowała tą propozycję, w której obrazy miałby być skanowane pod kątem wykorzystywania seksualnego dzieci w związku z szyfrowaniem stosowanym w komunikatorze.

Podobna praktyka została zaproponowana przez Apple w 2021 roku i nie została finalnie wdrożona. Po gorącej debacie Apple wycofało ją w związku z obawami o prywatność milionów użytkowników usługi iCloud.

Według Whittaker propozycja skanowania zamieniłaby telefony w "urządzenie do masowej inwigilacji". Dodała również, że "backdoory" do szyfrowanych usług mogłyby potencjalnie zostać wykorzystane przez przestępców szukających dostępu do systemów skanowania.

Signal aktualnie zgromadził ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie i jest popularny wśród aktywistów i dziennikarzy, którzy polegają na szyfrowaniu end-to-end aplikacji, aby bezpiecznie przekazywać wrażliwe dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200