Signal – bezpłatna aplikacja dla urządzeń iPhone do szyfrowania rozmów

Firma Open Whisper Systems udostępniła pierwszą bezpłatną aplikację dedykowaną dla smartfonów iPhone, która szyfruje rozmowy. Rozwiązanie – dzięki któremu użytkownicy smartfonów iOS mogą prowadzić bezpieczne rozmowy - nosi nazwę Signal. Firma Open Whisper Systems opracowała trzy lata temu podobną aplikację noszącą nazwę RedPhone (dedykowaną dla urządzeń Android), na bazie której powstała aplikacja Signal, w skład której - tak przynajmniej zapowiada Open Whisper - wejdzie jeszcze w tym roku program do szyfrowania wiadomości tekstowych.

Użytkownicy smartfonów mają obecnie do dyspozycji wiele aplikacji szyfrujących rozmowy, dedykowanych dla różnych mobilnych platform. Jednak są to większości drogie rozwiązania klasy „enterprise”, na które przeciętnego użytkownika nie stać.

Istotne w tym wszystkim jest to, że Signal jest aplikacją open source. Oznacza to, że deweloperzy mają dostęp do kodu i mogą go modyfikować, dostosowując aplikację do konkretnego środowiska pracy. Użytkownicy aplikacji mogą być przy tym pewni, że nie ma w nich ukrytych furtek typu "backdoor", które mogłyby posłużyć do ich podsłuchiwania. W przypadku podobnych komercyjnych aplikacji, nie opartych ma otwartym kodzie, nie można tego w żaden sposób sprawdzić.

Zobacz również:

Obsługa aplikacji Signal jest bardzo prosta. Przy jej konfigurowaniu numer smartfona jest weryfikowany (do czego służy jednorazowy kod zawarty w wysłanej do urządzeniu wiadomości SMS). Aplikacja wyświetla na ekranie podczas rozmowy dwa słowa, które są weryfikowane przez drugą stronę celem upewnienia się, że nie doszło do ataku typu „man-in-the-middle”.


TOP 200