Sierpniowa aktualizacja systemu Windows 10 2004 może przysporzyć użytkownikom laptopów Lenovo kłopotów

Lenovo ostrzega użytkowników laptopów ThinkPad, że opublikowana we wtorek 11-sierpnia tego roku aktualizacja systemu Windows 10 wersja 2020 r. powoduje błąd BSOD (Blue Screen of Death), którego widomym znakiem jest niebieski ekran będący efektem złej pracy biometrycznego systemu logowania wspieranego przez Windows Hello.

Windows 10

Chodzi o skumulowaną aktualizację oznaczoną symbolem KB566782, która zawiera ponad 100 poprawek wzmacniających bezpieczeństwo komputera, a także szereg nowych funkcji usprawniających pracę systemu operacyjnego.

Problemy takie dotykają użytkowników laptopów ThinkPad wyprodukowanych w latach 2019 i 2020 i jak twierdzi Lenovo, ich powodem jest parametr Enhanced Windows Biometric Security znajdujący się w systemie BIOS,.

Zobacz również:

  • Czym jest Windows Autopatch i czy warto go zaimplementować?
  • Mapy Apple z błędem umożliwiającym gromadzenie lokalizacji

Oprócz błędu BSOD użytkownicy mogą mieć też kłopoty z zalogowaniem się do systemu za pomocą systemu rozpoznawania twarzy (opcja obsługiwana przez Windows Hello), a także ujrzeć komunikaty wyświetlane przez Menedżera urządzeń, mówiące o pojawieniu się innych drobniejszych błędów.

Dobra informacja jest taka, że istnieje proste rozwiązanie likwidujące tę niedogodność. Lenovo twierdzi, że Microsoft nie włączył po prostu do aktualizacji kodu obsługującego jedno z ustawień istniejących w systemie BIOS, można go więc bezpiecznie wyłączyć. To ustawienie Enhanced Windows Biometric Security, do którego można uzyskać dostęp wybierając po kolei w systemie BIOS opcje Setup, Security i Virtualization.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200