Siemens testuje polimerowy światłowód 1 Gb/s

Naukowcy z Siemens AG zbudowali połączenie oparte na światłowodzie wykonanym z polimeru, transmitującej przez nie dane z szybkością 1 Gb/s. Pozwoli to w przyszłości budować tanie połączenia światłowodowe obsługujące pecety i domowe urządzenia elektroniczne powszechnego użytku.

Jest to duży postęp, ponieważ przez dostępne do tej pory światłowody polimerowe można było transmitować dane z szybkością ok. 100 Mb/s. Inaczej niż tradycyjne światłowodu wykonane ze szkła, światłowody polimerowe są tańsze, bardziej giętkie i można je łatwo zarabiać oraz dołączać do konektorów.

Testowany światłowód ma grubość 1 milimetra i można go łatwo ciąć np. żyletką. Światłowody szklane są grubsze i dużo trudniejsze do obróbki (trzeba je przycinać specjalnym narzędziem wyposażonym najlepiej w diamentowe ostrze).

Zobacz również:

  • Siemens przystępuje do Semiconductor Education Alliance

Naukowcy z Siemensa transmitowali przez polimerowy światłowód, mający długość 100 metrów, sygnały TV z szybkością 1008 Mb/s. Zamiast transmitować każdy bit jako impuls światła, naukowcy modulowali sygnały świetlne, używając techniki podobnej do DSL, która jest stosowa w połączeniach miedzianych. Dzięki takiej metodzie, każdy impuls światła przenosił przez światłowód kilka bitów informacji.

Siemens nie podaje, kiedy będzie w stanie uruchomić produkcję światłowodów polimerowych 1 Gb/s na skalę przemysłową i jaka może być ich cena.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200