Siemens rozszerza Centrum Oprogramowania we Wrocławiu

W najbliższych 3 latach Siemens zainwestuje w rozbudowę Centrum Oprogramowania 15 mln EUR, a do końca przyszłego roku zwiększy zatrudnienie o 40%. Oznacza to podwojenie inwestycji we wrocławskim ośrodku oprogramowania komórkowego oraz zatrudnienie łącznie około 420 specjalistów do końca 2005 r.

24 maja Siemens uruchomił we Wrocławiu nowoczesne Laboratorium Testowe, będące częścią firmowego Centrum Rozwoju Oprogramowania, w którym będą opracowywane i testowane specjalistyczne aplikacje dla telefonii komórkowej i stacjonarnej. Utworzenie laboratorium wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na aplikacje telefonii komórkowej 3G/UMTS oraz potrzebą rozwijania funkcji komutacyjnych sieci stacjonarnej towarzyszących wdrażaniu telefonii 3G w Polsce i Europie.

Jak podał podczas otwarcia laboratorium Gerhard Barber, wiceprezes Siemens ICM SDC (Siemens Mobile), na decyzję o rozszerzeniu funkcjonującego prawie 4 lata (październik, 2000 r.) we Wrocławiu Centrum Oprogramowania o Laboratorium Testowe dla telefonii komórkowej wpłynęło wiele czynników. Wśród nich poczesne miejsce zajęły: dobre wyniki dotychczasowej działalności Centrum Rozwoju Oprogramowania, bliskość i dobre połączenia komunikacyjne z Berlinem i Monachium (gdzie mieszczą się centra zarządzania i oprogramowania Siemensa), wysoki poziom wiedzy informatycznej absolwentów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przychylność lokalnych władz miasta w rozszerzaniu kontaktów z Siemensem.

Zobacz również:

  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Nowe Laboratorium Testowe we Wrocławiu stanowi najbardziej rozbudowane środowisko testowe firmy Siemens w Europie Wschodniej pod względem wyposażenia, niezbędnego do implementowania technologii 3G. Laboratorium pozwala na wdrażanie oprogramowania dla sieci telefonii komórkowej GSM, GPRS i trzeciej generacji UMTS. Młodzi specjaliści zatrudnieni w Centrum już opracowują tutaj projekty dla operatorów komórkowych GSM/GPRS/EDGE/UMTS z całego świata, także dla systemu 3G instalowanego przez operatora PTC Era w Polsce.

Zainstalowane w laboratorium wyposażenie techniczne umożliwia obecnie prowadzenie prac rozwojowych i testowanie systemów łączności komórkowej w szerokim zakresie aplikacji. Obejmują one modyfikowanie centralnych węzłów przełączających sieci, wdrażanie i testowanie usług sieci inteligentnych IN dla potrzeb telefonii komórkowej wraz z modernizacją usług PrePaid i VPN oraz rozwój oprogramowania części radiowej systemu UMTS – aż do integracji tego systemu u poszczególnych operatorów.

Konieczność modernizacji i sprawdzania poprawności funkcjonowania rozwiązań komórkowych u poszczególnych operatorów wiąże się z indywidualnymi parametrami sygnalizacyjnymi w sieciach telefonicznych. Ta sytuacja wymaga integrowania sieci u każdego operatora oddzielnie i specyficznego konfigurowania zasobów sieciowych. Obecnie Centrum prowadzi projekty dla sieci 3G instalowanych w sieci Era GSM, T-Mobile w Czechach i Netcom w Norwegii; rozwiązań kolejowych GSM-R dla operatorów w Norwegii, Szwecji i Finlandii, także nowe wersje oprogramowania dla Iridium (Bułgaria) i sieci komórkowych GPRS (Ukraina).

Warunki wrocławskiego laboratorium pozwalają także na specyficzną konfigurację oprogramowania i sprzętu do testowania funkcji wykorzystywanych w kolejowych sieciach porozumiewawczych, wykorzystujących technologię GSM-R. Dzięki systemowej integracji prowadzonej w laboratorium testowym, Siemens dostarcza oprogramowanie sieci komórkowych dla kolejnictwa do kilku krajów europejskich, zwłaszcza skandynawskich. W Centrum Rozwoju Oprogramowania we Wrocławiu są prowadzone też prace modernizacyjne dla węzłów łączności satelitarnej w Stanach Zjednoczonych, potrzebne do poprawnego działania sieci łączności Iridium o globalnym zasięgu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200