Siedmiu niepokornych

Przed ponad 12 laty siedmioosobowa grupa pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej postanowiłastworzyć firmę. Na ich decyzję miały wpływ ograniczenia w realizacji własnych projektów, jakie napotykali na uczelni.

Przed ponad 12 laty siedmioosobowa grupa pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej postanowiłastworzyć firmę. Na ich decyzję miały wpływ ograniczenia w realizacji własnych projektów, jakie napotykali na uczelni.

Artur Stanejko

Artur Stanejko

"Zdarzało się, że tworzyliśmy rozwiązania wbrew naszym przełożonym. Jeden ze współzałożycieli firmy został prawie wyrzucony z uczelni za niesubordynację. Później okazało się, że opracowany przez niego - bez wiedzy kierownictwa - sterownik, pozwalający mierzyć przepływ wody, znalazł się na wystawie osiągnięć Instytutu Sterowania i Technik Systemów Politechniki Wrocławskiej, gdzie pracował" - wspomina Artur Stanejko, prezes zarządu Teta SA z Wrocławia. "Tworzyliśmy założenia kolejnych projektów nie wiedząc, czy znajdą one zastosowanie praktyczne. To było frustrujące. Mieliśmy dużo pomysłów, których nie mogliśmy realizować" - tłumaczy decyzję sprzed 12 lat.

Założyciele Tety, z wykształcenia inżynierowie i informatycy, pracowali naukowo na dwóch instytutach Politechniki Wrocławskiej - Sterowania i Techniki Systemów oraz Cybernetyki Technicznej. Byli nimi: Artur Stanejko i Andrzej Frys - pracujący nadal w firmie, a także Tadeusz Kobylański, Edward Łazor, Tomasz Saletnik, Andrzej Groszek i Marek Żuk (obecnie dyrektor generalny QAD Polska).

Zdaniem Artura Stanejko, historia powstania firmy nie różni się od wielu podobnych w tym okresie. Jedynym wyjątkiem jest to, że wbrew trendom obowiązującym pod koniec lat 80., założyciele firmy nie zamierzali sprzedawać sprzętu komputerowego, lecz tworzyć oprogramowanie. "Nie mieliśmy żyłki handlowców. Mieliśmy za to podstawy do tworzenia konstrukcji komputerowych i oprogramowania. W tym czuliśmy się najlepiej". Kapitał początkowy firmy wynosił ok. 300 USD.

Teta była jedną z pierwszych firm programistycznych we Wrocławiu i jedną z nielicznych - obok Computer Studio Kajkowski, Samba czy Wigor - w Polsce. Dopiero 3 lata później, ok. 1990 r. masowo zaczęły powstawać firmy tworzące oprogramowanie. "Klienci chętnie kupowali komputery, brakowało jednak programów użytkowych" - mówi Artur Stanejko.

Jednocześnie pojawiły się popularne narzędzia do tworzenia aplikacji dla baz danych, takich jak dBase czy Clipper.

"Początkowo pracowaliśmy w garażu moich rodziców, który sam wcześniej wyremontowałem. Spędziliśmy w nim ok. 4 lat. Stał się zbyt mały, gdy w firmie zaczęło pracować ponad 20 osób" - wspomina Artur Stanejko. Pierwsze programy założyciele firmy zaczęli pisać w październiku 1987 r., początkowo na pożyczonych komputerach. Po kilku miesiącach sprowadzili z Tajwanu sprzęt dla siebie. Przez pierwsze 2 lata tworzono aplikacje dedykowane, głównie sterowniki, ale także systemy do zarządzania żeglugą na Odrze.

Dopiero po 2 latach Teta zaczęła tworzyć oprogramowanie wspomagające zarządzanie. Przedstawiciele firmy kupili wtedy - od dwóch kolegów pracujących na Politechnice Wrocławskiej - narzędzia programistyczne do pisania aplikacji w języku C. Rozwijane są one do dzisiaj przez pracowników wrocławskiej spółki. Posłużyły one do opracowania pierwszych modułów systemu Teta_C.

Przełomowym wydarzeniem w historii firmy była jej pierwsza restrukturyzacja, wymuszona spadkiem sprzedaży. "Do 1994 r. każdy z nas niezależnie zajmował się pisaniem, testowaniem i sprzedażą poszczególnych modułów systemu Teta_C. Dopiero wynajęta przez nas firma konsultingowa Acsyss Business Solutions doradziła stworzenie działów odpowiedzialnych za poszczególne sfery działalności - handlowego, rozwoju oprogramowania i wdrożeń" -opowiada Artur Stanejko. "Zdecydowaliśmy się wtedy także połączyć tworzone przez nas moduły w system zintegrowany" - dodaje.

Rok później firma podpisała umowę typu VAR z Oracle.

Przedstawiciele firmy postanowili wykorzystać gotowe narzędzia do stworzenia nowej wersji systemu - Teta_2000. Korzystając z technologii partnera opracowano również flagowe rozwiązanie Tety - moduł kadrowo-płacowy. W 1998 r. ponad 50% akcji firmy przejął inwestor finansowy - Enterprise Investors.


TOP 200