Siedmiu na łączach TPSA

Siedmiu operatorów telekomunikacyjnych - GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog, Exatel oraz Tele2 - podpisało już z TPSA umowę na tzw. bitstream access. Dzięki niej mogą świadczyć usługę dostępu do internetu klientom TPSA. Kiedy pojawią się pierwsze oferty?

Siedmiu operatorów telekomunikacyjnych podpisało z TPSA umowę o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych (bitstream access).

Pierwszy Energis

Pierwszym operatorem, który podpisał z TP umowę na "dostęp do lokalnej pętli abonenckiej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii xDSL" był GTS Energis. Spółka od końca listopada wprowadziła skierowaną do klientów biznesowych ofertę o nazwie Internet Biznes DSL (IBD) . Usługa obecnie dostępna jest na terenie ok. 60% kraju i do końca lutego 2007 będzie dostępna w całej Polsce. "W perspektywie kilku miesięcy planujemy wprowadzenie oferty na rynek klientów indywidualnych - alternatywy dla dostępu neostrada tp" - mówi Jaroslaw Luczkiewicz, kierownik produktu GTS Energis.

Nie tylko ceną

Zaawansowane prace nad ofertą dla klientów TPSA prowadzi Netia. "Obecnie prowadzimy tzw. test komercyjny i dotyczy on dość ograniczonego obszaru. Taki test pozwala nam na przeprowadzenie pewnych badań, doprecyzowanie funkcjonalności naszych systemów IT, doprecyzowanie współpracy z TP" - informuje Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowa Netii.

Prowadzony przez Netię test jest przeznaczony do ograniczonej liczby klientów. Operator opracował harmonogram budowy i rozbudowy punktów styku z TP (według umowy) i pod koniec stycznia ok. 70% klientów TP podłączonych na miedzi będzie w zasięgu usługi Net24. "Oczywiście według harmonogramu będziemy nadal rozbudowywać punkty styku i tak np. w kwietniu mamy w planie strefę wrocławską i krakowską" - dodaje Ciesielska. Obecnie w teście komercyjnym Net 24 jest dostępny dla abonentów TP ze stref warszawskiej, katowickiej, opolskiej, elbląskiej i częstochowskiej. Pod koniec stycznia powinna pojawić się już oferta komercyjna. Netia ujawniła już cennik swojej usługi dla klientów TP: Netia ujawnia cennik dla klientów TP

Kolejny alternatywny operator - Dialog planuje wprowadzenie oferty na rynek w pierwszej połowie tego roku. Zasięg jego usługi ma docelowo objąć wszystkich abonentów TP indywidualnych i biznesowych. "Nasza oferta będzie konkurencyjna nie tylko cenowo, ale także pod względem dodatkowych usług" - mówi Marta Pietranik, rzecznik prasowy Dialogu. Na razie spółka nie ujawnia jakiego typu dodatkowe usługi planuje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200