Siedmiu na łączach TPSA

Dołącza Tele2

Usługi Tele2 umożliwiające klientom operatora szerokopasmowy dostęp do sieci przy wykorzystaniu infrastruktury TPSA pojawią się w połowie roku. Tele2 zostało siódmą spółką, która podpisała z TPSA umowę na bitstream access. Telekomunikacja Polska twierdzi, że jest otwarta na propozycje kolejnych chętnych. "Dla nas najważniejsza jest wola biznesowa naszych partnerow i jeśli pojawia się kolejni operatorzy zainteresowani usługami BSA podpiszemy umowy także i z nimi" - deklaruje Kalinowski.

Jak TPSA zamierza bronić się przed ofertą konkurencji? "Telekomunikacja Polska zaproponuje swoim końcowym klientom kolejne atrakcyjne oferty szybkiego dostępu do Internetu i transmisji danych - pod warunkiem że nie zabroni tego Regulator - tak jak mialo to miejsce kilkukrotnie w ostatnim czasie - zapowiada rzecznik grupy TP.

Czy rynek się zmieni?

"Na razie działania alternatywnych operatorów ograniczają się do słownych deklaracji" - zauważa Krzysztof Kaczmarczyk analityk Deutsche Banku. "Rynek brytyjski jest przykładem gdzie bitstream access funkcjonuje, podobnie rynek skandynawski. Jednak nigdzie nie wprowadził rewolucyjnych zmian w obrazie rynku" - dodaje.

"Jeżeli jeden z operatorów zaoferuje dostęp po dużo niskiej cenie, należy oczekiwać, że dominujący operator również obniży ceny i wtedy dla konkurencji marża również się obniża. Niższe ceny u dotychczasowego dostawcy niekonieczne skłonią jego abonentów do poszukiwania nowego operatora" - uważa Krzysztof Kaczmarczyk. Jego zdaniem jest za wcześnie aby oceniać jak wiele osób zdecyduje się na taki krok.

"TP utraci klientów, ale nie będzie to znacząca liczba. Jeżeli będzie to 5 proc. obecnej liczny abonentów w najbliższych 12 miesiącach będzie to sukces alternatywnych operatów" - konkluduje analityk DB.


TOP 200