Siedmiu do PZU

Wbrew wcześniejszym, nieoficjalnym informacjom przetarg na informatyzację Grupy PZU nie dotyczy stworzenia nowego systemu informatycznego wspomagającego pracę tego ubezpieczyciela i jego spółek zależnych, lecz integracji ok. 400 już działających aplikacji.

Wbrew wcześniejszym, nieoficjalnym informacjom przetarg na informatyzację Grupy PZU nie dotyczy stworzenia nowego systemu informatycznego wspomagającego pracę tego ubezpieczyciela i jego spółek zależnych, lecz integracji ok. 400 już działających aplikacji.

Być może w ramach tego samego kontraktu zostanie również stworzony system do obsługi ubezpieczeń majątkowych w PZU. Wdrażany dotychczas system Insurer firmy Prokom Software obsługuje jedynie ubezpieczenia komunikacyjne. W roku 2001 PZU próbowało wybrać dostawcę nowego systemu, ale przetargu nie rozstrzygnięto.

Zainteresowanie kontraktem na informatyzację Grupy PZU wyraziło 37 firm. Tylu potencjalnych wykonawców - firm krajowych i zagranicznych - odpowiedziało na ogłoszenie opublikowane 25 listopada 2002 r. w polskiej i światowej prasie, m.in. The Wall Street Journal Europe i Financial Times. W styczniu br. siedem firm i konsorcjów zostało wybranych na "długą listę podmiotów ubiegających się o kontrakt na dostawę usług i rozwiązań informatycznych dla Grupy PZU". Teraz oferenci muszą odpowiedzieć na zapytanie informacyjne sformułowane przez przedstawicieli ubezpieczyciela.

PZU nie chce zdradzić nazw siedmiu zaproszonych firm. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że wśród nich znalazły się: ComputerLand, , i Prokom Software. Prawdopodobnie na "długiej liście" są także: Computer Sciences Corporation oraz brytyjski Sherwood w konsorcjum z Softbankiem. Firmy te brały udział w nie rozstrzygniętym przetargu w 2001 r.

Do wybranych podmiotów skierowano obecnie zapytanie informacyjne określające warunki, które musi spełniać nowy system informatyczny dla Grupy PZU. "Wybrane podmioty muszą szczegółowo opisać możliwości zbudowania rozwiązania zgodnego z wymaganiami i priorytetami PZU" - mówi Tomasz Fill, rzecznik prasowy PZU SA. Ostatecznie jedynie trzy firmy lub konsorcja zostaną zaproszone do przetargu. Wybór dostawcy ma nastąpić na przełomie czerwca i lipca br. Koszt budowy nowego systemu dla Grupy PZU jest szacowany na 300-500 mln zł, a łącznie z zakupami sprzętu i usług może wzrosnąć nawet do 1,2 mld zł.

W skład Grupy PZU wchodzą: Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PZU Życie, Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU. Według zapewnień nowego zarządu PZU zapowiadana od dłuższego czasu konsolidacja grupy kapitałowej ma się stać faktem w 2003 r. Jej elementem jest właśnie integracja systemów IT w grupie kapitałowej. Przy okazji dojdzie do stworzenia - na bazie spółki Agent Transferowy - Centrum Informatyki Grupy PZU.


TOP 200