Sieciowy szczyt w Poznaniu

W dniach 6-9 czerwca 2005 roku Poznań stał się "sieciową stolicą Europy". W Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyła się konferencja "TERENA Networking Conference 2005", poświęcona prezentacji najnowszych trendów i rozwiązań z zakresu usług teleinformatycznych.

TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association) jest organizacją, zrzeszającą wszystkie europejskie sieci naukowo-badawcze oraz międzynarodowe korporacje informatyczne. Zorganizowana przez TERENA wraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) konferencja jest pierwszą tego typu imprezą w naszym regionie Europy.

Ponad 500 uczestników mogło wybierać spośród 130 prezentacji zgrupowanych w 5 równoległych blokach tematycznych. Spotkaniom towarzyszyła wystawa, ukazująca nowatorskie rozwiązania sieciowe.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Znaczącym wydarzeniem podczas konferencji była prezentacja eksperymentalnej sieci o przepływności 40 Gb/s, zbudowanej przez PCSS oraz Cisco Systems. Jedno takie łącze pozwala obsłużyć ruch, generowany przez 625 000 użytkowników korzystających ze standardowych prędkości 64 kb/s lub przesłać do 148 jednoczesnych transmisji programu telewizyjnego wysokiej rozdzielczości HDTV.

Sieciowy szczyt w Poznaniu

Sieć została utworzona w oparciu o dwa routery Cisco CRS-1 (Carrier Routing System-1), umożliwiające osiąganie przepływności na poziomie 40 Gb/s! Każdy z tych routerów może obsłużyć ruch o wielkości do 640 Gb/s (16 gniazd na interfejsy 40 Gb/s). Rodzina CRS-1 (dostępna na rynku od roku) oferuje także urządzenia, radzące sobie z systemami, o łącznej przepustowości 92 Tb/s. Na świecie pracuje obecnie 100 systemów CRS-1 - poinformował producent.

Testy polegały na zainicjowaniu działania czterech aplikacji, wymagających szerokiego pasma transmisyjnego. Przesyłano sygnał telewizyjny wysokiej rozdzielczości HDTV z USA (270 Mb/s), uruchomiono usługi obliczeń rozproszonych GRID oraz geograficzne systemy informacyjne (TerraGate oraz NASA World Wind).

Kolejne, istotne wydarzenie omawiane podczas konferencji to kwestia rozpoczęcia eksploatacji sieci naukowo-badawczej Geant2 (oddana do użytku w połowie czerwca br.). Od 1998 roku w PCSS zlokalizowany jest węzeł tej pan-europejskiej sieci. Polscy naukowcy współtworzyli idee powstania Geant2, wykorzystując własne doświadczenia z eksploatacji programu PIONIER (Polski Internet Optyczny - Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Środowiska Informacyjnego). PIONIER przyczynił się do zbudowania naukowej sieci światłowodowej w Polsce, o przepływności sięgającej 10 Gb/s. W połowie 2006 r. PIONIER połączy 21 istniejących miejskich sieci światłowodowych (MANs) w jedne, zintegrowane środowisko sieciowe.

W związku z zaawansowanym stopniem wdrażania sieci Geant2, w trakcie konferencji zastanawiano się także nad możliwością wykorzystania światłowodowych połączeń trans granicznych z naukowymi sieciami krajów sąsiednich (tzw. cross border fibers). Pomysły takie znalazły już uznanie i z powodzeniem działają w przypadku polskiej sieci PIONIER, która ma połączenie z Czechami oraz Słowacją, a w niedalekiej przyszłości będzie miała z Niemcami.

Interesującym przedsięwzięciem, zainicjowanym przez polskich naukowców jest projekt, zatytułowany "Porta Optica - połączyć wschód z zachodem". Idea ma pomóc w rozszerzeniu technologicznego postępu, jaki dzięki sieci PIONIER dokonał się w Polsce, na sieciową infrastrukturę naszych wschodnich sąsiadów. Program ma już swoje pierwsze pozytywne skutki. Podpisane porozumienie między białoruską siecią naukowo-badawczą BASNET a polskim PIONIEREM zwiększyło 17-krotnie szybkość łącza międzynarodowego tej sieci z 2 Mb/s do 34 Mb/s. Dla porównania, Polska posiada takie łącze do sieci CESNET z przepustowością 1 Gb/s.

Liczne prezentacje dotyczyły zagadnień z zakresu transmisji sygnałów wysokiej rozdzielczości (współpraca PCSS oraz Research Channel), telewizji interaktywnej oraz wykorzystania w nauce i innych obszarach tzw. wirtualnych laboratoriów.

Przedstawiono również idee powszechnego systemu usług sieciowych (tzw. gridów). Dzięki wysokiemu poziomowi badań prowadzonych w tym kierunku w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, instytucja ta została uczestnikiem prestiżowego programu Globus Academic Affiliates Programme. Narzędzia gridowe, z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania danymi czy też administracji systemów są obecnie wykorzystywane w 44 instytutach badawczych w USA, Europie i Korei Południowej.

Podczas konferencji zaprezentowano także wyniki prowadzonego m.in. przez PCSS oraz TVP pilotowego projektu interaktywnej telewizji. W ramach programu powstała platforma sprzętowa, korzystająca z sieci PIONIER i udostępniająca wysokiej jakości materiały audio-wizualne oraz transmisje na żywo. Od czerwca br. 15 tysięcy abonentów, posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu, objętych jest pilotażowym programem, pozwalającym korzystać z usług telewizji interaktywnej i cyfrowych archiwów TVP. Akcja przeprowadzana jest w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Łodzi.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć pod adresem: http://www.terena2005.pionier.gov.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200