Sieciowy serwer CD-ROM

Serwer umożliwia publikowanie zawartości CD-ROM-ów w intranetach i Internecie.

Serwer umożliwia publikowanie zawartości CD-ROM-ów w intranetach i Internecie.

Firma Axis Communications jest znana przede wszystkim z produkcji zaawansowanych sieciowych serwerów wydruku. Jednak już ponad rok temu poszerzyła swoją ofertę o sieciowe serwery CD-ROM, umożliwiające udostępnianie zawartości krążków CD wszystkim użytkownikom sieci lokalnych wg określonych praw dostępu. Nowa wersja urządzenia zawiera zintegrowany prosty sprzętowy serwer WWW, który pozwala na publikowanie zawartości CD-ROM-ów w sieci Internet lub intranet, a także umożliwia proste zarządzanie pracą urządzenia za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW.

Instalacja

Instalacja StorPoint CD, bo tak nazywa się urządzenie, odbywa się bardzo prosto. Wystarczy tylko podłączyć je do sieci (w tej chwili StorPoint dostarczany jest w dwóch wersjach obsługujących sieci Ethernet i Token Ring)i od razu widoczne jest ono tam jako nowy dodatkowy komputer. Dzięki temu, że urządzenie jednocześnie zachowuje się jak serwer dla sieci NetWare, Windows NT, 95 i 3.x, a także Microsoft LAN Manager, IBM OS/2 oraz Unix świadczący swe usługi w trybie NFS, nie jest konieczne instalowanie dodatkowego oprogramowania klienckiego na żadnym z komputerów w sieci, by mógł on w pełni korzystać z CD-ROM-ów zawartych w serwerze. Zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, że StorPoint nie obciąża zasobów innych serwerów (tak jak ma to miejsce np. w przypadku jukeboxów podłączanych do konkretnego serwera plikowego pracującego w sieci).

StorPoint nie umożliwia jednak korzystania z CD-ROM-ów. Jest on bowiem tylko urządzeniem kontrolującym dostęp do napędów CD-ROM z sieci komputerowej. Dlatego też musi być połączone z dowolnymi napędami. Do StorPointa można podłączyć maksymalnie 7 takich urządzeń w standardzie SCSI. Możliwe jest także podłączanie zmieniaczy płyt (jukebox), z których każdy obsługiwać może siedem CD-ROM-ów. Jeden StorPoint może zatem obsługiwać jednocześnie 49 fizycznych napędów (wewnętrzny limit aktualnej wersji oprogramowania urządzenia umożliwia obsługę 56 wolumenów CD).W przypadku NetWare, Windows i OS/2 StorPoint widoczny jest w sieci jako dodatkowy serwer. Natomiast dla systemu Unix konieczne jest najpierw przypisanie urządzeniu numeru IP (za pośrednictwem polecenia ARP), a następnie jego skonfigurowanie jako dodatkowego dysku NFS. W taki sam sposób należy rzydzielić numer IP, jeśli użytkownicy będą korzystać z zasobów serwera poprzez WWW.

Konfiguracja

Najistotniejszym elementem pracy ze StorPointem jest jego poprawna konfiguracja. Urządzenie raz skonfigurowane staje się praktycznie bezobsługowe. Konfiguracja dokonywana może być za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW lub też przez prostą edycję plików tekstowych zawartych w pamięci urządzenia (widocznych w specjalnym podkatalogu na serwerze CD-ROM).

Włożenie dowolnej płyty do napędu CD-ROM powoduje wygenerowanie w pamięci StorPointa pliku z opisem parametrów z nią związanych: praw dostępu do niej, nazwy, pod jaką widoczna będzie dla użytkowników, limitem liczby użytkowników, mogących korzystać z niej jednocześnie, informacją, czy ma być ona widoczna za pośrednictwem WWW, czy nie itp. Plik ten generowany jest na podstawie innego pliku, w którym opisano standardową konfigurację. Zmieniając plik wzorcowy, można wpłynąć na to, jakie parametry przypisywane będą każdej nowej płycie włożonej do serwera CD-ROM.

Dostęp do każdej płyty może być zabezpieczony hasłem lub też być możliwy dla określonych grup użytkowników. Drugi wariant dostępny jest tylko w przypadku stosowania StorPointa w połączeniu z serwerem NetWare, realizującym funkcję auroryzacji użytkowników, lub serwerami Unix (systemy dyskowe NFS). W przypadku sieci opartych na serwerze Windows NT funkcja ta jest w aktualnej wersji produktu niedostępna.

Informacje o wszystkich płytach obsługiwanych przez StorPointa przechowywane są w pamięci urządzenia. Dlatego też serwer CD-ROM "pamięta" konfigurację każdego krążka, nawet wtedy gdy zostanie on wyjęty i włożony ponownie po upływie dowolnego okresu. Reguła ta może nie sprawdzać się, tylko wtedy gdy użytkownik często wymienia płyty i pamięć StorPointa przepełni się. Można jednak przegrać informację o konfiguracji wszystkich płyt na dysk twardy dowolnego komputera, pracującego w sieci lub też nagrać ją na płytę CD-ROM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200