Sieciowy dysk dla wszystkich

W listopadowym numerze NetWorlda pisaliśmy o małym i tanim serwerze NAS firmy Linksys, dzięki któremu bezpośrednio do sieci można podłączyć przenośne twarde dyski z portem USB. Producenci poszli krok dalej i wprowadzili do sprzedaży przenośne dyski twarde z portem Ethernet 10/100 i fabrycznie wbudowanym serwerem NAS.

W listopadowym numerze NetWorlda pisaliśmy o małym i tanim serwerze NAS firmy Linksys, dzięki któremu bezpośrednio do sieci można podłączyć przenośne twarde dyski z portem USB. Producenci poszli krok dalej i wprowadzili do sprzedaży przenośne dyski twarde z portem Ethernet 10/100 i fabrycznie wbudowanym serwerem NAS.

Maxtor SSD

Sieciowy dysk Maxtora to najpoważniejsza dziś oferta dla firm szukających taniej możliwości udostępnienia dość dużych przestrzeni dyskowych w sieci lokalnej. Podstawowe cechy to solidna konstrukcja, łatwa konfiguracja i możliwość zakładania kont wielu użytkownikom. Brakuje możliwości wykonywania backupu danych na drugi dysk.

Dysk ten zdecydowanie trudno zaliczyć do kategorii urządzeń przenośnych. Jest duży i ciężki. Za to metalowa obudowa bardzo dobrze odprowadza ciepło.

Sieciowy dysk dla wszystkich

Maxtor Shared Storage Drive

Maxtor Shared Storage Drive, oprócz swojej podstawowej funkcjonalności dysku sieciowego, umożliwia także podłączenie i udostępnienie dwóch innych dysków. Może też funkcjonować jako serwer drukarki USB.

Po podłączeniu dysku do sieci na każdym z komputerów, który ma mieć dostęp do dysku, należy zainstalować oprogramowanie z dołączonej płyty CD. W trakcie jej trwania można na dysku założyć nowe konto bądź przypisać komputer do już istniejącego konta.

Na dysku w katalogu głównym znajduje się katalog publiczny, do którego dostęp z założenia mają wszyscy uprawnieni użytkownicy dysku. W katalogu głównym umieszczane też są wszystkie katalogi indywidualne. Po podłączeniu do dysku sieciowego innych dysków przez port USB, w strukturze katalogów pojawia się nazwa dołączonego dysku, oczywiście wraz z pełnym drzewem.

MSSD umożliwia łatwe zarządzanie kontami użytkowników. Konfiguracja odbywa się przez przeglądarkę WWW. Tam możemy skojarzyć założone katalogi z kontami użytkowników. W każdym przypadku można przyznać prawa pełne lub tylko do odczytu. Dysk nie ma niestety zdefiniowanego konta administratora, z poziomu którego byłby automatyczny dostęp do wszystkich katalogów. Takie konto można stworzyć, lecz po każdorazowym założeniu nowego katalogu trzeba przyznawać do niego prawa także administratorowi.

Wydajność dysku jest bardzo dobra, średnie transfery są na poziomie 4 MB/s. Urządzenie świetnie daje sobie radę zarówno z dużymi, jak i małymi plikami.

Maxtor Shared Storage Drive

Zalety:

  • solidna konstrukcja

  • możliwość dołączenia kolejnych dysków USB 2.0

  • funkcja serwera drukarki
Wady:
  • brak możliwości wykonywania kopii zapasowej na dołączonych dyskach
Cena brutto: 1050 zł (200 GB), 1350 zł (300 GB)

Dystrybutor: ABC Data, http://www.abcdata.com.pl

Ximeta NetDisk Mini

Ximeta NetDisk Mini to świetny dysk sieciowy, niestety głównie do zastosowań domowych. Zastosowanie w firmie w zastępstwie serwera uniemożliwi raczej brak możliwości tworzenia kont użytkowników. Dość wysoka jest też cena.

Sieciowy dysk dla wszystkich

Ximeta NetDisk Mini

Dysk jest malutki i bardzo lekki (wymiarami przypomina tradycyjny dysk 3,5-calowy). W plastikowej lekkiej obudowie umieszczono odporny na wstrząsy 2,5-calowy dysk firmy Samsung (dostępne są dwa modele - o pojemności 40 i 80 GB). Urządzenie z powodzeniem może pełnić funkcję zarówno dysku przenośnego (podłączanego przez port USB 2.0), jak i dysku sieciowego (podłączanego bezpośrednio do przełącznika). W swojej pracy jest praktycznie bezgłośny.

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej instalacji warto sprawdzić, czy z zapisywanych na dysku danych będziemy korzystali tylko z systemów Windows 2000/XP, czy też dostęp mają mieć także komputery ze starszymi wersjami systemu Windows oraz Linux czy Mac OS. Od naszej decyzji będzie zależało, którą wersję sterowników powinniśmy zainstalować. W drugim przypadku konieczne będzie założenie partycji FAT32 (dla Windows 2000/XP - NTFS), a w konsekwencji tego faktu niemożliwe będzie równoczesne zapisywanie danych przez różne komputery, tylko ich odczyt.

Każdy komputer, któy ma korzystać z dysku, musi mieć zainstalowane oprogramowanie zarządzające. Instalacja rozpoczyna się od zapytania o ID dysku (NetDisk ID) oraz kodu Write Key umożliwiającego zapis danych na dysku. Obie te informacje umieszczone są na spodzie dysku. Podanie ID dysku jest obowiązkowe, brak kodu Write Key spowoduje, że na danym komputerze będziemy mogli korzystać z dysku w trybie tylko do odczytu.

Sieciowy dysk dla wszystkich

Ocena sieciowych dysków MAXTOR I XIMETA

Wydajność dysku nie jest zachwycająca. Średnie transfery w sieci wynoszą ok. 1 MB/s. Wydajność dysku jest parokrotnie lepsza przy przesyłaniu większej ilości małych plików niż jednego dużego. Z tego powodu lepiej nadaje się on do przechowywania i udostępniania dokumentów niż dużych plików multimedialnych.

Urządzenie może pracować również jako tradycyjny dysk przenośny podłączany przez port USB (w tym trybie pracy zdecydowanie wzrasta też wydajność). Dzięki specjalnemu, dołączonemu w zestawie przewodowi (z dwiema wtyczkami USB na jednym z końców) będziemy mogli zasilać dysk z portu USB.

Ciekawą funkcją jest możliwość równoległego zapisu tych samych danych na dwóch dyskach. Po podłączeniu do sieci drugiego takiego samego dysku i skonfigurowaniu oprogramowania otrzymujemy w pełni funkcjonalną macierz RAID 1 (mirroring). Istnieje też możliwość agregacji pojemności dwóch dysków (wówczas dla komputera dostępny jest jeden wolumin o pojemności równej sumie dwóch agregowanych dysków).

Do zakupu nie zachęca niestety wysoka cena. Nie usprawiedliwia jej nawet fakt, że w NetDisk Mini zastosowano mniejszy 2,5-calowy dysk do notebooków.

Ximeta NetDisk Mini

Zalety:

  • małe wymiary i waga

  • możliwość zasilania dysku z portu USB

  • możliwość wykonywania lustrzanej kopii na drugim dysku i agregowania pojemności dwóch dysków
Wady:
  • brak możliwości tworzenia kont użytkowników

  • wysoka cena
Cena brutto: 1330 zł (40 GB), 1900 zł (80 GB)

Dystrybutor: Passus, http://www.passus.pl


TOP 200