Sieciowi akademicy

Jedną z najlepszych cech Internetu jest jego predyspozycja do wyzwalania inicjatywy ludzkiej. Dzięki narzędziom sieci o wiele łatwiej jest wcielić w życie chęć działania i dobre pomysły. Dzisiaj prezentujemy cenną inicjatywę, której adresatami są wszyscy polscy Internauci.

Jedną z najlepszych cech Internetu jest jego predyspozycja do wyzwalania inicjatywy ludzkiej. Dzięki narzędziom sieci o wiele łatwiej jest wcielić w życie chęć działania i dobre pomysły. Dzisiaj prezentujemy cenną inicjatywę, której adresatami są wszyscy polscy Internauci.

Na początku tego roku pojawiła się w polskim Internecie Wirtualna Akademiahttp://www.gumbeers.elka.pg.gda.pl/WA/). Powołano ją w celu promocji nowych technik komputerowych, wymiany informacji i dokształcania. Jak sama nazwa wskazuje jest to forum prezentacji wiedzy, głównie w postaci różnorodnych wykładów. I jak na akademię przystało, gromadzoną informację podzielono między poszczególne katedry (Informatyki, Inżynierii Ekonomicznej, Teleinformatyki, Systemów Multimedialnych i XXI w.). Dodatkowo w akademii dostępna jest czytelnia czasopism wydawanych w postaci elektronicznej, w tym monitora sieciowego. Znaleźć można w niej listę odwołań do publikacji obecnych w sieci na świecie. Z Wirtualną Akademią związana jest także lista dyskusyjna, na której można zadawać pytania dotyczące wszystkiego co prezentowane jest w ramach Wirtualnej Akademii, a więc na przykład wyjaśniać wątpliwości związane z umieszczonymi wykładami.

Liczba zgromadzonych informacji i wykładów wzrasta raczej dość wolno (no cóż - to działalność czysto społeczna), niemniej jednak jej twórcy zrobili kawałek dobrej roboty. Jest tam sporo ciekawych rzeczy i warto zajrzeć pod podany wyżej adres. Każdy kto tylko ma taką chęć i wolę może się przyczynić do rozwoju akademii.

Ostatnią inicjatywą podjętą przez Wirtualną Akademię jest:

Wirtualna Polska

Do tej pory w polskim Internecie nie było nigdzie centralnego zbioru odnośników do stron z różnymi informacjami, które mogą być interesujące dla zwykłego człowieka. Dotychczasowe spisy były zwykłymi "płaskimi" wyliczeniami zasobów sieciowych i serwerów, które porządkowano jedynie względem ich położenia geograficznego. Co w praktyce okazywało się mało przydatne, jeśli szukało się konkretnych informacji. Na świecie takie repozytoria metabazy danych o zasobach są już wykorzystywane od dawna. W naszym kraju jednak Wirtualna Polska, stworzona przez Leszka Bogdanowicza, jest pierwszą tego rodzaju zrealizowaną inicjatywą. Według samego autora, WP to na razie jedynie eksperyment mający za zadanie pokazać, że już w Internecie jest dostępnych całkiem sporo informacji "zwykłych", takich jak opisy miast, przewodniki turystyczne. Takie nakładki na hiperprzestrzeń opracowują też inni, więc ustalenie pewnego standardu prezentowanych informacji na pewno ułatwiłoby życie wielu Internautom. W miarę oczywistego wzrostu liczby różnych informacji w polskiej sieci, WP musi też się rozbudowywać, z czasem przyjmując postać regularnej bazy danych sprzężonej z interfejsem WWW.

Adres - http://www.gumbeers.elka.pg.gda.pl/WA/WP


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200