Sieciowe systemy operacyjne oparte o serwery

Dzisiejsze wydanie "Cennika" poświęcamy sieciowym systemom operacyjnym NOS (Network Operating Systems) opracowanym przez firmy: Apple Computer, Banyan Systems, IBM, Microsoft i Novell.

Dzisiejsze wydanie "Cennika" poświęcamy sieciowym systemom operacyjnym NOS (Network Operating Systems) opracowanym przez firmy: Apple Computer, Banyan Systems, IBM, Microsoft i Novell.

Zaprezentowane systemy są typu "server-based NOS" (w odróżnieniu od "peer-to-peer NOS", czyli sieciowych systemów operacyjnych nie potrzebujących wydzielonego serwera), przy czym każdy z nich charakteryzuje się innymi własnościami użytkowymi.

Aby je ocenić porównujemy między sobą takie parametry NOS, jak: sposób zarządzania sieciami, własności związane z bezpieczeństwem danych (co łączy się z niezawodnością sprzętu osiąganą przez stosowanie technik typu "fault tolerance") i ich poufnością (różne poziomy kontroli użytkowników, kodowanie hasła i danych, itp.), stosowane techniki LAN, protokoły transmisji oraz platformy sprzętowe. Ważne są również możliwości usługowe tych pakietów, jak stosowanie backupu czy zdalnego dostępu do sieci (np. przy użyciu modemu) oraz możliwości połączeń międzysieciowych.

Zarządzanie siecią

Sposób zarządzania siecią jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wielkość instalacji sieciowych i rodzaje ich zastosowania. Używane dzisiaj sieci mogą korzystać z wielu - czasami z setek - serwerów, których zasoby mogą być źródłem informacji dla setek lub tysięcy użytkowników. Administrowanie tak dużymi i skomplikowanymi organizacyjnie strukturami nie jest sprawą prostą ani łatwą. Obecnie używa się głównie trzech metod zarządzania sieciami wieloserwerowymi - obsługa szerokiego zasięgu, obejmująca nieograniczoną liczbę serwerów (czasami zwana też globalną), obsługa grup serwerów, zwanych domenami oraz kierowanie pracą pojedynczych serwerów.

Obsługa globalna pozwala przykładowo na ustalenie dostępu użytkownika do wszystkich serwerów w sieci, a nie do każdego z nich osobno. Kiedy nazwa serwera zostanie zmieniona obsługa szerokiego zasięgu uwzględnia to tak, że administrator sieci nie musi poprawiać treści tzw. logon scripts (instrukcji do rejestracji użytkownika). Przykłądami NOS stosującymi obsługę globalną są pakiety: Banyan Systems - Vines 5.525 i Novella - NetWare 4.0. Oba systemy posiadają wbudowane podsystemy, pozwalające na szerokie kierowanie ich pracą (mają m.in. hierarchiczne bazy danych z zapisem konfiguracji, zasobów itp., czyli przedstawiające struktury organizacyjne sieci - logiczną i fizyczną). W przypadku Vines 5.525 podsystem nazywa się StreetTalk III, a dla NetWare 4.0 - NDS (NetWare Directory Services).

Dwa kolejne pakiety sieciowe - LAN Manager Microsoftu i LAN Server Advanced IBM-u posiadają podobne własności dotyczące podziału zasobów i dostępu do nich. Jest to wynikiem wcześniejszej współpracy obu firm. Oba systemy stosują zarządzanie domenowe - tj. grupa serwerów, czyli domena, (liczba serwerów w domenie jest ograniczona) może pracować jakby pod kontrolą pojedynczego, logicznego NOS. Wewnątrz domeny użytkownik ustala dostęp jednorazowo do wszystkich serwerów w domenie oraz tylko raz podaje hasło.

W przypadku powszechnie stosowanych systemów NetWare 2.x i 3.x każdy z serwerów jest zarządzany niezależnie od innych. Każdy z nich posiada własną bazę danych, wykorzystywaną przez system zarządzający (tzw. bindery). Wykonanie takiego zadania jak dołączenie nowego użytkownika jest przeprowadzane na każdym z serwerów oddzielnie. Na dodatek, użytkownik powinien wiedzieć na którym z serwerów znajdują się potrzebne mu zasoby. Taka architektura sieci jest stosowana dla instalacji zawierających dwa lub trzy serwery.

System AppleShare nie posiada wbudowanych podsystemów kierujących jego pracą typu NDS ani zarządzania domenowego. Mimo to system operacyjny Macintoshy, System 7 zapewnia współpracę AppleShare z użytkownikami (zarówno typu klient/serwer, jak i peer-to-peer).

Windows NT

Przedstawione dzisiaj NOS-y już niedługo (prawdopodobnie w sierpniu br.) natkną się na silnego i uzdolnionego konkurenta. Będą nimi pakiety Windows NT oraz Windows NT Advanced Server, których obecność zmieni na pewno istniejący podział rynku. Pakiet Windows NT zapewnia pracę zarówno w stylu "server-based", jak i "peer-to-peer". Pakiet Windows NT Advanced Server posiada możliwości zarządzania wieloma domenami naraz, współpracuje z technikami "fault-tolerant" typu RAID 5, jest gotowy do pracy symetrycznej, wieloprocesorowej oraz, co może być szczególnie istotne potrafi pracować na kilku (w tym także typu RISC) platformach sprzętowych. Może on do istniejącej oferty NOS dorzucić trudną do pokonania barierę niograniczonej liczby klientów przy niskiej cenie. Nerwowa reakcja producentów oprogramowania Unix, przejawiająca się gwałtownym obniżaniem cen, czy organizowaniem różnych koalicji dowodzi, że Windows NT stanowi wyzwanie także dla Unix.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200