Sieciowe porozumienie

Microsoft i Cisco będą wspólnie opracowywać technologie dla Windows NT 5.0.

Microsoft i Cisco będą wspólnie opracowywać technologie dla Windows NT 5.0.

Microsoft i Cisco poinformowały o wspólnych pracach nad nowymi technologiami, które będą zaimplementowane w systemie operacyjnym Windows NT 5.0.

Firmy wspólnie opracują nową specyfikację protokołu umożliwiającego budowanie sieci korporacyjnych na bazie sieci publicznych, integrującą ich wzajemne rozwiązania: protokół PPTP Microsoftu oraz technologię Layer 2 Forwarding Cisco. Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP), bo tak nazywać się będzie nowy protokół, zaimplementowany zostanie w Windows NT 5.0, co umożliwi większą integrację systemu operacyjnego z urządzeniami sieciowymi.

Firmy pracują też wspólnie nad nowym uniwersalnym koprocesorem, który instalowany będzie zarówno w serwerach, jak i urządzeniach sieciowych. Dzięki niemu urządzenia te posługiwać się będą identycznymi algorytmami kompresji i szyfrowania danych oraz stosować będą tę samą metodę identyfikacji użytkowników - co zapewni pojedynczy login w całej sieci i to już na poziomie routera dostępowego (a nie serwera).

Koprocesor wspierać ma kompresję typu Microsoft Point to Point Compression (MPPC), która już obecnie znajduje się w Windows NT i niezbędna jest do realizacji transmisji za pośrednictwem protokołu PPTP. Obsługa MPPC ma znaleźć się także w kolejnych wersjach IOS routerów Cisco. Dzięki zastosowaniu nowego koprocesora znacznie odciążony zostanie główny procesor serwera, który nie będzie musiał wykonywać już zasobochłonnych operacji kodowania i kompresowania przesyłanych danych.

Koprocesor ma być produkowany przez firmę Hi/fn, negocjującą obecnie ze znanymi producentami sprzętu sieciowego, którzy mogą rozwiązanie to zaimplementować w oferowanych przez siebie produktach. Wsparcie dla nowego koprocesora ogłosiła już firma Ascend Communications, która dostarcza na rynek urządzenia sieciowe oraz zabezpieczenia typu firewall.


TOP 200