Sieciowe pamięci masowe - jesienne nowości

Na jesiennych targach $Storage Networking World$ (Orlando, Kalifornia, 22-24 października br.) producenci pamięci masowych zaprezentowali swoje nowości. Szczególnie interesujące rozwiązania przedstawiły firmy Compaq, NuView, Brocade, Nishan i IBM.

Na jesiennych targach Storage Networking World (Orlando, Kalifornia, 22-24 października br.) producenci pamięci masowych zaprezentowali swoje nowości. Szczególnie interesujące rozwiązania przedstawiły firmy Compaq, NuView, Brocade, Nishan i IBM.

Compaq przywiózł na targi dwa ciekawe produkty: macierz dyskową EVA (przydatną przy implementowaniu rozwiązań o średniej i dużej wielkości) i pamięć masową NAS, która może przechowywać dane tworzone przez wiele systemów plików.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu

StorageWorks Enterprise Virtual Array (EVA) jest jak dotąd największą macierzą Compaqa. Jest to modularny podsystem pamięci masowej najwyższej klasy, którego głównym konkurentem będzie CLARiiON Fibre Channel (produkt podobnej klasy produkowany przez EMC).

Macierz (maks. pojemność 17 TB) można podłączyć do przełącznika Fibre Channel lub za pośrednictwem kontrolera Fibre Channel 2 Gb/s do adaptera HBA (Host Bus Adapter; taką nazwę noszą karty sieciowe obsługujące sieci SAN). Kontroler Fibre Channel to specjalne urządzenie, które kontroluje przesyłanie danych między siecią i dyskami. Kontroler zawiera oprogramowanie Vraid, które tworzy ze wszystkich dysków jedną pulę zasobów, tak aby każdy serwer podłączony do sieci miał dostęp do danych przechowywanych na dyskach.

Specjaliści sądzą, że z macierzą EVA będą konkurować podsystemy pamięci masowych, takie jak CLARiiON i Symmetrix (produkty oferowane przez EMC). EMC może mieć powody do zmartwienia, ponieważ macierz EVA ma dwa razy większą pojemność niż CLARiiON. Szkopuł w tym, że macierz EVA jest wyposażona tylko w dwa kontrolery. Podsystem Symmetrix ma do dyspozycji aż 32 kontrolery i dlatego można go konfigurować na wiele sposób.

Macierz EVA może pracować w sieciach Windows NT/2000, Solaris i Tru64 Unix. Nie jest to tani produkt - wersja podstawowa tej macierzy (1,5 TB) kosztuje 192 tys. USD.

Compaq zaprezentował też pamięć masową StorageWorks NAS Executor E700. Jest to urządzenie NAS wyposażone w interfejs SAN, mogące przechowywać pliki tworzone przez różne systemy plików: Microsoft Common Internet File System, Unix, Linux Network File System, NetWare Core Protocol (Novell), HTTP i AppleTalk .

Firma NuView (producent oprogramowania; Huston, Teksas) przedstawiła program StorageX for DFS, który zarządza pamięciami masowymi instalowanymi w sieciach Windows NT/2000 i pozwala administratorom przydzielać zasoby pamięci poszczególnym użytkownikom sieci. Oprogramowanie StorageX jest oparte na standardzie Distributed File System (Microsoft), dzięki czemu może zarządzać wszystkimi danymi przechowywanymi na serwerach plików pracujących w sieci, nadając im postać pojedynczej puli zasobów. Większość produktów zarządzających pamięciami masowymi grupuje dane według dysków i ich lokalizacji (foldery), co niejednokrotnie utrudnia dotarcie do danych, ponieważ ich lokalizacja uległa zmianie. Oprogramowanie NuView StorageX for DFS można instalować na każdej stacji roboczej Windows. Cena - 2500 USD za jedno stanowisko zarządzania.

Brocade Communications wprowadzi wkrótce do swojej oferty przełącznik Fibre Channel dla sieci SAN. SilkWorm 3800 Enterprise Fabric Switch ma wysokość 1U (urządzenie instalowane w szafie) i może przetwarzać dane z szybkością 1 lub 2 Gb/s. Cena nie jest jeszcze znana.

Nishan (San Jose, Kalifornia) zaprezentował 16-portowy przełącznik IPS 4000 Series Multi-protocol IP Storage Switch. Jest to urządzenie pracujące zgodnie ze standardami iSCSI (przesyłanie danych SCSI przez sieci IP) i Fibre Channel. IPS 4000 może być użyty do transportowania danych przechowywanych w pamięciach masowych przez sieć Ethernet lub do łączenia ze sobą wielu sieci SAN przez sieć IP. Przełącznik kosztuje (wersja podstawowa) 31 tys. USD.

I na koniec nowość IBM - macierz dyskowa ProFibre Storage Array DF4000R. Urządzenie może pracować w sieciach Win NT/2000, Unix i Linux i obsługiwać do 8,8 TB danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200