Sieciowe nadzieje i rozczarowania

Renesans technologii Token Ring, rozczarowanie modemami 56 Kb/s, coraz bardziej zaawansowane zarządzanie sprzętem sieciowym za pomocą przeglądarek WWW to najważniejsze sieciowe tematy tegorocznego CeBIT-u. W Hanowerze można było dostrzec walkę największych producentów o udział w rynku małych i średnich firm. Bogatą ofertę dla tego sektora zaprezentowały Hewlett-Packard, Intel, Compaq, Cisco i 3Com.

Renesans technologii Token Ring, rozczarowanie modemami 56 Kb/s, coraz bardziej zaawansowane zarządzanie sprzętem sieciowym za pomocą przeglądarek WWW to najważniejsze sieciowe tematy tegorocznego CeBIT-u. W Hanowerze można było dostrzec walkę największych producentów o udział w rynku małych i średnich firm. Bogatą ofertę dla tego sektora zaprezentowały Hewlett-Packard, Intel, Compaq, Cisco i 3Com.

Podobnie jak przed rokiem, jednym z najważniejszych sieciowych tematów tegorocznych targów CeBIT była technologia, umożliwiająca komunikację modemową z prędkością 56 Kb/s za pomocą standardowych linii analogowych. W tym roku mówiono jednak o niej bez entuzjazmu - nadal nie wiadomo, kiedy ostatecznie będzie ratyfikowany ten standard.

Do niedawna producenci stosowali dwie konkurujące ze sobą i wzajemnie niezgodne technologie - K56flex, promowaną przez firmy Lucent Technologies i Rockwell, oraz x2, rozwijaną przez US Robotics. Kilka miesięcy temu udostępniono definicję nowego standardu V.90, integrującego pewne cechy funkcjonalne technologii K56flex i x2. Jego ostateczna ratyfikacja zapowiadana jest jednak dopiero na wrzesień br.

Opóźnienie dezorientuje potencjalnych nabywców, a jednocześnie uniemożliwia im zakup modemu 56 Kb/s, który gwarantowałby dziś stuprocentową zgodność z oficjalnym standardem, wówczas gdy ten zostanie zatwierdzony. Ponadto testy wykazały, że w realnych warunkach modemom 56 Kb/s udaje się nawiązać stabilną transmisję między 40 a 53 Kb/s - w niektórych przypadkach znacznie mniejszą niż deklarują producenci.

Na targach można było jednak zobaczyć inne rozwiązanie problemu zwiększania przepustowości połączenia modemowego. Firma Boca zaprezentowała produkt o nazwie DynamicDuo, składający się z dwóch modemów 56 Kb/s, pracujących w standardzie K56flex. Jeśli dostawcy usług internetowych mają modemy obsługujące technologię K56flex, to użytkownik może nawiązać dwa równoległe połączenia modemowe, uzyskując przepustowość 112 Kb/s. Natomiast jeśli dostawca obsługuje tylko transmisję 33,6 Kb/s, DynamicDuo stworzy kanał komunikacyjny, umożliwiający przesyłanie danych z szybkością 67 Kb/s.

Walka o małych klientów

Podczas targów w Hanowerze odbyła się oficjalna premiera nowego serwera firmy Hewlett-Packard, przeznaczonego dla małych i średnich firm. HP NetServer E50 będzie sprzedawany w konfiguracjach z procesorem Pentium II 300 i 333 MHz oraz kontrolerem Ultra-Wide SCSI. Do każdego serwera będzie dołączony napęd taśmowy HP SureStore T4i oraz oprogramowanie automatyzujące proces wykonywania kopii archiwizacyjnych dysków serwera. Oprogramowanie będzie dostarczane w wersjach dla systemów NetWare i Windows NT. Podobnie jak inne serwery intelowskie HP, także i E50 będzie wyposażony w zestaw narzędzi TopTools, umożliwiający zdalne monitorowanie i zarządzanie serwerem za pomocą przeglądarki WWW . Pakiet ten zintegrowany jest także z urządzeniem archiwizującym i ma funkcję TapeAlert, która umożliwia wysyłanie na pager administratora informacji o konieczności wymiany taśmy.

Compaq zaprezentował urządzenie sieciowe, integrujące funkcję ośmioportowego koncentratora 10Base-T, routera, terminala ISDN BRI i serwera DHCP, zarządzającego automatycznym przydzielaniem adresów IP użytkownikom sieci. Compaq 808 Integrated Access Device umożliwia agregowanie kanałów ISDN BRI, pozwalając tworzyć linię o przepustowości 128 Kb/s. Wyposażony jest też w port szeregowy, umożliwiający - w razie awarii linii ISDN - podłączenie zwykłego modemu analogowego.

Wraz z urządzeniem dostarczane jest oprogramowanie konfiguracyjne, które - według Compaqa - pozwala na skonfigurowanie całego urządzenia w ciągu 15 minut.

Mania przeglądarki

Producentów opanowała obsesja tworzenia interfejsów zarządzania urządzeniami sieciowymi, obsługiwanych za pomocą protokołu HTTP i zwykłej przeglądarki WWW . Zarówno 3Com, jak i Hewlett-Packard prezentowały na targach CeBIT koncentratory i przełączniki, które oferują możliwość pełnej rekonfiguracji przy użyciu przeglądarki. Interesująca była oferta Hewlett-Packarda, który zaprezentował pięć nowych koncentratorów 10 Mb/s i 100 Mb/s, wyposażonych w 12 lub 24 porty. Urządzenia te, oprócz interfejsu WWW, mają wdrożone elementy "inteligencji", dzięki której administrator wyręzany jest w realizacji najbardziej rutynowych zadań. Przykładowo, urządzenie potrafi wykryć uszkodzenie kabla, karty sieciowej bądź też nadmierną liczbę ramek typu broadcast i odseparować określone urządzenia, tak by nie przeszkadzały one w pracy reszty sieci. Automatycznie też wysyła informację o tym fakcie do administratora. Hewlett-Packard wprowadził także "wieczystą" gwarancję na własne produkty sieciowe.

Na targach, oprócz wspomnianych narzędzi TopTools, można było zobaczyć także inne interfejsy zarządzania, oparte na protokole HTTP. Mało znana firma X-CEL Communications przedstawiła pakiet Net-Tell Web Reporter, monitorujący pracę sieci komputerowej, tworzący rozbudowane raporty oraz statystyki dotyczące jej funkcjonowania i prezentujący wszystkie dane poprzez przeglądarkę WWW . W podobny sposób działają także analizatory protokołów, oferowane przez firmę Chevin Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200