Sieciowe nadzieje i rozczarowania

Reinkarnacja Token Ring

Jeszcze rok temu wydawało się, że standard Token Ring, umożliwiający transmisję z prędkością 4 i 16 Mb/s, nie ma już racji bytu. Niemniej na tegorocznych targach można było zobaczyć jego odrodzenie. Firmy Madge Networks i Olicom prezentowały nowe urządzenia pracujące w nowej wersji tego standardu nazwanej HSTR (High-Speed Token Ring) i umożliwiającej transmisję danych z szybkością 100 Mb/s. Przy zastosowaniu transmisji w trybie pełnego duplexu przepustowość linii między przełącznikiem sieciowym a dołączonym do niego urządzeniem wzrasta do 200 Mb/s.

Chociaż podczas targów żaden z producentów nie ujawnił dokładnych cen nowych urządzeń sieciowych opartych na standardzie HSTR, to należy się spodziewać, że koszt pojedynczego portu sieciowego wyniesie ok. 200 USD.

Terabitowy ATM

"Do roku 2005 ruch w sieciach telekomunikacyjnych wzrośnie dziesięciokrotnie" - prognozował na hanowerskich targach Jo Cornu z firmy Alcatel. Spowodowane to ma być przede wszystkim wzrostem liczby użytkowników Internetu. Tak duży wzrost oznacza, że operatorzy telekomunikacyjni będą musieli w radykalny sposób zwiększyć przepustowość własnych łączy komunikacyjnych oraz dołączyć do nich nowe urządzenia sieciowe, umożliwiające obsługę tak dużego ruchu.

Alcatel zaprezentował więc strategię, mającą na celu przygotowanie sieci telekomunikacyjnych do realizacji szerokopasmowych transmisji. W przyszłym roku firma zamierza wprowadzić na rynek nową linię produktów Alcatel 1000, które przekroczą barierę transmisji 1 Tb/s (terabita na sekundę). Przełącznik Alcatel 1000 BBX będzie pełnić dwojaką rolę, funkcjonując jako przełącznik transmisji głosowych i danych, wyposażony w wieloprotokołowe interfejsy. Alcatel, który podpisał porozumienie z Cisco, zamierza wdrożyć w najwydajniejszych przełącznikach także możliwości routingu danych. Firma nie ujawniła, jak dokładnie będą one funkcjonować.

Pierwszym urządzeniem Alcatela, które integruje Cisco IOS i miało premierę na CeBIT, jest Alcatel HSS 1100. Produkt ten umożliwia realizowanie transmisji IP w sieciach ATM.

Na targach można było po raz pierwszy prześledzić działanie najnowszego urządzenia pracującego w technologii ATM i wyposażonego w obsługę bardzo ważnych dla ATM standardów zatwierdzonych w minionym roku: PNNI (odpowiednik protokołu routowania OSPF), MPOA (pozwalający na realizację wieloprotokołowego routingu) i LANE 2.0.

Głos i dane razem

Coraz bardziej zauważalnym trendem zarówno wśród firm oferujących sprzęt sieciowy, jak i telekomunikacyjny jest integrowanie w pojedynczych produktach możliwości jednoczesnego przesyłania danych i głosu. Chociaż technologia ta napotyka jeszcze wiele przeszkód (np. konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości transmisji głosowych w sieciach komputerowych), to wielu producentów wprowadza już na rynek pierwsze produkty oferujące taką funkcjonalność. Na targach można było zobaczyć pierwsze przełączniki Bay Networks, integrujące przesyłanie głosu i danych, zarówno w sieciach lokalnych, jak i ekstranetach, opartych na sieciach publicznych.

Podobny produkt, ale bardziej zaawansowany, przedstawił Ericsson. Przełącznik telekomunikacyjny Ericsson AXE wzbogacono o możliwość realizowania telefonii na bazie protokołu IP.


TOP 200