Sieciowe konferencje komputerów

NetMeeting umożliwia realizację konferencji audio i wideo oraz współdzielenie aplikacji.

NetMeeting umożliwia realizację konferencji audio i wideo oraz współdzielenie aplikacji.

Microsoft wprowadził na rynek kolejną wersję beta oprogramowania NetMeeting 2.0 o numerze Beta 4. Oprogramowanie to umożliwia realizację pracy grupowej przez sieci lokalne i rozległe, w tym Internet. Użytkownicy posługujący się oprogramowaniem NetMeeting 2.0 mogą wspólnie pracować nad dokumentami za pomocą dowolnych aplikacji biurowych (widzą one na monitorach to samo), komunikować się za pośrednictwem głosu (telefon internetowy), a także widzieć siebie na ekranie dzięki możliwości zastosowania kamer dołączanych do komputera.

Sieciowy telefon

NetMeeting umożliwia kilka form porozumiewania. Może być to konferencja głosowa, konferencja głosowa połączona z przesyłaniem danych lub bez głosu, polegająca wyłącznie na przesyłaniu danych. W przypadku pracy w standardowej sieci LAN najlepszym rozwiązaniem jest konferencja wykorzystująca obie płaszczyzny kontaktu. W sieciowym spotkaniu uczestniczyć może dowolna liczba osób, ale komunikacja jest najefektywniejsza, gdy nie jest ich więcej niż trzy.

Najprostszą formą wspólnej pracy, wykorzystywaną gdy komputery nie są wyposażone w karty dźwiękowe i mikrofony, jest Chat, czyli zwykła rozmowa. Jej uczestnicy wpisują z klawiatury zdania, które po naciśnięciu klawisza Enter pojawiają się na ekranach wszystkich uczestników dyskusji. W przypadku gdy zachodzi potrzeba szybkiego nakreślenia szkicu, pomocny jest Whiteboard, czyli tablica do rysowania. Uczestnicy sieciowej konferencji współdzielą czysty ekran i mogą wzajemnie rysować na nim, np. proste schematy dojazdu w umówione miejsce. Interfejs użytkownika jest w tym przypadku niemal identyczny ze znanymi z Windows 3.x i 95 programami Paintbrush i Paint.

Ostatnią i najważniejszą formą komunikacji i współpracy jest współdzielenie aplikacji. Jeden z użytkowników wybiera dowolną, uruchomioną w danej chwili na jego komputerze aplikację i udostępnia ją innym osobom za pomocą funkcji Share Program. Wszystkie osoby biorące udział w konferencji mogą wtedy obejrzeć np. edytowany w danej chwili przez współpracownika dokument w Wordzie czy też interesującą stronę WWW w przeglądarce Netscape. Oglądający nie muszą mieć na swoich komputerach zainstalowanych oglądanych aplikacji - poprzez sieć lub modem przesyłany jest do nich tylko wygląd ekranu.

W dowolnym momencie mogą oni aktywnie włączyć się do konferencji i poprawiać, np. edytowany dokument, lub wybrać inny adres WWW. Poleceniem Take Control przejmują kontrolę nad udostępnioną aplikacją i posługując się klawiaturą, nanoszą odpowiednie poprawki. Takie przejmowanie kontroli może odbywać się wielokrotnie podczas jednej konferencji - nie zdarza się, że dwie osoby jednocześnie wprowadzają dane do dokumentu. Osoba udostępniająca aplikację może także zakazać przejęcia nad nią kontroli przez innych użytkowników.

Nowe możliwości

Nowa wersja pakietu NetMeeting oferuje wiele usprawnień w stosunku do wersji 1.0, która dostępna była już w ub.r. Najbardziej widocznym elementem jest poprawiony interfejs użytkownika, o wyglądzie zbliżonym do Internet Explorera, który jednocześnie oferuje wiele rozszerzeń charakterystycznych dla oprogramowania konferencyjnego. Z lewej strony ekranu widoczne są zakładki, które umożliwiają szybki dostęp do książki adresowej prezentującej adresy i inne dane użytkowników oprogramowania NetMeeting na całym świecie; listy osób, z którymi najczęściej odbywane są konferencje; listy wszystkich odbytych wcześniej konferencji oraz dane dotyczące aktywnej w danej chwili konferencji.

Microsoft umożliwił także wydzielenie z okna programu NetMeeting oddzielnych okienek, gdzie wyświetlana jest transmisja wizyjna, jeśli osoby, z którymi prowadzona jest konferencja, wykorzystują kamery dołączone do komputera. Pozwala to na dowolne rozmieszczanie tych okienek na ekranie (niezależnie od siebie i od głównego okna programu).

Istotną cechą NetMeeting jest możliwość zdalnej zmiany parametrów transmisji wideo. Dzięki temu można, np. w przypadku wykorzystywania linii o małej przepustowości, zmniejszyć zdalnie liczbę ramek wysyłanych w ciągu każdej sekundy z innego komputera (na którym pracuje nasz rozmówca).

NetMeeting 2.0 beta 4 wspiera także technologię MMX Intela. Na komputerach wyposażonych w procesor MMX NetMeeting używa innych niż standardowo przystosowanych do tej technologii algorytmów kompresji i dekompresji sygnału wizyjnego. W efekcie procesor obciążany jest w mniejszym stopniu, a transmisja wideo ma lepszą jakość.

Lepsze konferencje

NetMeeting 2.0 wyposażono także w inne nowe funkcje, usprawniające prowadzenie konferencji. Obecnie możliwe jest prowadzenie wieloosobowych konferencji z wykorzystaniem dźwięku i wizji, podczas których osoba, kończąca wypowiedź, "przekazuje głos" innej, co usprawnia porozumiewanie.

Do konferencji odbywanych za pośrednictwem klawiatury (poprzez wpisywanie zdań, które następnie pojawiają się na ekranach wszystkich uczestników dyskusji) wprowadzono cechę o nazwie "szept" (whisper). Pozwala ona na przekazywanie wybranym uczestnikom wieloosobowej dyskusji prywatnych wiadomości - tak by nie pojawiały się one na forum publicznym, ale trafiały bezpośrednio do adresatów.

NetMeeting 2.0 jest także lepiej niż jego poprzednik zintegrowany z pocztą elektroniczną i oprogramowaniem Outlook. Obecnie możliwe jest nawiązywanie połączeń konferencyjnych bezpośrednio z książki adresowej Outlooka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200