Sieciowe gadżety na plażę i nie tylko

Karty pamięci w urządzeniach przenośnych

CompactFlash (CF Card)

Najpopularniejszy obecnie typ wymiennych kart pamięci. Ich rozmiar jest zbliżony do wielkości pudełka od zapałek (36,4 x 42,8 mm). Wykorzystywane w urządzeniach takich producentów, jak Kodak, HP, Nikon, Canon, Epson, Casio, Minolta i Panasonic. Istnieją dwa typy kart CF - typ I - oryginalny (3,3 mm grubości) oraz II - grubszy (5 mm). Sloty typu I nie mogą wykorzystywać kart typu II. Urządzenia ze slotem typu II obsługują oba wymiary kart. Karty CompactFlash są obecnie dostępne o pojemnościach od 8 MB do nawet 4 GB. Umożliwiają bardzo szybki transfer danych.

Sieciowe gadżety na plażę i nie tylko
Sieciowe gadżety na plażę i nie tylko
SmartMedia (SM)

Karty SmartMedia są cienkimi kartami o rozmiarze zbliżonym do znaczka pocztowego (45 x 37 x 0,76 mm). Mogą być tak małe ze względu na to, że nie wbudowano w nie kontrolera pamięci, który musi znaleźć się w urządzeniu je wykorzystującym. Zwykle nie sprawia to problemu, jednak w przypadku urządzeń wyprodukowanych przed 2001 r. mogą wystąpić problemy z kompatybilnością z kartami o większej pojemności - 64 i 128 MB. Jest też kolejna różnica: obecnie produkowane karty pracują przy napięciu 3,3 V, początkowo było wykorzystywane napięcie 5 V. Standard SmartMedia jest obecnie używany przez takich producentów, jak Fuji, Olympus, Toshiba. Przewidywane jest wprowadzenie jeszcze mniejszych wersji tych kart.

Secure Digital Card (SD) i MultiMediaCard (MMC)

Podobnego rozmiaru, ale nieco grubsze niż karty SmartMedia. Nośniki Secure Digital i MultiMediaCard są z wyglądu identyczne (32 x 24 x 1,4 mm), ale różnią się szczegółami technicznymi. Karta SD może przechowywać dane chronione prawami autorskimi, a karta MMC nie ma takiej możliwości. Wiele urządzeń może korzystać z obu tych standardów, ale niektóre akceptują tylko karty SD.

Memory Stick

Rozmiar kart Memory Stick to 21,5 x 50 x 2,8 mm. Maksymalna pojemność "zwykłych" kart wynosi 8-128 MB. Ostatnio wprowadzona wersja tradycyjnych Memory Sticks z funkcją Memory Select zawiera dwa moduły 128 MB, do których dostęp wybieramy za pomocą przełącznika umieszczonego na karcie. Karty Memory Stick Duo są jeszcze mniejsze (20 x 31 x 1,6 mm). Istnieją specjalne przejściówki, pozwalające na zainstalowanie kart Duo w standardowych slotach Memory Stick. Najnowsze karty Memory Stick mogą pomieścić do 1 GB danych. Przyspieszony został transfer danych (z 20 Mb/s do 160 Mb/s). Wersja MagicGate przyda się fanom muzyki z Internetu. Na nośniku tym można zapisywać pliki muzyczne chronione prawami autorskimi, które są odpowiednio szyfrowane. Karty Memory Stick są wykorzystywane w urządzeniach Sony.

xD-Picture Card

Wynalazek firm Olympus i Fuji. Karta o powierzchni mniejszej niż 1 cal kwadratowy (20,0 x 25,0 x 1,7 mm), czyli jeszcze mniejszej od kart SD. Nowy typ kart ma w planach pomieścić nawet do 8 GB danych. Karty xD prawdopodobnie zastąpią SD. Są wykorzystywane np. w aparatach Olympus.

IBM Microdrive

Z technicznego punktu widzenia IBM Microdrive jest bardziej dyskiem twardym w wersji mini niż kartą pamięci flash. Jednak często wkłada się ten typ do jednego worka z powyższymi kartami ze względu na małe rozmiary. Wymiary są zbliżone do grubszej wersji kart CompactFlash. Może być używany przez większość urządzeń wyposażonych w slot na karty CompactFlash II. IBM Microdrive jest droższy od typowych kart pamięci. Jest jednak bardzo pojemny (nawet 1 GB) i szybki.

Sieciowe gadżety na plażę i nie tylko
Technologie projektorów cyfrowych

Pojedyncze LCD

Zasada działania projektora polega na odpowiednio sterowanym przyciemnianiu światła przez matrycę z komórkami LCD. Każda komórka jest sterowana przez tranzystor, który zmienia jej polaryzację, tak aby osiągnąć odpowiedni kolor. Kombinacja wszystkich komórek tworzy obraz, powiększany odpowiednio przez układ optyczny projektora. To najtańszy typ projektorów, ale oferujący najsłabsze odwzorowanie kolorów.

Potrójne LCD

Działa podobnie jak wymieniony wyżej typ, ale zastosowano w nim matrycę trójwarstwową, która generuje kolor poprzez odpowiednią kombinację trzech podstawowych składowych RGB (czerwony, zielony, niebieski). Najważniejszą przewagą tego rozwiązania jest generowanie obrazu o lepszym nasyceniu i odwzorowaniu barw oraz większej jasności i kontraście w porównaniu z projektorami z pojedynczym panelem LCD. Rozdzielczość generowanego przez projektor obrazu zależy od rozdzielczości matrycy. Dla typowych projektorów LCD osiągane rozdzielczości wynoszą od 640 x 480 do 1280 x 1024.

DLP

Skrót od Digital Light Processing. Obraz jest generowany poprzez oświetlanie i odpowiednio sterowane odbijanie światła przez maleńkie lusterka, zwane DMD (Digital Micromirror Devices). Każde mikrolusterko reprezentuje jeden piksel obrazu i jest sterowane przez oddzielny układ elektroniczny ustawiający je pod właściwym kątem w zależności od koloru, jaki ma być wyświetlony. Kolory są odwzorowywane dzięki filtrowi kołowemu lub zespołowi pryzmatów w zależności od tego, czy w projektorze zastosowano 1, 2 czy 3 układy DMD. Rozdzielczości uzyskiwane przez projektory DLP wynoszą od 800 x 600 (przekątna matrycy 0,7 cala) do 1920 x 1080 (1,5 cala). Jedno mikrolusterko ma rozmiar 17 mikrometrów. Z reguły projektory DLP zapewniają lepszy kontrast i jasność. Są też lżejsze niż urządzenia LCD. Projektory DLP są z reguły droższe od urządzeń LCD.


TOP 200