Sieciowa rewolucja komórkowa

Niszowy WiMAX?

Sieciowa rewolucja komórkowa

Laptopy z wbudowanymi modułami WiMAX mogą zachęcić firmy do korzystania z tej technologii dostępowej (na zdjęciu Acer Aspire 5920)

Wielu operatorów sieci komórkowych, którzy przeznaczyli gigantyczne środki finansowe na budowę swoich sieci, zdecydowanie woli inwestować w rozwiązania mniej ingerujące w infrastrukturę (HSPA/LTE) niż wykładać pieniądze na zupełnie inną technologię dostępową, jaką są sieci spod znaku IEEE 802.16d/e. Mimo że WiMAX w porównaniu ze swoimi komórkowymi konkurentami nie oferuje już niczego "ponad", to w dalszym ciągu może on być ciekawą alternatywą dla rejonów, gdzie operatorom GSM/3G po prostu nie opłaca się inwestować (trudno dostępne obszary, góry itp.). Analitycy doradzają firmom, aby przy wyborze konkretnego dostawcy usług telekomunikacyjnych rozważyli zatem wszystkie dostępne opcje. Tym bardziej że na WiMAX postawiło m.in. takie mocarstwo, jak USA, gdzie budowana jest narodowa sieć oparta na protokole 802.16e. Sprint Nextel i Clearwire podpisały wiążącą umowę, na mocy której za kwotę 14,5 mld USD powstanie nowa spółka, koncentrująca się wyłącznie na budowie sieci 4G z wykorzystaniem mobilnego WiMAX-a. Do inicjatywy, w charakterze inwestorów, przyłączyły się już takie spółki, jak: Google, Intel, Comcast, Time Warner Cable i Bright House Networks. W nowej firmie pakiet kontrolny będzie miał Sprint Nextel (51% akcji), Clearwire obejmie 27% papierów wartościowych, a pozostała grupa inwestorów 22%.

Według danych grupy badawczej Infonetics Research, w 2007 r. na osprzęt do budowy "stacjonarnego" (802.16d) i "mobilnego" (802.16e) WiMAX-a wydano niemal 800 mln USD. Sieci oparte na tej technologii dostępne są obecnie w ponad 80 krajach, a w 2008 r. mają powstać kolejne wdrożenia. Analitycy przewidują, że WiMAX, mimo opóźnień w certyfikacji urządzeń CPE i konkurencji ze strony sieci komórkowych, będzie odgrywał stałą rolę w światowej telekomunikacji. W 2011 r. wartość rynku związanego z WiMAX-em wyniesie 7,7 mld USD. Zdaniem ekspertów Infonetics Research, liderami w dostarczaniu infrastruktury standardu 802.16d są: Alvarion i Airspan. Mobilny WiMAX to zaś domena Motoroli i Samsunga. W ubiegłym roku na świecie było 2,2 mln użytkowników WiMAX-a - głównie jego stacjonarnej wersji. Prym w tej dziedzinie wiodą Azjaci (ze swoją odmianą systemu WiBro).

Wraz z wprowadzeniem na rynek platformy Intel Centrino 2 popularność WiMAX-a w firmach może wzrosnąć. Nowy chipset Intela, przy wyborze dodatkowej opcji, będzie obsługiwał sieci IEEE 802.16d/e.

Robert Bienias, Senior Telecommunication Security Specialist, Polkomtel

Robert Bienias, Senior Telecommunication Security Specialist, Polkomtel

Femtokomórki są to pewnego rodzaju BTS-y, o bardzo małej mocy i niewielkim zasięgu, będące przedłużeniem obecnych sieci 2G (GSM) i 3G (UMTS). Urządzenia te zwiększają zasięg i dostępność sieci w miejscach, gdzie sygnał telefonii komórkowej jest bardzo słaby lub nie ma go wcale. Korzyści, jakie dla operatora niosą femtokomórki, są znaczne. Przede wszystkim wykorzystując stałe łącza, chociaż nie tylko, może on dostarczyć bardzo tanio wszystkie oferowane usługi telefonii mobilnej w dowolne miejsce, gdzie np. nie ma stacji przekaźnikowych. Może również odciążyć własną sieć dostępową w miejscach, gdzie ze względu na bardzo dużą liczbę użytkowników poziom świadczonych usług jest niewystarczający. Może podłączyć całe budynki biurowe lub mieszkalne do swojej sieci telekomunikacyjnej bez stawiania dodatkowych masztów z BTS-ami oraz NodeB itp.

Rozpoczęte prace nad standardem interfejsu "Iu-h" dla femtokomórek są dużym krokiem naprzód w celu upowszechnienia tej technologii, która dotychczas była zaniedbywana z powodu zbyt wielu standardów wykorzystywanych do połączenia femtokomórek z siecią szkieletową operatora mobilnego. A były to m.in.: "Iu over IP", "Iu-b over IP", UMA, IMS.

"Iu-h", który będzie bazował na już stosowanym interfejsie UMA, spowoduje, że operatorzy, którzy wcześniej odważnie poczynili inwestycje w UMA, będą mogli dodatkowo czerpać korzyści z łatwego i szybkiego wdrożenia femtokomórek, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Dotrą oni do tych użytkowników, którzy jeszcze nie zdecydowali się na korzystanie z telefonii mobilnej z uwagi na np. brak zasięgu, oraz do firm, dla których oferowanie usług konwergentnych jest szczególnie istotne (SOHO, spółki średniej wielkości oraz duże korporacje mające wiele oddziałów, nawet bardzo odległych geograficznie). Upowszechnienie technologii UMA i femtokomórek umożliwi dostęp do wszystkich usług oferowanych w sieciach mobilnych, bez potrzeby ponoszenia gigantycznych kosztów związanych z wdrożeniem od podstaw nowej technologii, jaką jest IMS. Dlatego w najbliższych 6, 8 latach należy spodziewać się szybkiego wzrostu liczby operatorów korzystających z technologii UMA oraz femtokomórek, które będą obsługiwały nie tylko sieci 2G, 3G, LTE, WiMAX oraz 4G, ale będą również dawały dostęp do wszystkich najnowocześniejszych usług świadczonych w sieciach operatorów mobilnych oraz stacjonarnych.


TOP 200